Tématu se Deníku věnoval už minulý týden zde: Ostrava zachránila světový hasičský šampionát

Soutěž dorostenců a dospělých začne 17. srpna, zúčastní se jí sportovci z 18 zemí.

"Mistrovství dospělých se mělo se konat v Turecku, dorostenců v Jižní Koreji. Korejci se dostali do organizačních problémů a na jaře pořadatelství vzdali," vysvětlil na tiskové konferenci Nytra.

V tureckém Izmiru se mistrovství připravovalo, ale Rusko se ho odmítlo zúčastnit, z obav o bezpečnost se přidaly i další evropské země. "Padl návrh, aby se mistrovství uskutečnilo v ruském Soči, tam byl ale problém zase na straně Turecka," dodal. Loni hostil závody Petrohrad.

Vztahy mezi Moskvou a Ankarou byly napjaté kvůli loňskému sestřelení ruského letadla u syrsko-turecké hranice. Podle Nytry se neoficiálně o přesunu mistrovství z Izmiru do Soči diskutovalo už od března, definitivní rozhodnutí o přesunu do Ostravy pak padlo v květnu.

Ostravští pořadatelé mají od definitivního rozhodnutí do začátku mistrovství jen dva a půl měsíce. "Problém bylo tak rychle sehnat finance, navíc měli už lidé - pořadatelé a dobrovolníci - dovolené," uvedl Nytra.

Termín šampionátu se shoduje s olympijskými hrami v Riu de Janeiro, pořadatelé se proto dohodli s olympijským parkem v Ostravě na propojení obou akcí. Návštěvníci parku si tak budou moci vyzkoušet i požární sport.

České týmy jsou v tomto sportu velmi úspěšné. Dorostenci loni v Bělorusku vyhráli, dorostenky byly čtvrté. Ženy byly v Petrohradu druhé, muži třetí. Letos budou soutěžit české týmy ve všech kategoriích - výstupu do cvičné požární věže, běhu na 100 metrů s překážkami, štafetách na 100 metrů s překážkami a požárním útoku.

Požární sport, který spojuje atletiku s prvky a úkony z práce hasičů, má v českých zemích tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu v roce 1968. O dva roky později se tato disciplína stala součástí odborné přípravy československých profesionálních hasičů.