„Cílem bylo vrátit akci zpět do Česka,“ připomenul ředitel turnaje Martin Duka, že o body do světového žebříčku se dřív bojovalo jen v Praze - čtyřikrát muži, třikrát ženy. V Ostravě budou poprvé obě kategorie současně a do hlavní soutěže se z nich probojuje dvaatřicet dvojic.

„Chtěli jsme najít další zajímavé místo a na nejlepších podmínkách jsme se dohodli v Moravskoslezském kraji a Ostravě,“ uvedl Duka s tím, že letos půjde o nultý ročník, ale ambicí je turnaj zde pořádat opakovaně.

„Ostrava je město průmyslové, na druhé straně svou tvář mění a kraj už není tak šedivý, proto mi to přišlo zajímavé. Mohla by to být skvělá inspirace pro děti, aby začaly sportovat,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák proč kraj a město podpořily akci, jejíž rozpočet je kolem 24 milionů korun, shodně čtyřmi miliony.

„Na olympiádě v Londýně se hrálo před Buckinghamským palácem a stejně unikátní je i bývalé industriální centrum,“ řekl Petr Beneš, předseda rady Asociace beachvolejbalu a bývalý reprezentant. „Při beachi pořád koukáte do nebe na míč, hráčům pomáhají orientační body a tady jich mají hodně,“ ocenil podmínky v Dolní oblastní Vítkovice, kde po navezení 1700 tun písku vznikne centrkurt s tribunou pro 2700 diváků a dalších pět hřišť.

Uzávěrka přihlášek je za týden, už teď se ví, že v Ostravě si zahrají nejlepší české páry - Markéta Nausch Sluková - Barbora Hermannová, Michala Kvapilová - Kristýna Kolocová a Ondřej Perušič - David Schweiner. Vstup na první tři dny turnaje je zdarma, lístky na víkend (od 100 do 200 korun) prodává síť Ticketportal.