„Ať si každý říká, co chce, my jsme získali po sedmnácti letech pro Novou huť medaili, a to je úspěch jako hovado. Je to zásluha nás všech, celé party," řekl ostravský kouč Dušan Medvecký. Ve své druhé sezoně u ostravského mužstva v pozici hlavního trenéra dosáhl na jeden ceněný primát. Získal medaili jako hráč (zlato s Novým Jičínem 1999) i trenér (bronz s Ostravou 2013).

Dokázali jste to. Po sedmnácti letech jste vybojovali pro Novou huť medaili. Máte už teď jistý bronz. Jaký je to pocit?

Úžasný, prostě skvělý. Ať si každý říká, co chce, my jsme získali po sedmnácti letech pro Novou huť medaili, 
a to je úspěch jako hovado. Je to zásluha nás všech, celé party. Ano, já mám za naše výkony jako hlavní kouč největší zodpovědnost, ale na palubovce to nakonec musejí uhrát samotní hráči. Není to tak, že přišel nějaký Medvecký a on změnil svět. Klape nám to, všichni jsme prostě Ostraváci.

Faktem ale je, že jste jeden z mála – a neplatí to jen pro českou basketbalovou scénu, ale i tu evropskou – lidí, kteří získali ligovou medaili jako hráč i jako trenér. V roce 1999 jste se podílel na zisku zlata v Novém Jičíně, teď jste jako kouč Ostravy dosáhl minimálně na bronz. To se počítá…

Řeknu to takhle. Dokázal jsem si ve svém sportovním životě to, o čem jsem snil. Vybojovat medaili jako hráč 
i trenér je příjemné. Jsem na sebe pyšný, stejně tak na všechny ostatní v mužstvu. Je to velký úspěch nás všech.

Nejen v basketbale, ale obecně ve sportu platí, že ne každý dobrý hráč bude automaticky 
i kvalitní trenér. U vás to ale funguje. Prozraďte, v čem jsou hlavní rozdíly mezi úspěšným hráčem a úspěšným trenérem?

Jsou to dvě naprosto odlišné pozice. Mnohem horší je být trenér, protože ten zápasy nemůže ovlivnit. Jako hráč člověku nevyjdou dva tři zápasy, ale nezblázní se. Vždycky se najdou kluby, kam se dá přestoupit, když se hráči nedaří. U trenéra je to jiná situace. Můžu trénovat hodiny, pouštět dlouhá videa, dělat rozbory, ale stejně to rozhodnout kluci na hřišti.

Chápu to tedy dobře, že dělat trenéra je občas na zbláznění?

Přesně tak. Ještě horší je, že na mě nesmí být znát nervozita. To je taky boj. Ale už jsem se do toho dostal. Před zápasy sice skoro nespím, ale když se začne hrát, jsem v pohodě. No v pohodě. Občas bývám po zápase zpocený tak, jako bych tam lítal na palubovce já a ne kluci. Jako trenér jsem pod daleko větším tlakem, který si navíc vytvářím i sám na sebe. Jsem totiž maximalista.

Při návratu z Kolína muselo být v autobuse hodně veselo. Nějaká štamprle do krku zaplula?

Oslava byla maličká, decentní. Žádná velká jízda. Slavit do rána, a pak jít ještě někam pařit by bylo předčasné. Ještě jsme ve hře o finále, kam bychom se rádi podívali. Máme už jistý bronz, ale proč se teď tím uspokojit. Vzhledem k tomu, že jako třetí tým po nadstavbě nepůjdeme v semifinále na Nymburk, který je jinde než ostatní, není postup do boje o zlato nereálný. Ať půjdeme na Prostějov, nebo Pardubice, o postup se můžeme porvat. Šanci máme.

To je bez debat. Ale utekl jste mi z mé předešlé otázky. Tak ještě jednou. Prozraďte čtenářům, jak vypadá taková decentní oslava po zisku medaile v podání basketbalistů Ostravy?

Po cestě jsme zastavili na vítěznou klobásu, na pumpě jsem pak koupil do autobusu litr rumu a čtyři koly. Opravdu to nebyla žádná velká pařba, že bychom vypili padesát piv, dvacet flašek kořalky a skákali u toho radostí po celém autobuse. Na každého vyšly maximálně dvě půlky. Vyjeli jsme v osm večer a v Ostravě byli někdy kolem půl jedné. Ta čtyřhodinová cesta byla každopádně hodně příjemná. Všichni jsme měli velkou radost.

Asistenta vám dělají Marek Stuchlý a Zdeněk Hummel. Jak oni prožívali postup?

Zdeněk Hummel si to už jen užívá. Jsem šťastný, že to můžu prožívat po jeho boku, protože mi toho strašně dal. On se na zisku bronzu podílel svým tatínkovským přístupem. I když už zažil tisíce takových zápasů a desítky podobných sérií, pořád ho to nenechává chladným. Ale jak ho sleduju, už to neprožívá tak, jako dřív. Spíše se hrou a vším okolo baví.

A co Marek Stuchlý? Jak ten slavil zisk bronzové medaile, kterou vybojoval jako hráč Nové huti v roce 1996?

