Koníkovi jako tradičně předcházela ve čtvrtek odpoledne závěrečná část simultánní tour, v níž mezinárodní mistr Lukáš Klíma přímo před Domem kultury poměřil své šachové umění s vyzyvateli z řad veřejnosti.

„Celkem to byla letos pátá simultánka a tentokrát to měl skutečně i kvůli vedru těžké. Jinak ale lidé proti němu hrají rádi, zvlášť když jsme zavedli, že ten, kdo ho porazí, tak má startovné zdarma. Proto je to i výzva,“ pousmál se ředitel festivalu Ostravský koník Marek Jelínek.

Finále Prosperita Open 2018, na snímku vlevo Chorvat Nino Serdarusic, vpravo Belgičan Arthur De Greef
Tenisová Prosperita v Ostravě s Čechy i bývalou hvězdou

Sám Klíma, který během festivalu bude jako tradičně v přísálí komentovat pro veřejnost dění na šachovnicích, přiznal, že i kvůli počasí to nebylo pro něj jednoduché. „Proto jsem se snažil ukecat Marka, aby to bylo uvnitř,“ usmíval se Klíma, který za tři hodiny z šestadvaceti soupeřů zdolal dvacet, se třemi remizoval a stejnému počtu protihráčů podlehl.

„Ale je to hrozné. Takové horko jsem zažil snad jen jednou, když jsme to pořádali na Masarykově náměstí, kde bylo snad pětatřicet stupňů a trvalo to přes čtyři hodiny. Tehdy jsem byl hotový. Navíc vám většinou jako naschvál zbyde jeden hráč na začátku stolu a jeden a konci, takže kroky nešetříte,“ dodal Lukáš Klíma.

Šachová simultánka v Ostravě 25. dubna 2019.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Úroveň soupeřů je podle něj každým rokem kolísavá. „Asi šedesát procent hráčů chodí stejných, zbylých čtyřicet se obměňuje. Ale dokonce se stalo, že u stolu byl silnější hráč, než jsem já, což na simultánce není obvyklé,“ připomněl.

„Na druhé straně se na to vždy těším, baví mě to, protože si zajezdím po okolí a zahraju s lidmi. Myslím, že je to pěkná akce před začátkem koníka. Zvlášť když lidé mohou něco vyhrát,“ uzavřel Klíma.

Elektrárna Třebovice provozována Veolia Energie ČR. Ilustrační foto.
Třebovické komíny vypouštějí do ovzduší mnohem méně škodlivin