Oba teď odcházejí – smečař Správa do Liberce, blokař Sobotka do Českých Budějovic. Radost z vítězství v turnaji tak pro ně měla nádech nostalgie.

„To, že končí moje ostravská etapa, jsem si uvědomil už dávno, když jsme odjížděli v autě s manželkou a dětmi po sezoně v klubu," svěřil se 33letý Aleš Správka.

S výjimkou půlročního angažmá v Kataru hájil v české extralize ostravské barvy dlouhých jedenáct let. Byl u titulu i postupu do play off Ligy mistrů a dalších úspěchů ostravského volejbalu. Jako libero i smečař, zaskočil také na postu blokaře.

„Ostrava mě jako mladého kluka koupila z Liberce a za to jsem jí vděčný. Měl jsem super trenéry Jaroslava Tomáše a Zdeňka Šmejkala, volejbalově jsem tady vyrostl. Vždycky mi zůstane v srdci," říká dnes už zkušený smečař.

„S manželkou jsme si Ostravu i celý Moravskoslezský kraj zamilovali, narodili se nám tu oba synové. Byla to pěkná část života, vždycky na ni budeme vzpomínat v dobrém," dodává Správka.

Také 27letý blokař Vladimír Sobotka prožil v Ostravě dva skvělé roky. Vloni slavil extraligové stříbro, letos 
triumf v Českém a Česko-Slovenském poháru. K tomu navíc titul inženýra, v létě svatba, reprezentace.

„V týmu Ostravy i kolem něj byli fajn lidi. Zažil jsem tady věci, které by se jinde nepovedly – třeba když jsme šli v kostýmech na Halloween nebo před play off natočili video. Tým byl jednotný a byla tam sranda. Určitě budu vzpomínat," tvrdí Sobotka, který teď s Českými Budějovicemi okusí prestižní Ligu mistrů.

Pozvánka do reprezentace oba překvapila, ale šanci využili stoprocentně a poprvé v kariéře došli až do užšího výběru. Spojila je Ostrava, možná proto spolu bydleli v jednom pokoji. „Celé léto jsme si užili, byla to hrozná sranda jako na táboře. Určitě si teď budeme chybět. Naše fórky, které jsme si povídali, nikdo nebude chápat," líčí Sobotka.

Příprava reprezentace začala na konci dubna. „Byla nejtvrdší, jakou jsem zatím poznal," konstatoval Správka. „Dlouhé tréninky a do všech balonů jsme šli na maximum," vysvětlil smečař. „Dřinu jsme s Álou ze začátku asi kousali lépe než ostatní, protože v Ostravě jsme trénovali hodně. Ale tím, že to trvalo až do půlky září, to bylo i pro nás místy náročné," doplnil Sobotka.

Vrcholem reprezentační sezony byla víkendová kvalifikace ME 2013. „Loučení s Ostravou se povedlo, diváci byli úžasní. V nároďáku jsme si lidsky sedli, vznikl super tým a kvalifikace nás zastihla v dobré formě" radoval se blokař Sobotka z postupu před zaplněnou porubskou halou.

„Neměl jsem čas se rozloučit se všemi, a tohle bylo teď super. Jsem rád, že jsem se dostal na hřiště, atmosféra byla skvělá," užíval si turnaj také smečař Správka.

Kluci jsou super, zářil mladý nahrávač Janouch

Pozvánka do reprezentace ho překvapila. Na startovní čáře stálo na jaře několik zkušenějších nahrávačů, ale post dvojky za 35letým Ondřejem Boulou z tureckého klubu Maliye Milli Piyango si vybojoval 22letý zlínský volejbalista Jakub Janouch.

„Snažil jsem se dřít na každém tréninku, abych ukázal, že jsem lepší než ostatní, a takhle se mi to odměnilo," radoval se v Ostravě z postupu na mistrovství Evropy 2013. „Příprava byla hodně tvrdá, něco podobného jsem zažil kdysi v juniorské reprezentaci," přiznal 194 centimetrů vysoký nahrávač.

V národním týmu mužů byl nejmladší, přesto na kvalifikačním turnaji ve Vídni svou odvahou přispěl k otočení nepříznivě se vyvíjejícího duelu s Chorvatskem. A šanci dostal i v Ostravě.

