Na 61. ročník podniku se chystá olympijský vítěz ve skoku do dálky Miltiadis Tentoglu z Řecka, poslední dva mistři světa ve vrhu koulí Tom Walsh a Joe Kovacs i oštěpařský světový šampion z roku 2017 Johannes Vetter. Druhý muž historických tabulek ve své disciplíně se utká s českými olympijskými medailisty Jakubem Vadlejchem a Vítězslavem Veselým.

Vetter loni v Ostravě hodil 94,20 metru a přiblížil se na 44 centimetrů rekordu mítinku světového rekordmana Jana Železného. „Oštěp patří tradičně k nejsilnějším disciplínám Tretry a ani letos tomu nebude jinak. Vetter, Vadlejch a Veselý nám věřím předvedou výkony, o kterých se bude psát ještě dlouho po skončení závodu,“ řekl Železný, ředitel mítinku.

Bývalá československá atletka Táňa Netoličková (Kocembová) a její dcera Jana Slaninová, také atletka.
OBRAZEM: Mistryně Evropy na hladké čtvrtce Netoličková slaví životní jubileum

Silná konkurence čeká nejlepšího českého koulaře Tomáše Staňka. Novozélanďan Walsh vyhrál mistrovství světa v Londýně 2017. Američan Kovacs triumfoval v letech 2015 a 2019. Na olympiádě byl Kovacs stříbrný a Walsh bronzový. V ohrožení může být rekord mítinku 22,43 olympijského vítěze Ryana Crousera.

Potřetí má na Zlatou tretru dorazit řecký dálkař Tentoglu, který k olympijskému zlatu přidal v březnu titul halového mistra světa. Úřadující mistr Evropy má o svých plánech jasno. „Po skvělé halové sezoně mám dva velké cíle na léto - mistrovství světa a Evropy. V Ostravě to bude můj první letošní mezinárodní start před Diamantovou ligou,“ prozradil Tentoglu.

Pořadatelé již dříve zveřejnili dvě zvučná jména. Tím prvním je italský výškař Gianmarco Tamberi, který se do historie zapsal i netradičním činem, při kterém se se svým soupeřem z Kataru Baršimem podělil o zlato na olympiádě. Druhým lákadlem je evropská rekordmanka na 400 metrů překážek a bronzová medailistka z Tokia Femke Bolová z Nizozemska.