Mistr Evropy předvedl ve třetí sérii hod dlouhý 85,09 metru a porazil soupeře z absolutní světové špičky. Druhý skončil lídr letošních tabulek Fin Tero Pitkämäki výkonem 82,18, třetí byl Nor Andreas Thorkildsen (81,51), dvojnásobný olympijský vítěz.

Úvodní mítink Diamantové ligy přinesl také jedenáct nejlepších letošních výkonů na světě. K vrcholům patřila zejména ženská dálka, v níž tři atletky přeskočily sedm metrů a vítězná Američanka Brittney Reeseová zazářila výkonem 725 cm.

Veselý, který bude i jednou z hvězd blížící se Zlaté tretry Ostrava, začal svou soutěž nepovedeným pokusem a přešlapem, ale v druhé sérii se dostal do průběžného vedení hodem 81,78. Ve třetím kole všem soupeřům definitivně utekl a výkonem za 85 metrů se zařadil na páté místo letošních tabulek. Po čtvrtém nepovedeném pokusu další dva vynechal, ale nikdo ze soupeřů už ho neohrozil.

„Jsem rád, že to takhle dopadlo," ulevil si na webu Top Athletics Veselý. Do dějiště totiž přiletěl neplánovaně o den později a na hotel dorazil ve tři hodiny ráno před závodem. „Navíc jsem trochu cítil achilovku, tak jsem radši dva hody vynechal," prohlásil Veselý.

Jeho nejlepší hod prý nebyl zdaleka ideální. „Což potvrzuje, že mám dobrou formu a můžu myslel na daleko lepší výkony," věřil český oštěpař. „Já jsem cítil, že bych mohl ještě přidat nějaké metry. Dnes se hledali všichni, navíc mi neseděl tvrdý povrch," uvedl Veselý, kterého nyní čeká dvojstart v Číně na mítincích v Šanghaji a Pekingu.

Reeseová předvedla v dálkařském sektoru nejlepší výkon od roku 2004 a přes magických sedm metrů se dostaly ještě Blessing Okagbareová z Nigérie (714) a Janay Deloachová Soukupová z USA (708).

O další světová maxima se postarali americký koulař Ryan Whiting (22,28), v bězích na 1500 metrů Švédka Abeba Aregawiová (3:56,60) a Keňan Asbel Kiprop (3:31,13), chorvatská diskařka Sandra Perkovičová (68,23) či keňský osmistovkař David Rudisha (1:43,87).

Letošní světové tabulky přepsali také překážkářka Dawn Harperová-Nelsonová z USA (12,60), řecký tyčkař Konstantinos Filippidis (582), který na pokusy porazil Němce Malteho Mohra, v závodu na 400 metrů Amantie Montshoová z Botswany (49,88), na 3000 metrů překážek Keňanka Lidya Chepkuruiová (9:13,75) a na hladké trojce Etiopan Hagos Gebrhiwet (7:30,36).

Sprinterskou stovku vyhrál Američan Justin Gatlin za 9,97 sekundy a byl o 12 setin rychlejší než Jamajčan Usain Bolt ve středu v jeho prvním startu v sezoně. V Dauhá se dostali i další dva sprinteři pod deset sekund, druhý byl Američan Michael Rodgers (9,99), který přijede i na Zlatou tretru, a třetí Jamajčan Nesta Carter (9,99).

Výsedky úvodního mítinku atletické Diamantové ligy (Dauhá v Kataru):

Ženy:

200 m: 1. Shelly-Ann Fraser-Pryceová (Jam.) 22,48, 2. Sherone Simpson (Jam.) 22,73, Myriam Soumare (Fra.) 22,81, 4. Samantha Henry-Robinsonová (Jam.) 22,97, 5. Kimberley Hyciantheová (Kan.) 23,07, 6. Jelizaveta Bryzginová (Ukr.) 23,30.

400 m: 1. Amantle Montshoová (Bots.) 49,88, 2. Allyson Félixová (USA) 50,19, 3. Christine Ohuruoguová (Brit.) 50,53, 4. Francena McCororyová (USA) 50,58, 5. Natasha Hastingsová (USA) 51,32, 6. Shericka Williamsová (Jam.) 52,23.

1500 m: 1. Abeba Aregawiová (Švéd.) 3:56,60 (WL, MR), 2. Faith Čepngetič Kipjegon (Keňa) 3:56,98 (NR), 3. Genzebe Dibabaová (Eti.) 3:57,54, 4. Viola Jelagat Kibiwotová (Keňa) 4:00,76, 5. Eunice Jepkoech Sumová (Keňa) 4:02,05, 6. Mary Kuriaová (Keňa) 4:03,56.

100 m př.: 1. Dawn Harper-Nelsonová (USA) 12,60 (WL), 2. Kellie Wellsová (USA) 12,73, 3. Queen Harrisonová (USA) 12,74, 4. Tiffany Porterová (Brit.) 12,74, 5. Lolo Jonesová (USA) 12,97, 6. Veronica Borsiová (Itá.) 13,08.

