Čtrnáct dní. Tak dlouho už vyhlížejí basketbalisté Ostravy ostrý ligový zápas. Dočkají se dnes, kdy si to na domácí palubovce rozdají se silnými Pardubicemi, které vybojovaly minulý týden v Českém poháru bronzové medaile.

„Pardubice patří dlouhodobě mezi nejlepší čtyřku ligy. Nedá se vypíchnout jeden nebo dva hráči, kteří je táhnou. Jsou silní jako tým," řekl trenér Ostravy Dušan Medvecký, jehož svěřenci půjdou do boje po dvoutýdenní pauze.

„Ta přestávka nás vůbec nepotěšila. Před ní jsme totiž hráli opravdu výborný basketbal, měli jsme dvě vítězství v řadě. Doma jsme nejprve porazili nebezpečné Ústí, pak odehráli skvělé utkání na USK. Ale nedá se nic dělat, musíme se s tím porvat a pokusit se navázat na předchozí kvalitní výkony," podotkl Medvecký.

Tomu je jasné, že v okleštěné sestavě bude hodně náročné Pardubice porazit. „Budeme to muset zvládnout s nižší sestavou. Kromě Folkera nemůže kvůli zraněnému kotníku nastoupit Rosťa Pelikán, což mě strašně mrzí. Taky proto, že právě Pardubice jsou nejsilnější ve hře pod košem," prohlásil kouč Nové huti.

„Budeme bojovat bez klasického pivota. Pokusíme se tak hrát co nejrychlejší basket. Klíčové bude, jak se nám podaří pracovat pod oběma koši. Především bude potřeba nedávat Pardubicím druhé šance. Jen tak můžeme uspět," zdůraznil Medvecký, který by jistě přivítal v podání Východočechů slabší den.

„V poháru odehráli skvělý zápas s Děčínem, vybouchli s Prostějovem a vše zakončili dobrým zápasem s Opavou, po kterém brali bronz. Teď v lize zase vyhořeli s USK. Podle mého ten zápas hrubě podcenili. Jsou trochu jako na houpačce," všiml si Medvecký, který prozradil, jak mužstvo vyplnilo čtrnáctidenní pauzu.

„Byli jsme na krátkém rekondičním soustředění na horách, pravidelně a poctivě jsme trénovali, ve středu jsme pak sehráli přípravný zápas s VŠB Ostrava. Tím jsme se alespoň trošku dostali do herního rytmu. Každé odehrané utkání je v delší přestávce plus," poznamenal trenér Ostravy.

„Samozřejmě by bylo ideální rozehrát se s nějakým ligovým mančaftem, který je, co se vzdálenosti týká, dostupný. Jenže jak Opava, tak Prostějov byly v zápřahu. Bojovaly v Českém poháru," dodal Dušan Medvecký před dnešním duelem s Pardubicemi.

Bohunický: Pozor na Číže a Willmana

V Českém poháru vybojovaly Pardubice bronz, ve středu však v lize totálně vyhořely, když doma nestačily na tým USK Praha (67:68).

Pátý tým tabulky a jeden z adeptů na finálový souboj s Nymburkem dnes bude chtít v Ostravě odčinit nečekanou porážku.

„Nastoupíme proti týmu, který hrál poslední zápas před čtrnácti dny. Paradoxně právě v hale USK Praha, kde jednoznačně vyhrál. My ve středu s USK prohráli, navíc doma. Nebyl to výkon adekvátní našim schopnostem. V Ostravě se budeme snažit toto špatné vystoupení odčinit," řekl trenér Pardubic Dušan Bohunický.

O největších tahounech soupeře má jasno. Především jejich fungující souhru by rád narušil.

„Hlavními postavami, o které se opírá hra ostravského týmu, jsou podle mého názoru rozehrávač Adam Číž a podkošový hráč Joseph Willman," podotkl kouč Východočechů.

„Oba výborně spolupracují, dokážou se společnou souhrou dostat do dobrých střeleckých pozic. Myslím si, že právě v eliminaci těchto dvou hráčů bude náš klíč k úspěšnému výsledku," dodal Dušan Bohunický, který bude nadále postrádat zraněné Coreyho Muirheada a Zbyňka Pospíšila. (noh, int)