Mezi třemi stovkami přihlášených závodníků se vyjímají jména českých reprezentantů Květoslava Svobody, Michala Rubáčka, Martina Vernera, Tomáše Fučíka a Jany Klusáčkové.

Ze zahraničí letos do Ostravy nepřijede tolik plavců jako v minulosti, ale takový byl záměr pořadatelů, podle kterých tím v posledních ročnících trpěla kvalita Velké ceny. "Hlásili se tady pod hlavičkami různých reprezentací, ale úroveň se snižovala. Letos jsme proto náš závod nezařadili do evropského termínovky a obeslali jsme si jen tradiční kluby, u kterých jsme si jisti kvalitou," uvedl na tiskové konferenci ředitel organizačního výboru Vítězslav Hartmann.

Kadeti a junioři budou o víkendu v Ostravě plnit limity pro mistrovství Evropy, pro seniory to může být příprava na Letní hry v Paříži. Organizátoři Velké ceny neúspěšně usilovali, aby se letos uskutečnila v červnovém termínu, kdy by už byly schváleny limity pro olympijské hry v Pekingu. "Nalákali bychom tady určitě víc reprezentantů, bohužel se v tomto termínu koná mezinárodní trojutkání dospělých, takže jsme od toho ustoupili," podotkl Hartmann.

Velká cena Ostravy je i letos druhým podnikem Českého poháru. V sobotu 21. dubna i neděli 22. dubna začíná v 9.00 hodin rozplavbami, finálové závody přijdou na řadu v sobotu v 15.30 hodin a o den později ve 14.30 hodin.