Biatlon pro děti i dospělé

Místo klasických malorážkových pistolí se ovšem z bezpečnostních důvodů střílí z laserových zbraní. Stanoviště je vhodné pro děti i dospělé. Pro školy jsou dopoledne pořádány soutěže, odpoledne probíhají závody pro veřejnost.

Zazávodit si mohou přijít rodiče společně dětmi v rodinné kategorii. Běžkování a následnou střelbu si užívají lidé všech věkových kategorií. Zajezdit si na běžkách a zastřílet si přišla i jedenáctiletá Hana Tomková, která trénuje v družstvu Biatlon Ostrava.

Všechny články o Olympijském festivalu v Ostravě zde

„Je to tady super. Vyzkoušela jsem si jízdu pozadu, jízdu bez hůlek a střílení. Pistole je trochu jiná, normálně na trénincích trénujeme se vzduchovou pistolí,“ uvedla s nadšením v očích malá biatlonička, která na Olympijský festival přišla se svou maminkou. Z Frýdku-Místku dorazila i sedmnáctiletá Jana Němčíková: „Stanoviště s biatlonovou střelbou se mi líbí ze všeho nejvíc. Ležka mi šla určitě lépe než stojka. Vleže jsem trefila dokonce všechno,“ uvedla usmívající se Jana, která dorazila společně se svou kamarádkou. K běžkování či střelbě člověk nepotřebuje vůbec nic.

„Půjčujeme tady běžky, hůlky, zbraně, boty, každý dostane dokonce i startovní číslo. Člověk prostě přijde, oblékneme ho a může vyrazit,“ láká Markéta Vávrová, trenérka biatlonu, která pomáhá na biatlonovém stanovišti. Všechno potřebné vybavení je zdarma. K vypůjčení vybavení stačí pouze číslo občanského průkazu.

Zadržet dech, zamířit a zmáčknout spoušť. Na Olympijském festivalu v Ostravě zažívají návštěvníci atmosféru biatlonové střelnice. Vestoje i vleže zkouší střelci všech věkových kategorií desetkrát trefit malé černé terčíky. Pokud střelec uspěje, orámují terčík zelená světýlka. Okolí netrefených terčů se naopak rozzáří červeně.

Děti i dospělí střílí na ČEPS biatlonové střelnici na vzdálenost zhruba osmi metrů tedy na zlomek vzdálenosti, s níž se potýkají dospělí biatlonoví závodníci. Vleže si mohou zbraň ještě podepřít speciálním držákem a usnadnit si tak míření.

Sportovci ale nedostanou do ruky pušku s pravými náboji. „Kvůli bezpečnosti střílíme z laserových zbraní. Všechno je elektronicky propojeno kabely a terčíky mají snímače. Při normálním biatlonu jinak střílí děti ze vzduchovky a dospělí z malorážky,“ vysvětluje biatlonová trenérka z Letohradu Markéta Vávrová.

„Je hodně přesná, je to jedna z nejlepších laserových zbraní, které se momentálně vyrábějí,“ dodává Markéta Vávrová, která společně s dalšími experty na biatlon pomáhá sportovcům přímo na střelnici.

Návštěvnici Daniele Macůchové se podařilo zasáhnout většinu terčů. „Střílení se mi líbilo. Trefila jsem sedm z deseti terčů. Biatlon ale dělat nebudu, mám radši tenis,“ hodnotí svůj zážitek jedenáctiletá Daniela.

A protože se mnoho dětí věnuje dalším sportům, stejně jako Daniela, představíme v zítřejším vydání hned několik sportovišť Olympijského festivalu, která nejsou nutně spojena se sněhem a ledem.

Markéta Sulková, Martina Riemlová