Budu se opakovat, ale on je zvláštní, má prostě svůj svět. Je jiný než my se Zdeňkem. Emoce nedává moc najevo, je to introvert. Slaví sám se sebou. Ale zase je pravda, že za rozhodnutého stavu během postupového utkání v Kolíně, kdy zbývala do konce půlminuta, jsme se všichni objímali a skákali radostí.

Pojďme shrnout vaše vystoupení ve čtvrtfinálové sérii s Kolínem, který jste porazili 3:1 na zápasy a postoupili mezi nejlepší čtyřku ligy. První krok vám přitom vůbec nevyšel. Úvodní domácí porážka 81:82 byla hodně šokující…

První zápas jsme nezvládli psychicky. Prostě jsme do toho utkání vstoupili s tím, že musíme jako favorit vyhrát, a možná až moc jsme na to mysleli. Je třeba taky zmínit, že i když jsme hráli špatně, prohráli jsme trojkou v poslední vteřině. Je super, že nás to nezlomilo.

Od druhého utkání už jste dominovali. Vaše hra šla výrazně nahoru. Středočechy jste začali jasně přehrávat. Kde nastal zásadní zlom?

S kluky jsem si sedl a ukázal jim, co jsme dělali špatně. Play-off zápasy se vyhrávají obranou, která nám vůbec nefungovala. Dostat doma osmdesát dva bodů, je strašně moc. Důležité bylo, vyříkat si chyby s americkým rozehrávačem Amesem, který od začátku sezony režíroval naši hru. V prvním čtvrtfinále to ale nebyl on. Po zápase jsme se trochu pohádali, což ale nakonec bylo dobře. Od druhého zápasu to už byl zase ten starý dobrý Ames. Jeho výkon šel nahoru a s ním i celého týmu.

V Kolíně jste vyhráli 82:55 a 84:52. Udržet tak ofenzivní tým na padesáti bodech, to dokáže akorát Nymburk, navíc tak jednou za celou sezonu. Hráli jste fakt tak dobře?

Věděli jsme, že jsme lepší. To nás táhlo kupředu. Zlepšili jsme se v obraně, kluci dodržovali všechny pokyny. Navíc jsme si dokázali poradit s jejich systémy, které jsme postupně dobře načetli. Ale musím uznat, že poté, co jsme u nich vyrovnali sérii na 1:1, šli dolů. Od té chvíle byl Kolín špatný. Proč? To netuším. Na to, jakou mají útočnou sílu, kterou se prezentovali celou sezonu, to bylo z jejich strany málo. Takže za naším postupem vidím obojí. Naší zlepšenou hru a jejich pokles.

Máte jistý bronz, ale ještě nekončíte. Čeká vás semifinále. Postoupit do boje o zlato, to by byla paráda…

Velká. Hlavní je, že se v semifinále vyhneme Nymburku. Čeká nás buď Prostějov, nebo Pardubice. Rozhodne se v sobotu. S oběma se dá hrát. Nebojíme se nikoho. Hlavní je, že cíl už jsme splnili a teď si to jdeme užít. Můžeme postoupit do finále, ale nemusíme. A to je naše velká výhoda. Všichni už se moc těšíme. První zápas nás čeká v úterý nebo ve středu.

ČTVRTFINÁLE S KOLÍNEM V ČÍSLECH

1. zápas:

NH Ostrava – Kolín 81:82 (19:20, 44:41, 57:59)

Body: Stehlík 17, Číž a Wilson po 14, Ames a Gniadek po 9, Barnes a Dufault po 8, Jurečka 2 – Bolds a Kříž po 20, Ubilla a Zuzák po 16, Field 10. Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Matějek. TH: 17/11 – 25/16. Trojky: 10:10. Doskoky: 31:34. Fauly: 21:17. Pět chyb: 40. Kříž (Kolín). Diváci: 800. Nejlepší hráč: Zuzák (Kolín). Stav série: 0:1.

„Že jsme prohráli trojkou Zuzáka v poslední vteřině je jedna věc. Druhá věc je ta, že jsme hráli špatně v obraně. Nepodali jsme dobrý výkon," řekl Dušan Medvecký.

2. zápas:

Kolín – NH Ostrava 52:84 (21:18, 30:39, 41:61)

Body: Ubilla 12, Field 10, Bolds, Kříž a Zuzák po 6, Němeček 5, Benáček, Machač a Radulovič po 2, Hubálek 1 – Wilson 17, Ames 13, Dufault a Gniadek po 12, Stehlík 11, Číž 10, Barnes 6, Jurečka 3. Rozhodčí: Lukeš, Hošek, Kapl. TH: 15/10 – 9/6. Trojky: 18/4 – 29/10. Doskoky: 27:42. Fauly: 15:18. Diváci: 570. Nejlepší hráč: Ames (Ostrava). Stav série: 1:1.

„Podali jsme fantastický týmový výkon. Udržet ofenzivně hrající Kolín na dvaapadesáti bodech, navíc u nich doma a v play-off. To je skvělé," řekl kouč Dušan Medvecký.

