Ostravské kouzlo domácího prostředí vydrželo fungovat až do úplného konce play off. Favorizovaný Jihostroj nenašel recept na soupeře ani v třetím venkovním duelu a od první sady zaostával. Kouč Svoboda si první oddechový čas bral už za stavu 1:4, ale jeho tým v pekle beznadějně zaplněné haly nemohl zachytit správný rytmus.

Ostravští volejbalisté slaví titul! Šestý finálový zápas Ostrava - České Budějovice 3:2.

Nezabíraly rošády v sestavě, Jihočeši prokládali výborné momenty triviálními chybami, zatímco domácí kompaktním výkonem s bomberem Michalovičem od stavu 5:4 souvisle navyšovali náskok. Zdálo se, že za stavu 10:17 hosté zvedají hlavu, ale slovenský univerzál jim bral naději důležitými body.

Michalovič ve druhém setu přivedl svůj výkon skoro k dokonalosti. Obhájci titulu se v úvodu nadechli ke šňůře, ale tříbodový náskok jim znovu nebyl nic platný. Šestka domácích bojovníků se doslova překonávala, v závěru sady otočila skóre 17:18 čtyřmi míči za sebou a třetí setbol symbolicky zužitkoval Michalovič. Ten měl v druhém setu skvostnou bilanci – z třinácti přihrávek zaznamenal jedenáct bodů.

Když už měli domácí titul na dohled, rozehrál se jeden z ostřílených jihočeských veteránů Pláteník a karta se obrátila. Hosté hlavně jeho zásluhou ovládli koncovku třetí sady a ve čtvrté diktovali vývoj skóre perfektním útokem. K Pláteníkovi se přidal Kriško, skóre z 10:11 otočili na 16:11 a výkon rostl před očima.

Šestý finálový zápas Ostrava - České Budějovice 3:2.

Do zkrácené hry lépe vkročili domácí, jenže za stavu 3:1 na síti doslova vyrostla neprůstřelná zeď proti Michalovičovi a Jihostroj vyhrál pět výměn v řadě. Když byli hosté ve vedení 13:9 a měli na dosah rozhodující zápas v domácím prostředí, Ostrava při Wolffově servisu srovnala. Pláteník po předchozích zaváháních ještě odvrátil tři domácí mečboly, hosté sami jeden propásli, ale dva rozhodující míče zablokoval nejmenší muž na palubovce Haník a odstartoval mistrovské oslavy i tradiční taneček.

Ostravští volejbalisté slaví titul! Šestý finálový zápas Ostrava - České Budějovice 3:2.
VÍCE SNÍMKŮ FOTOGRAFA DENÍKU PAVLA SONNKA V PŘILOŽENÉ FOTOGALERII.

Finále play off volejbalové extraligy mužů – 6. zápas:

VK Ostrava – Jihostroj České Budějovice 3:2 (22, 23, –22, –20, 17)

Rozhodčí: Labašta, Hudík. Čas: 132 min. Diváci: 1000. Konečný stav série: 4:2.

Sestavy a body:

Ostrava: Mauler 14, Wolff 5, Michalovič 36, Záhorský 15, Široký 13, Haník 2, libero Václavík – Fořt, Rodek, David. Trenér: Šmejkal.

České Budějovice: R. Mach 11, Kriško 28, Rojas, Sukuba 11, Habr, Pláteník 20, libero Michálek, Juračka – Zapletal 2, Fila 8. Trenér: Svoboda.

Konečné pořadí extraligy 2012/13:

1. Ostrava

2. České Budějovice

3. Liberec

4. Příbram, 5. Zlín, 6. ČZU Praha, 7. Brno, 8. Benátky n.J., 9. Havířov, 10. Odolena Voda, 11. Staré Město, 12. Ústí n.L. (Ústí se udrželo v baráži s EGE České Budějovice).