„Náš ‚domácí‘ bazén v Porubě, kde máme nejvíc prostoru, je z důvodu údržby uzavřen, ale příští týden začneme trénovat i v něm. A také na základní škole Alberta Kučery,“ uvedl Jan Pala, předseda a trenér ostravského klubu.

Od 8 do 19 hodin se ve vodě denně prostřídá osmdesátka plavců. „Zúčastňují se nejen všichni žáci sportovních tříd a studenti sportovního gymnázia, ale na tréninky docházejí i členové klubového plavání ve věku od 4 do 18 let,“ vysvětlil Pala.

„Obávali jsme se, jaký vliv bude mít na morálku v klubu dlouhá pauza a nemožnost se stýkat, ale jsme příjemně překvapeni, nikdo neodpadl. Naši plavci se vracejí do svých skupin v plných počtech, přišli i ti ‚lenivější‘, a to je super,“ potěšila ho stoprocentní účast.

Zásluhu na tom měla domácí cvičení a sportovní výzvy, které pro své členy během koronavirové přestávky průběžně vyhlašovali na sociálních sítích. „Vyplatila se naše aktivita v době, kdy jsme nemohli do bazénů, i úsilí, které jsme v posledních letech věnovali tomu, abychom klub stmelili a udělali z něj maximálně přátelské prostředí pro všechny plavce i jejich rodiče. Od nich teď dostáváme spoustu pozitivních dopisů a děti se těší na další tréninky a klubové akce,“ řekl předseda.

Úplně bez vody ale ostravští plavci nebyli. „Někteří rodiče koupili domů bazény nebo neopreny a děti trénovaly v Hlučíně, na Bašce a na Stříbrném jezeře v Opavě,“ prozradil Pala. A také na gumě, což je elastický pás umožňující plavání na místě v malém bazénu. „Je to lepší než plavat proti proudu, máte pevnou oporu,“ vysvětlil.

Do tréninkových skupin se začlenili i závodní plavci. „Připravují se na finále ligy družstev, které bylo z března přesunuto na září. A nejmladší naděje změří síly v podzimní Ostravské vlnce,“ přiblížil před᠆seda klubu nejbližší soutěže.