3. zápas:

NH Ostrava – Kolín 96:72 (34:26, 51:45, 74:58)

Body: Dufault 21, Ames 18, Wilson 17, Číž 13, Gniadek 10, Stehlík 9, Jurečka 8 – Ubilla a Radulovič po 16, Machač 14, Benáček a Zuzák po 7, Vyoral a Kříž po 4, Hubálek a Bolds po 2. Rozhodčí: Hruša, Matějek, Vondráček. TH: 27/16 – 16/10. Trojky: 23/12 – 23/8. Doskoky: 34:33. Fauly: 23:23. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Ames (Ostrava). Stav série: 2:1.

„Uhráli jsme to zlepšenou hrou ve druhém poločase, kdy jsme mnohem lépe bránili. Zase jsme to zvládli jako tým," řekl kouč Dušan Medvecký.

4. zápas:

Kolín – NH Ostrava 55:82 (16:21, 28:41, 47:60)

Body: Kříž 12, Zuzák a Bolds 11, Ubilla 8, Field 6, Vyoral 3, Radulovič a Machač po 2 – Dufault 26, Ames 19, Stehlík 14, Jurečka 8, Gniadek 6, Wilson 5, Číž 4. TH: 7/5 – 13/6. Trojky: 23/2 – 19/4. Doskoky: 35:37. Fauly: 15:16. Pět chyb: 31. Bolds. Diváci: 570. Nejlepší hráč: Ames (Ostrava). Konečný stav série: 1:3.

„Jsem hrdý na celý tým. Na to, co se nám podařilo. Zase jsme to vyhráli obranou. Vybojovali jsme po sedmnácti letech medaili, to je paráda," řekl kouč Dušan Medvecký.

Ames: Bronz je super, ale já chci do finále

Dušan Medvecký dává pokyny Amesovi.Ostrava – Od začátku sezony táhl basketbalisty Ostravy za vítězstvími. Pětatřicetiletý americký rozehrávač Rahsaan Ames, který přišel do Nové huti před touto sezonou z Kolína, v úvodním utkání čtvrtfinále proti svému bývalému týmu nezářil.

Od druhého zápasu už to ale byl zase ten starý dobrý lišák, na kterého je spolehnutí. Po sedmnácti letech ostravského čekání přispěl k zisku bronzu. „Super pocit," usmíval se Ames po čtvrteční výhře 82:55 na palubovce Středočechů.

Nová huť tak pro sebe získala čtvrtfinálovou sérii 3:1 a postoupila do semifinále, ve kterém se střetne buď s Prostějovem, nebo Pardubicemi. „Bronz je super, získal jsem ho i loni, když jsem byl v Kolíně. My ale máme na víc," hlásí Ames.

„Všichni jsme šťastní z toho, že jsme to dokázali. Odvedli jsme kus dobré práce. Já ale nechci skončit jen u bronzu. Táhne mě to do finále, které bych si v Česku zahrál poprvé. Všichni víme, že je v našich silách do něho postoupit," vykládá Ames.

Co pro to bude třeba udělat? „Musíme být hodně agresivní, snažit se zakončit každou akci, do které půjdeme. Ale hlavně je potřeba odvést kvalitní práci v obraně. Pokud budeme dostávat snadné koše, bude to špatně," uzavírá Rahsaan Ames.

Cesta k medaili z roku 1996

Ostrava – Sedmnáct let čekali basketbalisté Ostravy na okamžik, kdy znovu vybojují ligovou medaili. Zajistili si ji po výhře nad Kolínem a postupu do semifinále. Zápas o třetí místo se totiž nehraje. V roce 1996 se ale série o třetí místo hrála. Jak dopadla?

1. zápas: Nový Jičín – NH Ostrava 98:73

I přes zklamání z vyřazení přistoupil domácí k prvnímu zápasu o bronz zodpovědně a po zásluze vyhráli.

2. zápas: Nový Jičín – NH Ostrava 85:70

Stuchlý s Kudelou drželi hosty dlouho nad vodou, zvláště poté, co si šel v 16. minutě po čtvrtém faulu odpočinout Medvecký. Domácí ale i bez něj po přestávce drželi několikabodový náskok, který se v závěru po návratu Medveckého na hřiště povedlo navýšit na konečný rozdíl.

3. zápas: NH Ostrava – Nový Jičín 71:70

Pouhých 16 vteřin před koncem házel dvě šestky hostující Kornišin, ale dal jen jednu na 68:70. Domácí pak dobře rozehráli akci, na jejímž konci stál Magnusek, který tři vteřiny před koncem pohřbil trojkou naděje hostů na ukončení série. Domácí Stuchlý nasbíral celkem 25 bodů.

4. zápas: NH Ostrava – Nový Jičín 78:60

Ostrava od začátku vedla. Hosté jako by neměli sílu vzdorovat nápadité hře domácích.

5. zápas: Nový Jičín – Ostrava 76:79

Deset vteřin před koncem snížili domácí na 76:77, poslední slovo měl ale Volný ze šestek. Uzavřel tak nečekaný obrat v sérii.