Ve čtvrtém utkání finále nastoupil v základní sestavě a proti Českým Budějovicím bojoval jako o život. Stejně jako všichni jeho spoluhráči. K úternímu vítězství Ostravy 3:1 přispěl smečař Adam Záhorský třinácti body, víc v týmu získali tradičně jen univerzál Peter Michalovič (28) a blokař Tomáš Široký (14).

Mistrovský titul je na dosah, stačí jediné vítězství, čtvrté v celé sérii. Rozhodnout se může dnes večer na jihu Čech. „Teď už to musíme doťukat. Myslím, že výhrou se nám situace ulehčila, 3:1 na zápasy jsme vedli i v sériích play-off nad Zlínem a Libercem," připomenul 21letý Záhorský, nejmladší z kvarteta ostravských smečařů, cestu do finále.

Poslední krok na ní ale svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala zvládli v obou případech na druhý pokus. „Byly to dva rozdílné zápasy. Ve Zlíně jsme si mysleli, že už to máme vyhrané, v Liberci nás soupeř přehrál," srovnal páté duely čtvrtfinále a semifinále. „Mohli bychom to konečně zlomit, abychom nemuseli hrát šest zápasů, ve finále by jich mohlo být jen pět," přeje si ukončit sérii už dnes v Českých Budějovicích.

Druhou šanci by měla Ostrava v pondělí v domácím prostředí, kde v play-off všechno vyhrála. „Kupředu nás ženou naši fanoušci. Na začátku sezony jich tolik nechodilo, ale play-off a finále, to je něco jiného. Lidé jsou úžasní a táhnou nás," pochvaloval si 191 centimetrů vysoký volejbalista bouřlivou atmosféru v našlapané hale Sarezy v Hrušovské ulici. Povzbudit volejbalisty ve dvou vítězných utkáních finále (3:2, 3:1) přišlo vždy devět stovek diváků, víc kapacita sportovního stánku nedovolila.

Na jihu Čech jich ale na zápasy chodí přes dva tisíce. „Teď jsme všichni tak nahecovaní, že se soustředíme jenom na volejbal, snad půjde okolí stranou," doufá Záhorský, že budějovické peklo v ochozech výkon Ostravy neovlivní.

Jenže sedminásobný český šampion věří, že sérii prodlouží a pak i zvrátí. Se svým kádrem hvězd se zkušenostmi ze zahraničních soutěží a reprezentace letos neuspěl v Lize mistrů ani v Českém poháru a další domácí propadák si už nemůže dovolit. Je pod velkým tlakem, osmý titul se mu vzdaluje.

„Vyhráli jsme tam druhý zápas série 3:1 a skoro i ten první," připomenul Záhorský, že v úvodním souboji podlehli Jihočechům až ve zkráceném tie-breaku. „Jsme silní doma i venku, tak si myslím, že bychom to tam mohli urvat. Jsme bojovnější, lépe blokujeme, poslední zápas ukázal, že i lépe útočíme, a měli jsme i lepší servis než soupeř," vrátil se k poslední výhře 3:1.

Co Ostravu zvedlo k výkonům, které podává v play-off? „Možná to, že nás každý podceňoval a nikdo nám moc nevěřil," míní Záhorský. „My se ale zápas od zápasu lepšíme," dodal smečař.

Důležité jsou podle něj i dobré vztahy uvnitř týmu. „Myslím, že velkou roli hraje i to, že jsme mladí. Pokud jde o partu, jsme určitě lepší než Budějovičáci, kteří jsou spíš individualisté. To je pro nás strašně velké plus a myslím, že to nás udělá vítězem," přeje si zlatou tečku za sezonou snů.

„Hrát ve finále je super pocit. Nikdo to nečekal, já jsem tomu taky nevěřil, ale postupem času je to čím dál blíž. Strašně moc se na to těšíme a doufáme, že to dotáhneme do vítězného konce," touží Záhorský získat mistrovský titul, první v kariéře.

Mora