Založen byl v roce 1995 Jiřím Daňkem, pořádá ho TJ Ostrava. Letos se zúčastnilo 263 hráčů a hráček ze 38 zemí, body se započítávaly do žebříčku, který určí účastníky podzimního mistrovství světa.

V soutěžích jednotlivců se prosadili čeští paralympionici - zlatou medaili získal Filip Nacházel v kategorii MS4 a bronzovou Jiří Suchánek (MS2). Ve čtyřhře mužů MD4 nepřekonala dvojice Jiří Suchánek, Martin Zvolánek v semifinále španělský pár Miguel Anjel Toledo, Iker Sastre a rovněž si odvezla bronz. Z triumfu se radovala česká reprezentantka Denisa Macurová, když s ukrajinskou spoluhráčkou Natalyí Kosminovou ovládly čtyřhru WD22 a ve finále přehrály polský pár Krystyna Maria Lysiaková, Dorota Nowacka.

„Hlavním zájmem organizátorů je umožnit co největšímu počtu českých sportovců porovnat svou výkonnost s reprezentanty z jiných zemí,“ vysvětlil ředitel TJ Ostrava Miloš Matula s tím, že české barvy hájilo 31 stolních tenistů a tenistek v 11 klasifikačních skupinách podle míry postižení.

„Turnaj si získává stále větší oblibu, prestiž a uznání, je zařazen mezi pravidelné světové soutěže v kalendáři mezinárodní federace stolního tenisu ITTF-PTT,“ konstatoval Miloš Matula a prozradil, že s realizačními týmy, rozhodčími a delegáty letos Ostrava uvítala celkem 430 účastníků. Staral se o ně 150 členný organizační tým z Tělovýchovné jednoty Ostrava.