Aikido je moderní bojové umění, které vzniklo v 60. letech minulého století v Japonsku. V oddíle juda TJ Rudá Hvězda Ostrava se začalo cvičit v roce 1988 pod vedením tehdejšího trenéra oddílu juda Kamila Kozáka, Radimíra Macháčka a Dušana Sýkory.

„Jelikož v té době byly populární hlavně judo a karate, aikido se cvičilo podle literatury sehnané za devizy z tehdejšího západního světa. Zkušenosti jsme získávali i od judistů, kteří se při závodnických nebo trenérských cestách po západní Evropě setkali s učiteli aikida a toto bojové umění je zaujalo natolik, že byli ochotni je v rámci svých velmi omezených možností předávat dále. Po roce 1989, kdy k nám už začali přijíždět zkušení učitelé, se i výuka v oddíle dostala na kvalitativně vyšší úroveň," vzpomíná Kamil Kozák.

Sportovní klub policie Ostrava

Tělovýchovná jednota se po roce 1989 přejmenovala na Sportovní klub policie Ostrava a už jako samostatný subjekt oddíl aikida funguje dodnes. V roce 1992 vstoupil do České federace aikido a rozvíjel činnost pod vedením francouzského učitele aikida Daniela Vaillanta.

„V roce 1995 jsme se zapojili do budování nově vzniklé organizace České asociace aikido (ČAA), která v brzké době dosáhla mezinárodního uznání a byl jí přidělen shihan (titul užívaný pro učitele v japonských bojových uměních od 7. danu výše, expert učitel pozn. red.) sensei masatomi ikeda (7. dan). Náš klub se brzy zařadil mezi největší v republice. Naši učitelé pomáhali založit další kluby na severní Moravě v Třinci, Karviné a Havířově. V roce 1998, v důsledku dlouhotrvajících rozporů v ČAA, jsme podobně jako řada dalších klubů vstoupili do Slovenské asociace aikido (SAA)," popisuje Kamil Kozák.

Aikido klub pro děti

V roce 2000 byla založena pobočka klubu ve Frýdku-Místku, o rok později v Ostravě aikido klub pro děti od osmi do patnácti let. „V současnosti studujeme aikido pod vedením Michele Quaranty (6. dan pozn. red.), který nás pravidelně navštěvuje na seminářích. Zároveň pořádáme třikrát do roka oddílové semináře, na nichž je možné skládat zkoušky na žákovské stupně kyu," přibližuje trenér a připomíná také to, že klub už řadu let organizuje v Ostravě akci nazvanou Slavnosti bojových umění, jejíž výtěžek je určen Nadaci policistů a hasičů vzájemná pomoc v tísni. Ta podporuje děti po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu povolání. Díky festivalu už přibylo na konto nadace přes tři sta tisíc korun.

„Oddíl má nyní více než dvě stě členů, z toho přes dvacet držitelů mistrovských stupňů praktikuje aikido ve třech dojo tělocvičnách v hale TJ Ostrava ve Varenské ulici, v prostorách polikliniky v Ostravě-Hrabůvce a v areálu policejních kasáren ve Frýdku-Místku. Tréninky kromě mě vedou Jakub Hlosta (4. dan) a René Grygar (3. dan), s dětmi pracuje Linhart Kaňka (2. dan), ve Frýdku-Místku pak Martin Gelnár (2. dan) a s nimi jejich asistenti," upřesňuje Kamil Kozák.

Dva důvody k oslavě

Za dobu své činnosti už oddíl hostil na svých tatami mnoho význačných osobností evropského a světového aikida například japonského senseie (učitele) Gakua Hommu, držitele 7. danu, švýcarského učitele Gilda Mezza, držitele 6. danu, Američana Cliffa Marcuse (6. dan), Švýcara Daniela Vettera (6. dan) a mnoho dalších.

Jubileum, které oddíl oslaví tento víkend, je o to významnější, že nedávno technický ředitel slovenské asociace, mistr (sensei) Michele Quaranta, který stáž povede, oslavil šedesáté narozeniny.

„Oslavíme to společně a s ostravskou kapelou Gusta Vomáčka Worcestra," uzavřel Kamil Kozák. 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

OBRAZEM: Nedělní Slavnosti bojových umění v Gongu

Aikido aneb Sebeobrana v pravém slova smyslu