Heslem závodu „I pomalý běh je lepší než žádný“ se v neděli v Bělském lese rozhodně neřídil zdravě nabuzený dvacetiletý atlet SSK Vítkovice Martin Kováčech. „V pátek mi do mailu napsali: ‚Dobrý den, chtěli bychom startovat na Starobělských Lurdách, jsme dva profesionální atleti. Je to od nás zřejmě troufalé, ale chtěli bychom se pokusit o pokoření traťového rekordu. Martin Kováčech, Lukáš Symerský‘ Taková zdravá drzost se mi líbila,“ popsal Deníku zrození příběhu pozdějších nových traťových rekordmanů organizátor Starobělských Lurd Rostislav Bažanowski.

O to větší radost pak měl, když od startu popošel pár desítek metrů k cíli, prohodil pár slov s kamarády a už v dálce viděl sprintující mladíky, jak předbíhají pomalejší běžce. 23letý Lukáš Symerský doběhl 3,2 kilometru dlouhý terénní závod v čase 11:10, o tři roky mladší Martin Kováčech pak dokonce v čase 11:00,86, čímž traťový rekord překonal hned o 16 vteřin! A k prémii dva tisíce korun za vítězství bral také třítisícovou prémii za překonání traťového rekordu. Zajímavostí je, že také třetímu běžci – rovněž ze stáje SSK Vítkovice, stejně jako čtvrtý v pořadí – přitom bylo jen 22 let.

Ostravský cyklokrosový závod v DOV byl součástí Oderského poháru a šlo o nultý ročník. Ostrava, 13. listopadu 2021.
V Ostravě se jel první cyklokrosový závod pod vysokými pecemi, podívejte se

„Od přátel jsem zaslechl, že trať je opravdu náročná a nedalo mi to. Profil trati nezklamal: prudké seběhy, příkré výběhy,“ popsal svou premiéru na Starobělských Lurdách Martin Kováčech, který podle svých slov sbíhal z kopců s hrůzou v očích. „Závod jsem si však nesmírně užil a všem ho doporučuji,“ vzkázal.

Kromě profesionálních běžců se Starobělských Lurd zúčastnila velká spousta lidí (ale i pes) jen tak pro radost, a to v několika dětských, ženských i mužských kategoriích, zvláštní uznání pak zasloužili „staří páni“, vždyť vítězný běžec v kategorii šedesátníků doběhl v úctyhodném čase 15:06. Běžeckého závodu se zúčastnilo celkem 612 běžců, mezi nimi i účastníci z Prešova či Pardubic.

Starobělské Lurdy táhly i v roce 2021. Sedmého ročníku se v osmi stupních Celsia a sychravém počasí zúčastnilo přes 600 běžců. Snímky: Starobělské Lurdy/Lukáš Podolák, se souhlasem organizátora Rostislava Bažanowského