Má to být nejmodernější fotbalový stánek v kraji. Investice ve výši téměř 250 milionů korun nabývá aktuálně reálných kontur v Karviné, kde se staví zbrusu nový fotbalový stadion. I proto hrají místní druholigoví fotbalisté MFK OKD už půl roku své domácí zápasy ve vedlejším areálu na Kovoně.

Proč ke stavbě vlastně dochází? Dřívější „jäklácký" stadion byl starý přes padesát let, jeho pouhá modernizace by nestačila. Nový stadion bude splňovat kritéria nutná ke vstupu mezi domácí fotbalovou elitu, kam by se Karviná ráda dostala.

„On už vlastně před třemi lety existoval projekt vypracovaný ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy s názvem Stadiony 2012, který si vzala pod sebe fotbalová asociace. Tehdy se de facto musela splnit kritéria již pro účast ve druhé lize a my každým rokem plnili výjimku, protože starý stadion nesplňoval patřičné bezpečností, hygienické ani další normy. Tou dobou už jsme věděli, že do budoucna není takový stav udržitelný, takže se začalo pracovat na projektu nového stadionu, jenž by splňoval parametry moderní doby," přibližuje začátky s výstavbou předseda MFK OKD Karviná a náměstek karvinského primátora Jan Wolf.

Kdo v těchto dnech prochází okolo železobetonových pilířů karvinského stadionu, musí ocenit, jak stavba pokročila. Vlastně skoro dvě třetiny stavby už stojí.

„Samozřejmě je všeobecně známo, že je tam časový skluz, stavební firmy posunuly termín do 30. listopadu letošního roku, tak pevně věřím, že se to letos stihne," vyjádřil přesvědčení Wolf.

Staré betonové ochozy už byly vytrženy, místo nich už ze země vyrostly oválné ochozy se sedačkami. Všechna místa pro návštěvníky budou pochopitelně k sezení a zastřešená, diváci budou moci využít dostatečné sociální zázemí a komfort. Stadion by dokonce mohl splňovat i parametry UEFA.

„Ale pravděpodobně jen pro menší mezinárodní akce, soutěže mládeže a předkola pohárů. Proti bude kapacita," míní Jan Wolf.

Náklady na stavbu si doposud vyžádaly 250 milionů korun, přičemž se na realizaci stavby finančně podílí město, Evropská unie a ministerstvo financí. Město a EU přispěly částkou 200 milionů, zbytek šel ze státní kasy ministerstva.

V těchto dnech dostává stadion novou vstupní budovu, stavaři se ale nevyhnuli problémům s podložím a spodní vodou, které projekt prodražily. Nedaleko totiž teče místní potok. „Ukázalo se to při terénních pracích, ale to je holt riziko každé stavby. Dokončení by to nemělo ohrozit," dodává Wolf.

Nový stadion bude mít pochopitelně vyhřívaný trávník, větší parkoviště, zeleň a okolní infrastrukturu. Tato modernizace umožní splnit podmínky fotbalové asociace pro první, natož pro druhou ligu. Zvětší se i kapacita hlavní tribuny, která předtím pojala osm stovek míst k sezení.

A kolik diváků se na nový stadion vlastně vejde? „My jsme na startu počítali s asi sedmi tisíci místy k sezení, ale nakonec jsme zvolili úspornější variantu. Ono by bylo zbytečné, jak zněly i některé z původních návrhů, budovat stadion pro 15 nebo 10 tisíc lidí, to se nikdy nenaplní. Lepší je mít menší stadion, kde budou tribuny stísněné a budou vytvářet dojem takového toho klasického kotle. V takovém prostředí se bude jistě našim fotbalistům hrát výborně. Proto jsme se nakonec přiklonili k necelým pěti tisícům míst k sezení, konkrétně to má být 4862 lidí," vysvětluje náměstek primátora.

Až bude stadion stát, chce na něm město pořádat nejen fotbalové zápasy, ale i kulturní akce, například koncerty, akce místních uskupení či dětská vystoupení. Využití tedy bude nejenom sportovní.

Brankář Jan Laštůvka: Nám se o tomhle před lety ani nesniByl jsem se na stadion nedávno podívat, ze dvou třetin už stojí a vypadá to úžasně. Jsem rád, že město jako Karviná bude mít adekvátní fotbalový stánek, a upřímně se trochu divím kritikům z řad některých politických stran, že Karviná podobný fotbalový stadion nepotřebuje.

Já si naopak myslím, že potřebuje a že to bude další motiv pro děti a mladé hráče, aby začali sportovat a neseděli jen doma u počítačů a jinak nelelkovali.

Fotbalové stadiony se staví napříč celou republikou a ve více než padesátitisícovém městě by určitě neměl podobný stánek chybět. Vůbec nevadí, že to nebude stadion pro deset tisíc lidí, stačí menší útulný stadionek s menší kapacitou, ale dostatečným zázemím, na kterém bude radost hrát. Na takový stadion se musí nutně těšit nejen hráči, ale mohl by i přilákat diváky do hlediště. Co si pamatuji, na Karvinou chodívalo v první a druhé lize vždy hodně diváků, snad se dočkáme plných ochozů znovu.

Těší mě, že stadion bude brzy stát. Je to další, možná už poslední střípek do skládačky, kterou je nutné sestavit pro postup do první ligy. Mládežnická základna je v Karviné perfektní, což teď dokázali i dorostenci skvělým třetím místem v lize, klub je finančně stabilní, tak proč se nepokusit o postup?

Důležité také je, že fotbalisté budou hrát ve vlastním a nebudou v podnájmu, jako třeba Baník ve Vítkovicích. Klasický domácí stánek je snem každého klubu, hráčům se tam bude určitě hrát výborně. Když jsem s fotbalem začínal já a další kluci, tak se nám o něčem podobném ani nesnilo.

Karviné to od srdce přeji!

Karvinský fotbalový stadion roste před očima.

Karvinský fotbalový stadion roste před očima.

Karvinský fotbalový stadion roste před očima.