Možní kandidáti na medailová umístění, kterých se do francouzské metropole sjela takřka stovka, totiž vybojovali v hale Bercy dohromady deset medailí. Čtyři z nich měly punc zlata. A navíc se trojskokanovi Teddymu Tamghovi opět podařilo vylepšit hodnotu vlastního halového světového rekordu, jenž má po neděli hodnotu 17,92 metru.

Skvělý Francouz navíc sahal po medaili i v „doplňkové“ disciplíně – v dálce. Kvalifikaci výkonem 797 centimetrů vyhrál, a byť se ve finále zlepšil na 798, nakonec na něj zbylo jen nepopulární čtvrté místo. Na bronzového Dána Mortena Jensena mu scházely pouze dva centimetry. „Po dálce jsem byl po úspěchu hodně hladový. Nakonec se mi povedlo trojskok vyhrát, ale jednoduché to určitě nebylo. Zkušení Oprea s Donatem totiž skákali taky hodně daleko,“ řekl Tamgho, kterého navíc potěšilo, že k hranici osmnácti metrů dolétl opakovaně. „To, že se mi podařilo 17,92 skočit hned dvakrát, jen dokazuje, že mám stabilní výkonnost,“ dodal.

V Paříži se v trojskoku zlepšil i jeho krajan Yoann Rapinier. Výkon 17,23 metru sice na medaili z dospělého šampionátu prozatím nestačil, ale v Ostravě by se měl mezi favority zařadit hned za Tamgha.

Ohromnou kvalitu potvrdil i polský osmistovkař Adam Kszczot, jenž se po dvou třetích místech (bronz získal loni v Dauhá na HMS i na ME v Barceloně) dočkal prvního „dospělého“ titulu. Díky takticky bezchybně zvládnutému finále, v němž šel do čela už zhruba tři sta metrů před cílem, v neděli udolal krajana Sarcina Lewandowského. „Ten double je obrovská senzace pro celé Polsko. A navíc jsme s Marcinem velicí kamarádi, i když spolu netrénujeme,“ vysvětloval šťastný halový evropský šampion.

Zbývající dvě zlata si z Paříže odvezly ruské závodnice. Už v sobotu se na patnáctistovce radovala Jelena Aržakovová. Svěřenkyně někdejší skvělé mílařky z let osmdesátých a devadesátých Jekatěriny Podkopajevové nenašla přemožitelku jak v semifinálovém běhu, tak rovněž i ve finále, kde nadělila úřadující evropské šampionce z Barcelony, Španělce Nurii Fernándezové téměř tři desetiny. „Finále jsem běžela jako blázen, vůbec si nevybavuji, na co jsem myslela. Ale měla jsem i kus štěstí,“ přiznala sympatická černovláska. V dramatickém doběhu jí totiž hodně pomohla další ruská běžkyně Jekatěrina Martynová, za níž se v posledních dvou okruzích vyvezla, a v náběhu do cílové rovinky, navíc s mírným náskokem před Španělkou, jí s přehledem oběhla.

A dálku ovládla Darja Klišinová, která nakonec ve finále díky pátému pokusu o centimetr porazila v tu chvíli vedoucí Portugalku Naide Gomesovou. Výkonem 680 centimetrů sice nevylepšila vlastní letošní halové o dva dílky lepší maximum, ale to jí po závodě určitě nemrzelo. „Jsem nesmírně spokojená a šťastná, protože jsem věděla, že na to zlato mám,“ uvedla čerstvě dvacetiletá rodačka z Tveru, která už má pod širým nebem skočeno přes sedm metrů. „Tohle zlato je dobrý základ pro venkovní sezonu, kde se cítím jistěji, protože mi může občas pomoci i vítr,“ usmála se.

Umístění a výkony atletů do 23 let na HME v Paříži

1. místo:
800 metrů muži: Adam Kszczot (Polsko) 1:47,87, trojskok muži: Teddy Tamgho (Francie) 17,92 – halový světový rekord, 1500 metrů ženy: Jelena Aržakovová (Rusko) 4:13,78 (v semifinále 4:10,29), dálka ženy: Darja Klišinová (Rusko) 680.

2. místo
3000 metrů muži:
Hayle Ibragimov (Ázerbajdžán) 7:53,32, koule muži: David Storl (Německo) 20,75, podíl na stříbru britské mužské štafety na 4× 400 metrů má Nigel Levine

3. místo
60 metrů muži:
Christophe Lemaitre (Francie) 6,58, 800 metrů muži: Kevin López (Španělsko) 1:48,35, podíl na bronzu francouzské ženské štafety na 4× 400 metrů mají Marie Gayotová a Flori Gueiová.

4. místo
trojskok muži:
Yoann Rapinier (Francie) 17,23 – osobní rekord, tyč muži: Pawel Wojciechowski (Polsko) 571, 3000 metrů ženy: Layes Abdulajevová (Ázerbajdžán) 9:00,37

5 místo
60 metrů překážek muži: Konstantin Šabanov (Rusko) 7,61 – osobní rekord, 60 metrů překážek ženy: Alina Talajová (Bělorusko) 7,98
koule ženy: Anita Martonová (Maďarsko) 17,84

6. místo
výška muži: Marco Fassinotti (Itálie) 229 – osobní rekord, sedmiboj muži: Thomas van der Plaetsen (Belgie) 6020 bodů – osobní rekord, 1500 metrů ženy: Lindsey De Grandeová (Belgie) 4:16,15, dálka ženy: Nastasja Mirončuková-Ivanovová (Bělorusko) 655, koule ženy: Sophie Kleebergová (Německo) 17,63 – osobní rekord