Rodačka z Rawicze, která osm předchozích účastí na Tretře proměnila ve tři vítězství, nakonec nesplnila tajné sny pořadatelů mítinku, kteří už delší čas touží po tom, aby kladivářský rekord začínal žen osmičkou, tak jako začíná nejlepší výkon v kladivu mužů. „Osmdesátku jsem moc chtěla přehodit, ale byla jsem trošku pomalá na začátku otočky. Přesto jsem šťastná, že jsem znovu vylepšila rekord mítinku," řekla polská závodnice.

Wlodarczyková však měla naprosto úchvatnou sérii, v prvním pokusu předvedla sice jen „zajišťovák" 75,62 metru, ovšem každým dalším měřeným výkonem by vyhrála. Hned čtyřikrát přehodila 79 metrů (postupně 79,68 – 79,07 – 79,72 – 79,27) a tak daleko v historii této disciplíny hodila kromě ní už jen někdejší ostravská triumfátorka Betty Heidlerová z Německa.

„Tohle byl asi nejlepší závod v kariéře, čtyřikrát hodit za 79 metrů, to se jen tak nepovede. A příští rok, když sem přijedu podesáté, tak to snad i s tou osmdesátkou už vyjde," slíbila.
O další místa na stupních vítězů se podělily Číňanka Zheng Wang a Hanna Skydanová z Ázerbajdžánu. Na Britku Sophii Hitchonovou, bronzovou medailistku z olympijského Ria, zbylo výkonem 73,68 metru nepopulární čtvrté místo.

Češky Kateřina Šafránková a Tereza Králová obsadily sedmou, respektive devátou příčku.

V mužské soutěži, bez české účasti, potvrdil roli favorita Polák Pawel Fajdek, vedoucí muž letošních světových tabulek. V Ostravě hned prvním pokusem nadchl diváky fantastickým hodem 83,44 metru, kterým vylepšil dosavadní rekord mítinku a navíc si vylepšil i letošní maximum. V závodě nakonec druhého krajana Wojciecha Nowického porazil o více než tři metry.

„Sice jsem byl trošku unavený, ale jinak musím říct, že se mi házelo dobře. Jak by také ne, když jsem hned v prvním hodu překonal vlastní letošák, že?" usmál se úřadující dvojnásobný mistr světa. „Chvíli jsem myslel, že bych mohl překonat i národní rekord (83,93), ale na to je ještě čas. Třeba to vyjde v Londýně na mistrovství světa," doplnil trojnásobný vítěz Zlaté tretry.

Třetí místo si z letošní Zlaté tretry Ostrava odvezlo velké překvapení soutěže, ještě ani ne dvacetiletý Maďar Bence Halász, který si jednak o více než dva metry vylepšil osobní rekord, ale navíc dokázal porazit olympijského vítěze z Ria Dilšoda Nazarova z Tádžikistánu.

Výsledky atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava:

Muži – kladivo: 1. Fajdek (Pol.) 83,44, 2. Nowicki (oba Pol.), 3. Halász (Maď.) 78,85. Ženy – kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 79,72, 2. Zheng Wang (Čína) 76,25, 3. Skydanová (Ázer.) 74,25, …7. Šafránková 69,71, 9. Králová (obě ČR) 65,74.