S tenisem začal Josef Tobiáš ve Frýdlantě nad Ostravicí když mu bylo jedenáct let a měl tam tehdy vzory, jakými byli Jaroslav Drobný nebo Vladimír Černík.

Stal se dvojnásobným přeborníkem kraje v kategorii dorostu a po vojenské službě přešel hrát do Nové huti. Zde byla konkurence obrovská, jména jako Kukal, Nečas, Vrba, Fiala, Huťka, Lendlová, Palmeová znamenala československou špičku, takže i o místo v B-týmu byl velký boj.

A protože přibývalo pracovních povinností a v klubu chyběli trenéři, po dálkovém studiu trenérství I. třídy na bratislavské FTVS přešel plynule do pozice hrajícího trenéra, později šéftrenéra klubu a šéftrenéra mládeže. A v jedné ze skupin, kterou vedl, byl i Ivan Lendl.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. (zleva) Eldar Šehič z Karviné, Daniel Tetour z Ostravy a Lukáš Bartošák z Karviné.
Slezské derby v Karviné: Spasitelé Baníku, divácký lockdown a neviditelní sudí

„Rozhodně to nebyl největší talent, který v Komenského sadech hrál. Pozorně naslouchal trenérským radám, nebál se zeptat, když se mu něco třeba nelíbilo. Byl ohromně poctivý a cílevědomý a šel urputně za svým cílem,“ vzpomíná Tobiáš na Lendlovy začátky.

Ještě před rokem 1989 získal trenérské angažmá v Rakousku, kde pracoval na pozvání tamního svazu s mladými nadějemi, později se stal soukromým trenérem v tzv. byznys tenise a protože ho tenis stále baví, na kurtech je ho vidět i přes určité zdravotní potíže dodnes.

Ke gratulantům se připojuje i redakce Deníku.