„Martin si na této trati po dvou letech zlepšil svůj osobák, který zaplaval právě na minulé univerziádě,“ radoval se trenér Boris Neuwirt z úspěchu svého svěřence, který obsadil druhé místo. Rychlejší byl pouze Řek Grigoriadis (54,73).

Start v Bosně a Hercegovině Baďurovi kouč naplánoval z několika důvodů. „Měl jsem informace, že v Banja Luce je moderní bazén a sejde se tam dobrá konkurence,“ vysvětlil Neuwirt a dodal, že na mítinku startovaly silné výběry řeckých plavců, skvělí Slovinci, Srbové, Chorvati i profesionální tým ADN, který sdružuje závodníky z Ruska, Keni, Srbska a dalších zemí.

„Martin takovou konkurenci potřeboval. I když měl za sebou úmornou cestu, pochvaloval si to a všechno mu sedlo, včetně jiných úchytů na blocích,“ řekl ostravský kouč.

První bod ze svých plánů na léto Baďura už splnil. O další, kterým je start na červencovém mistrovství světa v čínské Šanghaji, se bude pokoušet v průběhu června. „A-limity FINA jsou hodně tvrdé, ‚béčkový‘ už Martin splnil v Banja Luce. Myslím, že když doladíme formu, má šanci zaplavat český limit, který je 55,69 vteřiny,“ věří v nominaci ostravského plavce i na druhý vrchol sezony.

O nominaci bude tuto sobotu bojovat na mezinárodním mistrovství Vídně, poslední šanci má pak ještě koncem června na mezinárodním mistrovství Francie v Paříži.

Na mítinku v Bosně startovalo také devětadvacet českých juniorů. Z moravskoslezských závodníků se z vítězství radoval kopřivnický junior David Kunčar na 400 metrů volný způsob (4:02,39 min.), na poloviční trati byl čtvrtý (1:56,10). Úspěšné byly i tři mladé plavkyně KPS Ostrava – 13letá Petra Gebauerová byla ve finále třikrát – 6. na 200 m znak (2:25,80), 8. na 100 m znak (1:07,72) a 9. na 50 m znak (31,68), navíc ve své věkové kategorii byla dvakrát první a jednou druhá a zároveň dvakrát překonala rekord mítinku.

Stejně si vedla i 16letá Věra Kopřivová – 4. na 200 m motýlek (2:21,74), 5. na 100 m motýlek (1:04,71) a 9. na 400 m v. zp. (4:38,52), 14letá Tereza Závadová obsadila 8. místo na 400 m v. zp. (4:33,90).

„Všichni junioři plavali hodně dobře, měli jsme kolem čtyřiceti umístění ve finále, které bylo bez rozdílu věku. Výborní byli hlavně znakaři, v desetičlenném finále jich bylo pět,“ potěšily předvedené výkony Neuwirta, který je zároveň trenérem reprezentačního výběru mladších juniorů ČR.