„Kluci jsou super," chválil své starší a ostřílenější české spoluhráče. „Ví, jak to chodí, do všeho mě zasvětili a pomohli mi. Když bylo něco špatně, vzali chybu na sebe. Jsou to Hráči s velkým H, umí podpořit – a to se hned tak nevidí," byl vděčný za zkušenosti ze zápasů kvalifikace o postup na evropský šampionát.

„Pro nás mladé je jen dobře, že se v reprezentaci obměňoval kádr a trenér Bernard chtěl pracovat s mladými hráči," usmíval se rodák z Ostravy, jenž první krůčky v české extralize udělal v Opavě.

Sto dní tvrdé dřiny pod nizozemským trenérem Stewartem Bernardem osladil reprezentantům v Ostravě postup na mistrovství Evropy 2013 v Polsku a Dánsku

Občas jsme brblali, ale jen v šatně, přiznal univerzál Štokr

Sluníčko téměř neviděli, celé léto strávili v hale. A příprava pod Stewartem Bernardem, novým trenérem českých volejbalistů, trochu připomínala galeje. Tříhodinové tréninky s drilem a řadou technických cvičení několikrát denně od pondělí do pátku. Odměna? Postup na mistrovství Evropy 2013.

„Musím poděkovat všem hráčům, pracovali velmi dlouho a tvrdě," ocenil nizozemský kouč celý tým po vítězství ve druhém kvalifikačním turnaji v Ostravě.

Reprezentací prošla od konce dubna třicítka volejbalistů. Někteří to vzdali, jiné vyřadilo zranění nebo se nevešli do užšího výběru.

„Překvapilo mě, že někteří hráči nechtějí reprezentovat," přiznal Bernard poté, co jeho pozvánku odmítly bývalé opory národního týmu. „Teď jsou v kádru jen ti, kteří chtějí, a to je důležitější než jakékoliv volejbalové umění," konstatoval trenér.

„Na začátku přípravy jsme s Francií prohráli, před kvalifikací jsme ji porazili. Cením si pokroku, který hráči udělali, zlepšili jsme se na bloku i v útoku po přihrávce," konstatoval Bernard.

Boula, Janouch, Hudeček, Hýský, Správka, Linz, Štokr, Konečný, Král, Holubec, Sobotka a Kryštof. Dvanáctka, která vydržela až do poloviny září a v Ostravě oslavila postup.

„Možná to bylo o něco tvrdší než kdy jindy, manažer Milan Fortuník spočítal, že jsme spolu byli sto dní, takže celé léto," ohlédl se zpět kapitán týmu Ondřej Hudeček.

„Ti, kdo vydrželi náročnou přípravu, jsou podle mě hráči, kteří mají momentálně týmu co dát. Myslím, že naše parta je taková, jaká v reprezentaci už dlouho nebyla," dodal Konečný.

„Tohle družstvo se vyznačuje tím, že je spolu a drží jako kolektiv," potvrdil jeho slova asistent týmu Zdeněk Šmejkal.

„Bylo to náročné, občas jsme brblali, ale vždycky jsme si to nechali někam do šatny, aby to trenér neslyšel," přiznal univerzál Jan Štokr. Opora italského Trentina a vítěz Ligy mistrů 2011 v reprezentaci přešel na post smečaře a turnaj v Ostravě odehrál i s bolavými zády.

Obměna kádru ale měla i stinné stránky – Češi se neprobojovali na olympiádu do Londýna a nepostoupili ani do Final Four Evropské ligy. „Prohry nás mrzí, ale je to daň za to, že se zkoušeli mladí hráči," míní univerzál David Konečný, mistr Francie s Tours.

„Postup na mistrovství Evropy je začátek cesty. Jestli to přineslo ovoce, se ukáže až příští rok na šampionátu," poznamenal Hudeček, smečař francouzského Beauvais.

Nominaci na ME 2013 v Polsku a Dánsku ale nemá ze současné dvanáctky nikdo jistou. „Nikdy jsem neřekl, že se hráči, kteří reprezentaci odmítli, nemohou vrátit zpět. Cesta je otevřená, ale musejí se oddat stejnému cíli a udělat vše pro tým," dává trenér Bernard novou šanci všem.

Soupeře českého týmu na šampionátu určí 15. října los v Kodani.