3000 m př.: 1. Lidya Chepkurui (Keňa) 9:13,75 (WL, MR), 2. Sofia Assefaová (Eti.) 9:14,61, 3. Hiwot Ayalewová (Eti.) 9:17,60, Etenesh Diro Nedaová (Eti) 9:17,78, 5. Milcah Chemosová (Keňa) 9:19,17, 6. Purity Kiruiová (Keňa) 9:19,42.

Disk: 1. Sandra Perkovičová (Chorv.) 68,23 (WL, MR), 2. Zianida Sendriuteová (Lit.) 63,92, 3. Anna Rühová (Něm.) 63,01, 4. Zaneta Glancová (Pol.) 62,78 (SB), 5. Natalija Semenovová (Ukr.) 61,41 (SB), 6. Mélina Robert-Michon (Fr.) 61,09.

Dálka: 1. Brittney Reeseová (USA) 725 (WL, MR), 2. Blessing Okagbareová (Nig.) 714, 3. Janay Deloachová-Soukupová (USA) 708 (SB), 4. Funmi Jimohová (USA) 692, 5. Jelena Sokolová (Rus.) 691, 6. Shara Proctorová (Brit.) 682.

Muži:

100 m (vítr +2,5 m/s): 1. Justin Gatlin (USA) 9,97, 2. Michael Rodgers (USA) 9,99, 3. Nesta Carter (Jam.) 9,99, 4. Kim Collins (StK) 10,04, 5. Samuel Francis (Kat.) 10,08, 6. 6. Derrick Atkins (Bah.) 10,14.

800 m: 1. David Rudisha (Keňa) 1:43,87 (WL), 2. Mohammed Aman (Eti.) 1:44,21, 3. Job Kinyor (Keňa) 1:44,24, 4. Pierre-Ambroise Bosse (Fra.) 1:44,77, 5. Musaeb Abdulraham Balla (Kat.) 1:44,83, 6. Michael Rimmer (Brit.) 1:44,97.

3000 m: 1. Hagos Gebrhiwet (Eti.) 7:30,36 (WL), 2. Thomas Pkemei Longosiwa (Keňa) 7:32,01, 3. Yenew Alamirew (Eti.) 7:32,64, 4. Caleb Mwangangi Ndiku (Keňa) 7:33,92, 5. Hayle Ibrahimov (Ázer.) 7:34,57, 6. Isiah Kiplangat Koech (Keňa) 7:36,28.

400 m př.: 1. Michael Tinsley (USA) 48,92, 2. Bershawn Jackson (USA) 49,12, 3. Cornel Fredericks (JAR) 49,35, 4. Tristan Thomas (Austr.) 49,82, 5. Georg Fleischhauer (Něm.) 50,61, 6. Lj Van Zyl (JAR) 50,74.

Výška: 1. Bohdan Bondarenko (Ukr.) 233 (MR), 2. Mutaz Essa Baršim (Kat.) 230, 3. Alexandr Šustov (Rus.) 227, 4. Robbie Grabarz (Brit.) 2246. 5. Marco Fassinotti (Itá.) 224, Sergej Mudrov (Rus.) 224.

Tyč: 1. Konstantinos Filippidis (Řec.) 582 (WL, MR, NR), 2. Malte Mohr (Něm.) 582 (=WL, =MR), 3. Raphael Holzdeppe (Něm.) 570, 4. Tobias Scherbarth (Něm.) 560, 5. Hendrik Gruber (Něm.) 560, 6. Sergej Kučerjanu (Rus.) 560.

Trojskok: 1. Christian Taylor (USA) 17,25, 2. Benjamin Compaoré (Fra.) 17,06, 3. Alexej Fjodorov (Rus.) 16,85, 4. Samyr Laine (Hai.) 16,80, 5. Tosin Oke (Nig.) 16,64, 6. Alexej Capik (Běl.) 16,60.

Koule: 1. Ryan Whitting (USA) 22,28 (WL, MR), 2. Germán Luján Lauro (Arg.) 21,26 (AR), 3. Reese Hoffa (USA) 21,01, 4. Cory Martin (USA) 20,55, 5. Maxim Sidorov (Rus.) 20,14, 6. Tomasz Majewski (Pol.) 19,96.

Oštěp: 1. Vítězslav Veselý (ČR) 85,09, 2. Tero Pitkämäki (Fin.) 82,18, 3. Andreas Thorkildsen (Nor.) 81,51, 4. Matthias De Zordo (Něm.) 81,49, 5. Ivan Zajcev (Uzb.) 81,37, 6. Keshorn Walcott (Tri.) 79,79.

Další výsledky

100 m, běh B (vítr +2,5 m/s): 1. Rakieem Salaam (USA) 10,06, 2. Jeff Demps (USA) 10,16, 3. Justyn Warner (Kan.) 10,16. 800 m – běh B: 1. Amine El Manaoui (Mar.) 1:46,05, 2. Tyler Mulder (USA) 1:46,29 (SB), 3. Abraham Kiplagat (Keňa) 1:47,08. 1500 m: 1. Asbel Kiprop (Keňa) 3:31,13 (WL), 2. Bethwell Birgen (Keňa) 3:31,90, 3. Ayanleh Souleiman (Dži.) 3:32,59.