OSTRAVSKÉ DERBY ROZHODLA PRVNÍ TŘETINA

Florbalisté Vítkovic zdolali ve čtvrtečním ostravském derby domácí tým FBC 8:4. Svěřenci trenéra Radomíra Mrázka se po přesvědčivé výhře přiblížili vedoucím Střešovicím na tři body. Navíc mají zápas k dobru.

Naopak Ostrava pod vedením kouče Martina Smetáka poprvé prohrála a zůstává sedmá. Domácí neuspěli hlavně kvůli nepovedené první třetině, po které ztráceli tři branky.

FBC Ostrava Vítkovice 4:8 (0:3, 2:2, 2:3)

Branky a nahrávky: 21. Peřka (Curney), 35. Žák (Skácel), 51. Skácel (Curney), 54. Peřka (Curney) 2. Hrubý (Jankulár), 7. Jankulár (Heczko), 9. Hrubý (Veltšmíd), 29. Suchánek (Hubálek), 40. Kološ, 45. Jastřembský (Řezanina), 59. Tokoš (Žydel), 60. Žydel. Rozhodčí: Gavlas, Mikula. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 840.

FBC ČPP Remedicum Ostrava: Chrást Krzyžanek, Plíhal, Curney, Kašpar, Peřka Šešulka, Dziurdzik, Skácel, Žák, Daniš Hanic, Mayer, Šimíček, Robenek, Barabáš.

1. SC WOOW Vítkovice: Souček Suchánek, Heczko, Žydel, Sladký, Tokoš Jastřembský, Kološ, Řezanina, Matúš, Hájek Hubálek, Veltšmíd, Hrubý, Jankulár.

Florbalové derby očima trenérů

Tomáš Svačinka (Ostrava): Zápas rozhodla první třetina, v níž jsme vlastními individuálními chybami třikrát inkasovali. V dalším průběhu se nám ale podařilo pár brejkových situací, které jsme dotáhli do konce, a vrátili se zpátky do zápasu. Ovšem v momentech, kdy jsme šli nahoru, jsme opět vyrobili nějaké individuální chyby, které definitivně rozhodly utkání.

Jan Vavrečka (Vítkovice): Diváci, kteří vytvořili fantastickou kulisu, viděli pěkný zápas. Podle mě jsme na rozdíl od nedávného pohárového zápasu byli lepším týmem a po zásluze si odvážíme tři body. Ale určitě ještě musíme zapracovat na občasných výpadcích ve hře, které umožnily i teď Ostravě nabrat dech.

Florbalový reprezentant Tomáš Sladký: Atmosféra byla parádní. Na tohle jsem se těšil

Ostrava /ROZHOVOR/ - Potvrzeno. Vítkovická dvaadvacítka je zpátky. Florbalový reprezentační útočník Tomáš Sladký se vrátil do kádru Radomíra Mrázka a v derby s FBC ČPP Remedicum Ostrava se postavil do centru prvního útoku vedle Martina Tokoše a Robina Žydela. Šestadvacetiletý majitel světového bronzu z roku 2010 a českého extraligového titulu ze sezony 2008/2009 prožil vítěznou premiéru, ale sám se do statistik gólově bohatého utkání nezapsal. „Určitě to z mé strany nebylo ideální, ale věřím, že se do toho zase brzy dostanu," připustil po utkání.

Zápasová premiéra ve staronovém působišti se výsledkově povedla. Vyhráli jste před plnou halou ostravské derby na první pohled jednoznačným výsledkem. Ale zápas měl svůj vývoj. Brzy jste získali tříbrankový náskok, ale pak jste domácím umožnili téměř se vrátit do boje o body…

V první řadě jsme určitě spokojeni se třemi získanými body. Navíc to bylo, jak říkáte, v plné hale, což nás může těšit dvojnásob. Ale určitě se dá na naší hře ještě dost co zlepšovat. Třeba bychom se měli propříště vyvarovat toho desetiminutového polevení, kdy jsme domácím umožnili zvednout hlavy.

