Cena byla udělena už v prosinci 2018, ovšem kvůli pandemii koronaviru ji členka rady World Athletics Cherry Alexanderová předala až nyní. O tom, že Emil Zátopek patří mezi největší legendy historie atletiky není pochyb. Jeho tři zlaté medaile na olympijských hrách 1952 v Helsinkách v bězích na 5 tisíc, 10 tisíc metrů a maratonu tehdy šokovaly celý atletický svět. Dodnes patří k nejpozoruhodnějším sportovním výkonům historie.

   Letošní ročník Zlaté tretry můžete sledovat on-line zde:

Zdroj: Youtube

Zlatá tretra, mítink World Athletics Continental Tour Gold, za svých více než šedesát let přispěl světové atletice celou řadou světových rekordů, kterých nejlepší atleti a atletky před zaplněnými tribunami dosahovali.

„Je mi velikou ctí předávat tuto cenu. Emila Zátopka jsem obdivovala v době, kdy jsem s atletikou začínala. Jana Železného znám z doby, kdy jsem byla ředitelkou mítinku v Sheffieldu a on u nás hodil jeden ze svých světových rekordů. Podobné plakety jsme už předávali na řadě míst po celém světě, nyní je tedy také v Ostravě,“ řekla při předávání plakety Cherry Alexanderová.

Po finále si navzájem poděkovali za zápas. Zleva Christian Sörum, David Schweiner a Anders Mol, za kterým stojí Ondřej Perušič.
Olympijští vítězové ocenili české soupeře i fanoušky. Byli jste mezi nimi?

Heritage Plaque z jejích rukou převzala náměstkyně primátora statutárního města Ostrava Andrea Hoffmannová. „Je to pro nás obrovská čest patřit mezi města, která jsou součástí tohoto programu. Pro organizátory Zlaté tretry, kteří udržují tradici a odkaz Emila Zátopka, je to poděkování za jejich práci,“ podotkla Hoffmannová.

Cenu následně převzal ředitel Zlaté tretry Jan Železný, který připomněl, že mítink patří mezi nejstarší na světě, ale fanouškům atletiky má stále co nabídnout. „Emil Zátopek byl výjimečný atlet na kterého se nezapomíná. A náš mítink znají fanoušci po celém světě. Má nejen úžasnou historii, ale i současnost a já se na zítřejší ročník moc těším,“ dodal Jan Železný.