Poprvé v historii soutěže si každý člen vítězného týmu odnese svou vlastní „trofej“, která je však součástí jedinečného celku. Originální trofej symbolizuje týmovost, pospolitost a soudržnost mezi národy a kontinenty.

„Vycházeli jsme ze základní ideje soutěže. A tou je týmový duch a fakt, že jedinec je součástí týmu,“ vysvětlil předseda Českého atletického svazu a Organizačního výboru Kontinentálního poháru Libor Varhaník. „Použili jsme český křišťál, ručně zpracovaný do tvaru tyčí, symbolizujících štafetové kolíky jako symbol týmovosti a pospolitosti. Český křišťál zároveň přináší stopu české tradice do mezinárodní akce tohoto významu,“ doplnil.

Trofej je ze 116 křišťálových štafetových kolíků a společně tvoří celek jedinou trofej ve tvaru atletického oválu o průměru osmdesáti centimetrů. Kolíky jsou zapuštěny do kovového podstavce ve třech řadách. Autory profeje jsou Jaroslav Koléšek a Josef Divín. „Český křišťál symbolizuje čistotu, křehkost a výjimečnost. Skleněné tyče jsou hutně tvarované na sklářské píšťale. Střed tvoří kovová platforma s vygravírovaným nápisem identifikace akce a 116 skleněných kousků. Kovový podstavec je z nerez oceli. Tato volba vychází z prostředí typického pro ostravský region a jeho historii. Oválným a technicistním tvarem může připomínat arénu,“ popisuje Jaroslav Koléšek.

Od pondělí 20. srpna je trofej vystavena v ostravské Galerii výtvarných umění, kde si ji budou moci fanoušci prohlédnout až do začátku září.