Série pokračuje dnes od 20.30 hodin v hale Sarezy v Hrušovské ulici, případný rozhodující sedmý duel by se hrál na jihu Čech ve středu.

„Soupeř nás přehrál bojovností, která byla do té doby naší silnou stránkou," konstatoval trenér Ostravy Zdeněk Šmejkal. „Budějovice věděly, že už nemůžou udělat krok zpátky, dostaly nás pod tlak servisem a my se potom nevyrovnali ani s jednoduchými herními situacemi," přiznal kouč.

Jeho svěřenci neměli v sobotu svůj den. „Věděli, že ještě můžeme o krok ustoupit. Kdyby hráli existenční zápas, tak k němu určitě přistoupí jinak. Trošku mě to zklamalo, začalo to už od rozcvičky," upozornil Šmejkal na změnu, kterou zaznamenal ještě před hvizdem rozhodčího.

„Nebyl to náš výkon a zápas, jako bychom byli v nějaké křeči," souhlasil smečař a kapitán týmu Richard Mauler. „Věděli jsme, že to bude těžké, a strašně moc chtěli. Pořád jsme se hecovali a soustředili na to, abychom nezklamali, a to asi bylo v náš neprospěch. Domácí nás k ničemu nepustili, měli skvělý servis, dobře bránili a perfektně útočili středem sítě, kde jsme je ani jednou nezablokovali," dodal Mauler.

FINÁLE PLAY-OFF: OSTRAVA - Č. BUDĚJOVICEStav série: 3:2 (hraje se na čtyři vítězství)

Pátý zápas (27. 4. 18.00): 
České Budějovice - Ostrava 3:1 (17, -25, 19, 15)

Rozhodčí: Labašta a Hudík, čas: 107 min., diváků: 2200. Nejvíce bodů: Rojas 22, Kriško 20, Mach 30 Michalovič 15, Mauler 12, Wolff a Záhorský po 9.

Č. Budějovice: Mach, Kriško, Rojas, Sukuba, Habr, Fila, libera Michálek a Juračka Zapletal, Pláteník. Trenér: Svoboda.

Ostrava: Mauler, Wolff, Michalovič, Záhorský, Široký, Haník, libero Václavík David, Dvořák, Fořt, Rodek. Trenér: Šmejkal.

Další program:

6. zápas (29. 4. 20.30): Ostrava České Budějovice

7. zápas (1. 5. 18.00): České Budějovice Ostrava

S obranou Jihostroje si v sobotu nedokázal poradit ani univerzál Peter Michalovič, nejvíce bodující hráč celého play-off. „Už při rozcvičce nebyl ve své kůži," postřehl trenér. „Cítil jsem se normálně, jako před každým zápasem," odmítl bomber Ostravy, že by na jeho výkon měla vliv únava. „Budějovice dnes podaly dobrý výkon, nám zápas úplně nesedl a to rozhodlo," řekl Michalovič.

Šanci na reparát mají Ostravští dnes večer doma, kde v šestých duelech rozhodli čtvrtfinále i semifinále. „Poslední krok jsme vždycky zvorali, pátý zápas ve Zlíně i v Liberci měl úplně stejný průběh, tak se nebudu zlobit, když bude mít stejný průběh i finále," přeje si Šmejkal ukončit sezonu v šestém utkání dnes doma. „Budějovice hrály stejně jako v celé sérii, jen jsme je dnes nepřehráli. Musíme se z toho oklepat a zlepšit se," burcuje kouč svůj tým.

„Pátý zápas byl vždycky tragický, šestý vítězný. Uděláme maximum, aby to tak dopadlo i ve finále, jít do něho musíme uvolněně," dodal kapitán Mauler. „Myslím, že jsme dost zkušení na to, abychom se z prohry dokázali zvednout, maximálně se zkoncentrovat a podat náš nejlepší výkon. Musíme to brát tak, jako by to byl náš poslední zápas sezony, po kterém už nic není, a jít do něho nejméně na sto deset procent," je bojovně naladěn Michalovič, kterému v Ostravě končí smlouva a rád by se s ní rozloučil titulem.

ROZHOVOR: Trenér Ostravy Zdeněk Šmejkal se na hráče po pátém finále zlobil

Ostravský trenér se po finálovém utkání extraligy volejbalistů mračil. Hodně se zlobil.Zdeněk Šmejkal kritizoval své hráče za přístup. Za „nepokoru", se kterou do jihočeské metropole přicestovali.

Ostravský kormidelník dál považuje za favorita série Jihostroj, i když jeho tým má dnes před sebou druhý mečbol. A to dokonce v domácím prostředí. „Zápas v Budějovicíh jsme měli odehrát lépe."

Jak jste viděl zápas, na který se domácí hodně koncentrovali?
Soustředili se na něj, protože mají nůž na krku. Věděli, že jim jde o život. Musím říct, že jsem zklamaný.

Z čeho? Z porážky? Diváci se na tribunách přece skvěle bavili, to není málo…
Já jsem zklamaný z přístupu některých hráčů.

Zdálo se vám, že nebojovali, jak se na finále sluší a patří?
Zlobím se na ně za to, jak přistoupili k zápasu. Zapomněli, že Budějovice jsou mistr České republiky, že nám nedají nic zadarmo.

Přece ale nemohli čekat, že se Jihostroj tak snadno vzdá?
Už na rozcvičce bylo u některých hráčů vidět, jak si nejsou schopni připustit, že by mohli vůbec prohrát.

To je podle vás cesta do pekel?
To byl v dnešním zápase náš základní problém.

Z vašich slov tedy vyplývá, že se na své hráče hodně zlobíte?
Ještě teď, kdy je několik minut po zápase, vidím, že pár lidí se po porážce směje, to je pro mě úplná zabijárna. To prostě vůbec nechápu.

Budějovičtí se na sto procent koncentrovali na pátý zápas, vy tak učiníte na šestý?
To ano, ale favoritem je ve finále dál Jihostroj.

Opravdu? Vždyť saháte po mistrovském titulu?
S tímto družstvem se Budějovičtí dostali do svízelné situace, budou se z ní samozřejmě snažit dostat, ale jsou prostě pro mě dál favoritem.

První mečbol Jihostroj odvrátil, hrál výborně…
Nemyslím si, že by Budějovice hrály nějak dobře. Sice nás přehrály ve všech herních činnostech, ale jejich výkon nevybočil z toho, co v celé sérii předvádějí.

Musíte hodně přemýšlet nad tím, jak své hráče před šestým zápasem motivujete? Jak je probudíte z letargie?
To ne. Oni se sami budou motivovat. Publikum je vyburcuje. Někdy je docela dobré dostat takto přes prsty, aby se hoši vzpamatovali a nemysleli si, že to, co dosáhli pokorou, teď bez pokory získají. Tak to prostě nefunguje.

KAMIL JÁŠA