Při této příležitosti se do Ostravy sjely největší hvězdy atletiky. Mezi nimi i trojskokan Christian Taylor. Právě dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa se na rozdíl od červnové Zlaté tretry představí ve svém obvyklé disciplíně.

„Běžet čtyřstovku byla zajímavá zkušenost, je tady skvělá a rychlá trať, ale mou láskou je skok, takže tentokrát budu skákat,“ řekl s úsměvem reprezentant týmu Ameriky, který vede světový rekordman ve skoku do dálky Mike Powell.

Nejen on bude chtít zastavit Evropu, obhájce vítězství z Marakéše, v jejíž dresu se kromě sedmi vítězů (Šubenkov, Lavillenie, Schippersová, Hassanová, Lasickeneová, Schwanitzová a Wlodarczyková) představí také čtyři Češi. Sbírat body ve prospěch starého kontinentu se pokusí oštěpaři Nikola Ogrodníková s Jakubem Vadlejchem, běžkyně na 1500 metrů Simona Vrzalová a koulař Tomáš Staněk.

„Také máme silný tým, kterému věřím,“ uvedl Mike Powell.

Všichni aktéři se budou muset vyrovnat s neobvyklými pravidly. Bodování 8 – 6 – 4 – 2 za každou disciplínu, výrazná role kapitánů, kteří budou mít na každý den dva žolíky, jež mohou vsadit, a v případě úspěchu zdvojnásobí bodový zisk svého týmu (místo osmi získá tým šestnáct).

Ve vrzích, hodech, skoku do dálky a trojskoku každý závodník absolvuje tři pokusy. Do čtvrtých pokusů postoupí pouze lepší z každého týmu, do pátých pak jen dva.

„Je dobře, že se zkouší nějaké změny, a Kontinentální pohár je pro to ideální,“ uvedla Nezha Bidouaneová, kapitánka Afriky.

Nově se poběží smíšená štafeta na 4x 400 metrů a netradiční formu vyřazovacího závodu budou mít běhy na 3 000 metrů a 3 000 metrů překážek. Úvodních 1400 metrů poběží všichni závodníci, následně bude při každém proběhnutí cíle vyřazen ten, kdo protne cílovou čáru jako poslední. „Jasně, máme klasiku jako olympiáda, a vím, že se změny nemusí líbit. Musíme to ale aspoň zkusit,“ přidal se Colin Jackson, kapitán Evropy.

„Chtěli jsme změny. Možná některé novinky uplatníme v hlavních soutěžích, které potřebují změnu. Ale je možné, že nebude všechno, co zkusíme, hned fungovat,“ prohlásil prezident mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe.

Čtvrtému kontinentu, Asii a Oceánii, pak velí bývalá dvojnásobná mistryně světa v běhu 400 metrů překážek Jana Pittmanová.

Patnáctitisícový městský stadion je na celý průběh Kontinentálního poháru vyprodaný. Závodit se bude po oba dny od 14.30 do 18 hodin. Který kontinent tedy bude další čtyři roky vládnout světové atletice?