„Nešli jsme do extraligy jen pro to, abychom ji udrželi,“ zdůrazňuje kouč Pavel Burkovič. Zatím hovoří o středu tabulky, co nejdříve by rád navázal minimálně na výběr z roku 1993, který se radoval z bronzových medailí. „Věřím, že jsme připraveni na to, abychom bojovali o čtvrté místo. Poté se chceme zase posunout.“

Softbalistky Arrows se prý v klubu necítí upozaděny. „Naše postavení je rovnocenné. Ženy zde hrají softbal a muži baseball,“ vysvětluje Burkovič. Sám má za sebou baseballovou kariéru, vzal si však softbalistku, narodily se jim další dvě, a tak začal trénovat dívky. Zažil léta u mládeže, nelibě nesl pád žen do třetí ligy.

Tým omladil, vydrápal se s ním o soutěž výše a po dvou letech stanul mezi elitou. Loňským ročníkem Ostravanky doslova prolétly a oprávněně slavily. „Čekal se náš souboj s Kotlářkou. Na začátku jsme všechno vyhráli a Pražanky ztrácely. Pak jsme dvakrát zvítězili na jejich hřišti. V zápasech jsme byli morálně silnější,“ popisuje.

Pohled na ostravský kádr nabízí řadu odchovankyň i dvě exotická jména. „K Japonkám jsme se dostali jednoduše,“ vypravuje Burkovič. Za polské Žory hraje už tři sezony Sameshima Yuko, kouč Arrows se s ní seznámil na jednom z turnajů. „Chtěli jsme postoupit, potřebovali vyztužit nějaké posty. Napadlo mě, aby nám doporučila kvalitní hráčky,“ líčí trenér.

Posily ze země ve východní Asii už byly připravené, jenže se objevil covid-19 a z jejich angažování sešlo. Dohoda však existovala. „Teď jsme na ni navázali a obě holky se s námi připravují.“

V sobotu 5. června startuje extraliga. Trenér Arrows bude mít pořádně zamotanou hlavu. Koho jen postavit? Vedle Japonek totiž do družstva zapracovává dvě slovenské reprezentantky a šikovnou Brňanku.

close Softbalistky Arrows Ostrava se po devíti letech vrátily do nejvyšší soutěže a mají v ní smělé plány. info Zdroj: Ladislav Svěnčík zoom_in Softbalistky Arrows Ostrava se po devíti letech vrátily do nejvyšší soutěže a mají v ní smělé plány.

„Nejsem z toho úplně šťastný, představoval jsem si méně posil. Kvalitních hráček máme dost. Do sestavy se tlačí holky, které prošly mládežnickými reprezentacemi. Na nich se dá stavět,“ míní Burkovič. Co měl ale dělat, kvůli koronaviru dlouho netušil, jestli přiletí Japonky. Kontaktoval proto zmiňovaný trojlístek, a ten kývl. „Musíme vše citlivě skloubit. Neposadíme pět holek, které vybojovaly postup.“

close Softbalistky Arrows Ostrava se po devíti letech vrátily do nejvyšší soutěže a mají v ní smělé plány. info Zdroj: Ladislav Svěnčík zoom_in Softbalistky Arrows Ostrava se po devíti letech vrátily do nejvyšší soutěže a mají v ní smělé plány.

Tím přetlak v kádru nekončí. Do týmu se brzy vrátí hvězdná odchovankyně Barbora Saviola. „S Bárou jsem začal pracovat už v žačkách. Je to člověk pracovitý, cílevědomý a skromný,“ charakterizuje dívku, jež aktuálně studuje v Texasu na Howard College. Za velkou louží rovněž hraje softbal v HC Hawks.

A fantasticky! „Je to buldok. Těším se, až se nám na začátku června vrátí a posílí náš útok,“ neskrývá Burkovič. Saviola dominuje na pálce, ještě zvýší konkurenci ve vnitřním poli Arrows. „Do USA odlétá na začátku října. Na finále extraligy bychom jí už neměli,“ dodává s úsměvem kouč Ostravanek.