„Slouží ke kontrole aktuální výkonnosti a jedou se jako soutěž s rozhodčími i technickými delegáty, kteří poradí závodníkům, co by ještě mohli vylepšit,“ vysvětlil předseda Českého svazu krasobruslení Stanislav Žídek s tím, že dosažené výsledky budou základem pro nominaci na mezinárodní závody.

Omluveni byli jen Michal Březina a sportovní dvojice Jelizaveta Žuk – Martin Bidař. „Michal se připravuje ve Spojených státech se svým trenérem Rafaelem Arutjunjanem a kolektivem závodníků v čele s trojnásobným mistrem světa Nathanem Chenem, kteří jsou pro něho tou nejlepší motivací. Sportovní dvojice je v současnosti v Rusku, ale také by měla přeletět do Ameriky a tam se zúčastnit menších závodů,“ vysvětlil šéf českého krasobruslení.

„Prověrky splnily svůj účel stoprocentně, proběhly v milé a přátelské atmosféře. Závodníci svými výkony odpověděli na otázku, zda šly jejich výkony dopředu. Mohu směle říci, že ano,“ spokojeně konstatoval Stanislav Žídek. Na ledě Ostravar Arény předvedlo své programy na novou sezonu třicet krasobruslařů a krasobruslařek v kategoriích seniorů a juniorů.

„Tato sezona je olympijská. Na mistrovství světa ve Stockholmu se nám podařilo kvalifikovat do Pekingu ve třech kategoriích,“ připomenul předseda svazu březnové klání na švédském ledě, v němž uspěli Michal Březina, Eliška Březinová a sportovní dvojice Jelizaveta Žuk - Martin Bidař.

„Očekáváme, že by se mohli dostat i sourozenci Taschlerovi, kteří na šampionátu předvedli fakt dobrý výkon, ale zůstali těsně pod čarou,“ připomenul Žídek, že mladý taneční pár se připravuje na dodatečnou kvalifikaci v září v německém Oberstdorfu.

„Jsem rád, že po zranění Filipova kolena se v Ostravě předvedli v plném lesku. Věřím, že stejné nadšení jako na mistrovství světa předvedou i v Oberstdorfu a ke třem českým kategoriím se v Pekingu zařadí i čtvrtá,“ chtěl by Žídek vidět na zimní olympiádě i český taneční pár.

V Ostravar Aréně ukázala své programy i Eliška Březinová. „Vím, že všechno nebylo úplně perfektní po technické stránce, ale tréninků moc nebylo,“ přiznala úřadující česká mistryně po úspěšně zvládnutých státnicích na Masarykově univerzitě v Brně.

„Těšíme se na sezonu a věříme, že se budeme moct rozjet na závody do celého světa,“ připomenul předseda svazu, že v té minulé se kvůli covidu-19 musela řada mezinárodních soutěží zrušit, včetně juniorského Grand Prix v Ostravě.