A jaké bylo derby z čistě vašeho pohledu?

Byla to pro mě velká změna, protože jsem skoro po třech letech hrál znova osobku. A upřímně říkám, že jsem tentokrát klukům moc nepomohl. Sám se sebou určitě nejsem spokojený, věřím však, že se do toho brzy zase dostanu. Je to přece jen tady něco jiného než dejme tomu v tom Finsku, takže si na to musím zvyknout a taky se uzdravit.

Takže po prvním zápase máte u fanoušků malý vroubek, že jste se nezapsal do statistik…

Jasně, to je fakt. Měl jsem vlastně asi jen jeden moment hned v úvodu zápasu, kdy jsem trefil břevno, ale pak to z mé strany zhaslo. Bohužel. Ale zas teď jsou pro nás hodně důležité týmové body, a ne nějaká individuální statistika jednoho z hráčů.

Jak na vás zapůsobila atmosféra zaplněné haly v Ostravě-Přívoze, kde se tísnilo bezmála tisíc fandů florbalu?

To je paráda, přesně na tohle jsem se strašně těšil a chtěl jsem tenhle zápas stihnout. Ale jak už jsem říkal před zápasem, stále nejsem připravený na sto procent. Před derby jsem totiž kvůli viróze stihl pouze jediný trénink a jinak jsem jen ležel. A to taky šlo vidět. Přesto jsem si to užil, protože na derby byla úplně plná hala a fandilo se. To je obrovský rozdíl proti Finsku, kde se prakticky vůbec nefandí.

Dá se popsat hlavní rozdíl mezi pojetím hry ve Finsku a tady v české extralize?

Osobní obrana se ve Finsku a ani tady moc nehraje. To praktikujou ve větší míře snad právě jen Vítkovice, což ale na druhé straně není ani pro soupeře jednoduché. Jinak bych snad viděl rozdíl jen v tom, že Finové jsou o něco lepší, co se techniky týká, i když třeba konkrétně tohle derby mezi námi a Ostravou bylo úrovní minimálně srovnatelné s jejich ligou.

Máte za sebou úspěšně zvládnuté derby, ale kolotoč extraligových zápasů se bude valit po Novém roce dál. Co je teď pro Vítkovice nejdůležitější, aby si před play-off vybojovaly co možná nejvýhodnější pozici?

V první řadě musíme zlepšit koncovku. Tenhle mančaft sice někdy dá hodně gólů, ale pak se zase neuvěřitelně v zakončení trápí. Teď to musíme srovnat tak, abychom byli efektivní v každém zápase. A podle mě budou hodně důležitá poslední dvě kola základní části, v níž máme za soupeře Chodov a Tatran (Střešovice). Tam se podle mého bude lámat chleba, co se týká postavení do play-off.

Existuje nějaký recept na to vámi zmiňované vylepšení efektivity?

Po svátcích se musíme hlavně dobře rozehrát a taky musíme mít dobrou docházku na tréninky. Musí nás být na každém z nich aspoň dvacet, aby se konkurence i v přípravě zvýšila a bojovalo se i tam o sestavu. Nic jiného bych v tom ale nehledal.

Curney: Chce to jen trochu času

Byla ho doslova plná palubovka, leč ani jeho tři gólové přihrávky nestačily. Jiří Curney, momentálně nejproduktivnější hráč FBC ČPP Remedicum Ostrava, musel strávit už šestou sezonní extraligovou porážku. „Přitom jsme podle mě určitě nehráli tak špatně, jak možná napovídá výsledek. Tohle utkání však hodně ovlivnila první třetina. Prohrávat s Vítkovicemi po dvaceti minutách o tři góly, to je skoro vražda," hlesl po utkání třiadvacetiletý útočník, který po chvilkovém přemýšlení nalezl i důvody, proč domácímu týmu tak dlouho trvalo, než našel recept na zdolání soustředěné vítkovické obrany: „Momentálně máme v týmu hodně mladých kluků, kteří teprve sbírají zkušenosti. Chce to jen trochu času, aby se vyhráli."