Jeho spoluhráč z úspěšného týmu na ME v Chorvatsku, který skončil na turnaji šestý, prohlásil: „Ondra se schoval ve Švýcarsku a svět asi zapomněl, jak hraje. Teď vykoukl a všechny překvapil.“

Byl to Pavel Horák a chválil kapitána české házenkářské reprezentace a svého někdejšího kolegu z Karviné Ondřeje Zdráhalu. Nejlepšího střelce uplynulého Eura, který si v sedmi zápasech připsal 55 branek.

Ani druhý v pořadí hvězdný Dán Mikkel Hansen neměl víc, zaostal o dvanáct tref. „Je to slušné, nějak jsem s tím před turnajem nepočítal,“ pousmála se čtyřiatřicetiletá střední spojka St. Gallenu.

Vypadá to, že vám maskování ve Švýcarsku vyšlo dokonale…

Pavel je trochu šprýmař. Nikde jsem se neschovával. Švýcarská liga je kvalitní, hrají v ní dobří hráči (úsměv).

Proti Maďarům jste nastřílel čtrnáct gólů, proti Chorvatům v závěrečném duelu třináct. A různými styly zakončení. Vidíte vaši největší sílu ve variabilitě střelby?

Je to vždy tak, že velcí hráči mají z nás malých strach. Pokud dokážeme dát gól z devíti metrů nějakým obtahem, soupeři neví. Když jdou ven, jejich síla a hmotnost je samozřejmě v něčem výhoda, ovšem nevýhoda je pro ně na velkém prostoru. Pokud zůstanou vzadu, my menší hráči jsme schopní dát gól z toho, že se dostaneme blíž k bráně a přes ně vystřelíme.

Šlo o váš nejlepší turnaj v kariéře?

Stoprocentně, ale nejen z mé strany. I ohledně výsledku národního mužstva. Myslím si, že jsme se prezentovali nejtýmověji ze všech mančaftů.

Nejlepší střelec na mistrovství Evropy, to už něco znamená. Čekáte ještě laso z lepšího týmu?

V každém případě se to dobře poslouchá. Kdyby se mě na tuto otázku někdo zeptal před turnajem, nebo před rokem před dvěma, vůbec bych mu nevěřil. Užívám si to. Nechávám otevřené, jestli přijde nějaká nabídka. Chci hrát ještě určitě dva roky házenou, začala mě obrovsky bavit. 

V čem přišel zlom?

Ne, že by mě nebavila házená jako taková, ale ten kolektivní úspěch, kdy člověk žije s mančaftem, do vás vlije úplně novou energii.

Nabil vás turnaj i psychicky do další práce v reprezentaci?

Stoprocentně. Bylo skvělé, jak mančaft šlapal. Vytvořila se zdravá hierarchie, každý se na své pozici cítil komfortně. Abych pravdu řekl, už jsem měl v hlavě, že po turnaji možná skončím. Teď určitě nechci. Budu rád u toho, až se mladí kluci zhostí role lídrů. Poté, co odešel Filip Jícha, odejdu já, Pavel Horák, Martin Galia. Je potřeba, aby se objevily typy hráčů, kteří mančaft povedou. Nejen góly, ale budou věřit i vizi týmu.

Zdráhala na Euru• Nejméně proti Španělsku: 3/5 – 60 %
• 55 gólů z 96 střel – úspěšnost 57 %
• Nejvíc proti Maďarsku: 14/21 – 67 %
• Góly ze šesti metrů: 3
• Góly z křídla: 2
• Góly z devíti metrů: 23
• Góly ze sedmiček: 14/16 – 88 % (2. v počtu proměněných sedmiček branek na turnaji)
• Rychlé kontry, protiútoky: 13/14

Má podle vás současný tým s mladšími hráči velký potenciál?

Jsou to kluci, kterým je od dvaceti do třiadvaceti let. Blíží se k nejlepšímu věku házenkáře, anebo už v něm jsou. OK, u mě přišel asi ve čtyřiatřiceti (smích). Běžně ale dojde kolem osmadvaceti let. Odteď mohou hrát a tvořit základní stavební kámen mančaftu dalších, řekněme, deset let. Plus když se na ně nabalí další talentovaní hráči, které doufám, že tímto turnajem a naší prezentací nabudíme. Snad jsme se stali i nějakým vzorem pro děti a základna se rozšíří. Můžeme pak vybrat daleko víc talentů, což je obrovský přínos pro národní tým. 

Na čem je potřeba ještě zapracovat?

Turnaj je veskrze pozitivní. Dobře, ztratili jsme zápas s Německem v posledních deseti minutách, mohli jsme hrát semifinále… Z celkového pohledu jsme však zase vyhráli několik zápasů o gól. Zápas se Španělskem nám ukázal, že pokud nejsme schopní hrát a bojovat na sto procent, nemůžeme se měřit s top mančafty. Pokud držíme pospolu a bojujeme, můžeme je i porazit. 

Už jste si zahrál první Bundesligu za Großwallstadt. Láká vás zase nejvyšší německá soutěž?

Vidím, že se té otázce asi nevyhnu (smích). Samozřejmě mě to láká, ale nikam se neženu. Pokud přijde fakt dobrá nabídka, pouvažuji o ní. Chci si zahrát na nejvyšší úrovni. 

Se St. Gallenem hrajete ve skupině o udržení. Jste zklamaný?

Odcházel jsem do něj s úplně jinými plány. Myslel jsem, že se mančaft poskládá daleko líp. Bohužel to tak není. I proto chci ještě poslední dva tři roky kariéry hrát někde špici. Uvidíme, jestli mi zdraví dovolí strávit někde čas bojem o titul.

Život ve Švýcarsku vám vyhovuje?

Životní úroveň ve Švýcarsku je asi nejvyšší v celé Evropě. Mám rád hory a kousek od bydlení máme lyžařská střediska, kam jezdíme s dětmi. Někdo jede na hory na týden dovolené, já si zalyžuju odpoledne. Bydlíme také čtyři kilometry od obřího jezera Bodensee. V létě je u něj jako u moře.

Pohled experta„Na turnaji si řekl Ondra o to, aby se mu týmy z Bundesligy či top kluby z jiné soutěže ozvaly a zkusily ho zlákat na dvouletou smlouvu. Dokázal, že je ve svých letech ve výborné fyzické kondici a rychlostně stále velmi dobře. Je nečitelný, silný jeden na jednoho, střelecky silný z dálky, z výskoku i ze země. Je komplexně vybavená střelecká spojka. Není hráč do obrany, ale ukázal, že umí útok odtáhnout klidně sám. Dobrou nabídku mu přeji, za výkony na mistrovství Evropy i v kariéře si ji zaslouží.“

- bývalý reprezentant, bývalé křídlo Dukly Praha a sportovní komentátor Daniel Čurda