„Kluci asi mnohé ostatní celky zaskočili. Vždyť původně na jihu Čech neměli ani startovat, ale nakonec po odmítnutí startu družstva Univerzity Brno obdrželi pozvánku a v bodových dostizích na dráze i v sektorech technických disciplín všem vypálili rybník,“ usmívá se vedoucí chlapeckého týmu Vladimír Černý.

„Cestu za překvapivým triumfem začali chodci Ondřej Chylek s Michalem Stanovským, kteří v tříkilometrovém závodu posbírali dohromady sedmnáct bodů (Chylek došel suverénně na 1. místě, Stanovský bral 5. pozici s jen čtyřsetinovým odstupem na pozici čtvrtou – pozn. red.),“ popisuje Černý cestu k nečekanému, ale o to příjemnějšímu zisku zlatých medailí. „Ve vynikajícím světle se však předvedli i běžci Dan Grecman na čtvrtce i půlce, mílaři Jakub Šesták a Jakub Korbel, vytrvalci Radek Karnufek s Vojtou Schneiderem, steeplaři Jan Roik a Vojtěch Čabala či další běžec na osm set metrů Matěj Hrubý,“ vypočítává vedoucí výpravy oválové vítkovické tahouny.

Vítkovičáci získali obrovskou porci bodů také ve výškařských a dálkařských sektorech: Tomáš Veselý ve skoku vysokém zvítězil, v trojskoku dolétl na třetí příčku a také v dálce šestým místem zabodoval. Dařilo se i Petru Friedelovi (3. ve výšce a 5. v dálce) nebo Michalu Stuchlíkovi, který se v tyči podělil o druhé místo a dva body získal i za deváté místo v dálce. „Pochvalu si však zaslouží prakticky všichni členové družstva – sprinteři Robin Madej, Jakub Kudela a Ondra Bílek, vrhači Dominik Košař (první v disku, druhý v kouli a osmý v kladivu) s Janem Horňákem (druhý v oštěpu, pátý v kouli a devátý v kladivu),“ dodal Černý.

Holky táhly Šebestíková s Jurigovou


Dívčí část výpravy SSK Vítkovice jela do Českých Budějovic z přece jen jiné pozice. Po čtyřech mistrovských titulech z let 2004 až 2007 a předchozích dvou druhých místech patřily Ostravanky mezi nejvážnější kandidátky na boj o medaile a svou úlohu beze zbytku splnily.

Po odchodu tahounek z let předchozích – Kateřiny Cachové, Jany Slaninové či Nikol Ogrodníkové – se opět potvrdilo, že ostravská atletická základna je i nadále dostatečně široká. Díky trenérskému umu nejen ve Vítkovicích, ale třeba i v Porubě se tak stále rodí nové talenty, které mohou začas pomýšlet třeba i na reprezentační trika. „Základ konečnému mistrovskému titulu položila porubská naděje Nikol Šebestíková, která ve třech sprintech (100 m, 200 m a 100 m př.) nenašla přemožitelku. Stále ještě patnáctileté sprinterce skvěle sekundovala v technických disciplínách Kristýna Jurigová (vítězka koule, disku a čtvrtá v kladivu),“ chválil nejvýraznější tváře ostravského celku vedoucí výpravy dívek Michal Buzek.

Ke konečnému zlatu však přispěly vynikajícími výkony i další členky týmu SSK Vítkovice: Lea Silnicová (vítězka výšky a pátá v trojskoku), Eliška Mikolášová (1. místo v běhu na 3 km), Adéla Voráčková (nejlepší v běhu na 1500 m př.), Fatima Kostková (druhá v běhu na 3 km př., čtvrtá v trojskoku a osmá na 100 m př.), Adéla Paluchová (druhá v kladivu, šestá v disku a sedmá v kouli), Kristýna Lodňanová (pátá v dálce, šestá na krátkých plůtcích a sedmá na dvoustovce) a Michaela Valentová (šestá v oštěpu a sedmá na 1500 m př.). Další důležité body přidávaly a dobrou pohodu v družstvu dělaly Karolína Vachová, Kateřina Pokorná, Gabriela Žádníková, Kristýna Poppová, Adéla Bártová, Kateřina Krejčová, Andrea Kašovská, Anna Jadrníčková, Tereza Bryndová, Tereza Trávníčková, Aneta Hurníková či Lenka Haasová.

>> Konečné pořadí MČR družstev

Dorostenci: 1. AK SSK Vítkovice 214,5 bodu, 2. ASK Slavia Praha 201,5 bodu, 3. TJ Sokol České Budějovice 175 bodů.

Dorostenky: 1. AK SSK Vítkovice 221 bodů, 2. SK ZŠ Jeseniova Praha 209 bodů, 3. AC Česká Lípa 207,5 bodu.