Jeden český zlatý medailista myslí na národní rekord, ten druhý má zálusk na evropské maximum. Jakub Holuša chce na letošní Zlaté tretře Ostrava vylepšit historické maximum na trati 1000 metrů, Pavel Maslák volí pro jeden z prvních závodů sezony souboj na třístovce.

„Rád jsem privilegium, které se v Ostravě vůči zlatým medailistům z velkých závodů dodržuje, využil. Původně jsem sice uvažoval o míli, ale nakonec jsme se domluvili na kilometrové trati, kde mi loni jen o malý kousek unikl rekordní zápis," vzpomenul zlatý halový „Evropan" na patnáctistovce Jakub Holuša ve strhujícím závodě na 53. ročníku Zlaté tretry Ostrava, ve kterém doběhl na pátém místě v čase 2:16,79 minuty, zaostal za výkonem Lukáše Vydry o pouhých 23 setin.

I Pavel Maslák, suverénní vítěz pražského finále v běhu na 400 metrů, půjde na konci května netradiční trať. „Na třístovce bych totiž rád překonal evropský rekord. Na svěťák nebo na rekord mítinku prozatím ale ještě nemyslím," přiznal čtyřiadvacetiletý český sprinter. Evropský rekord na sprintery hojně využívané trati pro testování formy drží časem 31,56 vteřiny od roku 1998 Brit Doug Walker.

Oba atleti mají za sebou jednak velkolepá vystoupení na halovém mistrovství Evropy, a jednak i společenských spoustu akcí, kterých se úspěšní sportovci, ať chtějí, či nechtějí, musejí účastnit.

„Už jsme si ale stačili i odpočinout a po pravdě se už těšíme, až vyrazíme za přípravou na hlavní sezonu," shodují se oba zlatí běžci.

Pavel Maslák slavil už tradičně. „Byl jsem na chvíli doma a dal jsem si nezdravé jídlo. Na stole nechyběly řízky s bramborovým salátem, pečená kachna nebo vepřové maso," pousmál se.

Intenzivně si pár volných chvilek užil ale i sedmadvacetiletý Jakub Holuša. „Ten titul jsem samozřejmě oslavil s nejbližšími, ale třeba s Pavlem (Maslákem) jsme si byli posedět už v Praze. Pak jsem byl na chvíli na Pradědu, kde jsem se pořádně vyspal, ale dostal jsem se tam na lyže i na běžky. Teď ale už zase, zaplaťpánbůh, trénuju," pousmál se při vzpomínce na menu, které si v Jeseníkách dopřával: „Měl jsem to trochu jednodušší než Pavel. Snídal jsem i obědval smažák s hranolkama."

Teď se jejich cesty na čas rozejdou Masláka čeká soustředění v Jižní Africe, Holuša pro změnu vyrazí do Maroka. A po nich, za dva měsíce, se znovu potkají na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, kde si poprvé vyzkoušejí závody v novém, zmodernizovaném prostředí. „Stadion vypadá impozantně už teď. Když jsem stál u stadionu na křižovatce, měl jsem vykulené oči," prozradil Jakub Holuša první pocity při pohledu na stále ještě rušné staveniště, z něhož však už vykukují obrysy českého atletického svatostánku, který se 26. května stane po čtyřiapadesáté dějištěm mítinku Zlatá tretra Ostrava.