Město Ostrava s Moravskoslezským krajem podpoří i v současné situaci atraktivní sportovní událost shodně třemi miliony korun. Bude to jedna z mála akcí, která nebude zrušená, přestože se uskuteční bez diváků. V Ostravě se od 19. do 25. října na tvrdém povrchu v Ostravar Areně uskuteční hlavní soutěž. Kvalifikace začíná už v sobotu 17. října.

Jedná se o náhradu za zrušený turnaj Čeng-čou Open a řadí se do nejvyšší tenisové kategorie WTA Premier. „Je to obrovské ocenění práce celého českého tenisu, který jako jeden z prvních v průběhu koronavirové pandemie dokázal v Evropě úspěšně spustit tenisové dění,“ řekl už dříve Tomáš Petera z pořadatelské společnosti Perinvest Group.

I přes ekonomický postih veřejného sektoru se turnaj chystá podpořit město Ostrava i Moravskoslezský kraj. Ostravští zastupitelé schválili ve středu po vzájemné diskuzi dotaci tři miliony korun.

„Budeme na tom benefitovat tím, že přenosy z turnaje půjdou do 70 televizních stanic světa a bude se prezentovat značka Ostravy,“ uvedl pro Deník primátor Ostravy Tomáš Macura s tím, že jen Vítkovice Aréna, coby městské zařízení, utrží na nájmech a doprovodných službách spojených s pořádáním turnaje více, než město do turnaje investuje.

„Kromě toho je to i vyslaná podpora místním podnikatelům a dalším službám,“ dodal primátor, který rozhodnutí zastupitelů považuje za správné. Pořádání turnaje chce navíc zpětně podpořit také Moravskoslezský kraj.

„Rada kraje doporučila přispět stejnou částkou, konečné rozhodnutí však budou schvalovat ještě zastupitelé na prosincovém zasedání,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Turnaj v Ostravě má dotaci 528 500 dolarů (asi 12 milionů korun). Turnaje se už jistě nezúčastní senzační vítězka Roland Garros Iga Šwiateková. Devatenáctiletá nová hvězda po triumfu na antukovém grandslamu v Paříži ukončila podle polských médií sezonu. Na seznamu přihlášených tenistek pro J&T Banka Ostrava Open již nefiguruje.

Šwiateková v 19 letech zakončila životní jízdu na French Open a je první polskou grandslamovou vítězkou ve dvouhře. V pondělí se v novém světovém žebříčku posunula z 54. místa na sedmnácté. Původně chtěla nový halový turnaj v Ostravě absolvovat, ale další zápasy už v této sezoně poznamenané pandemií koronaviru neodehraje.