"Byla tu dobrá atmosféra a asi jsem chtěl až moc. Rval jsem to rukou místo techniky. Klasická chyba," řekl Jílek v rozhovoru s novináři.

Podobný problém měl i Jakub Vadlejch, který v Kawasaki hodil 86,76 metru a do dnešního dne vedl světové tabulky. Tentokrát poprvé v sezoně nepřehodil ani 80 metrů a výkon 79,54 stačil jen na šesté místo. "Pro mě špatný den. Necítil jsem se dobře, nechytl jsem žádný hod pořádně. Oštěp je o drobnostech v technice a dnes mi to prostě neletělo," litoval. "Těšil jsem se, že letos prolomím smůlu Zlaté tretry, ale nepovedlo. Přijedu však příští rok a budu bojovat dál," prohlásil.

V Ostravě navíc přišel o první místo v tabulkách, jelikož Němec Thomas Röhler úplně posledním hodem závodu poslal oštěp do vzdálenosti 87,37. "Chytil to hezky a vyšlo mu to. Přeju mu to, je to super kluk," blahopřál Vadlejch soupeři, vítězi seriálu Diamantové ligy z roku 2014.

Spolupráce s Železným

Nejlepší český výkon tak paradoxně předvedl nejnovější člen tréninkové skupiny Jana Železného Jílek. "Dříve jsem skoro netrénoval, dělal jsem školu a u rodičů jsem pracoval v pekárně. Pak jsme se ale domluvili s Honzou Železným a od té doby trénuji s nejlepším trenérem," usmíval se Jílek. Přiznal však, že mu docela dlouho trvalo, než se odhodlal světového rekordmana z roku 1996 oslovit. "To jo, chvilku to trvalo. Ale když jsem se odhodlal, tak jsme se rychle domluvili," dodal.

Dokonce se prý snaží co nejvíce házet jako právě Železný. "Snažím se kopírovat jeho styl. Zatím to tak úplně nevypadá, ale snažím se," prohlásil Jílek.

Stále má blízko i k účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro, ale sám je zvědavý, zda se nakonec vejde do nominace. S tréninkovými partnery Vadlejchem a Petrem Frydrychem totiž bojuje o dvě místa za jistým účastníkem Vítězslavem Veselým. Momentálně je mimo Frydrych.

"Bude to ještě velký boj a bude to zajímavé. Jsme ale velmi dobrá parta, navzájem si radíme. Žádný problém tam není," dodal Jílek.