Velmi dobré výsledky dosahuje například Karolina Holá z Casina Svinov a také sourozenci Jakub a Tina Šalkovi z oddílu Dagmar Šalková-Oxer. Tina byla za loňskou sezonu vyhodnocena na galavečeru v Rychnově nad Kněžnou v kategorii dětí ve věku 8 až 12 let na třetím místě.

Šalkovi zahájili úspěšně i novou sezonu - na prvních halových závodech ve Frenštátě pod Radhoštěm vyhrál jednu soutěž Jakub s Merci 3, Tina zvítězila se Šaronem v další soutěži a k tomu ještě s Gerou 1 přidala druhé místo.

„V současné době máme sedm koní, z toho čtyři pony, které máme ustájeny v Equicentru Hrabová,“ prozradila trenérka a matka obou dětí Dagmar Šalková, bývalá mistryně ČR ve skoku. „Pony soutěže se dělí na kategorii A do kohoutkové výšky koně 136 cm a kategorii B 148 cm. Vloni se Jakub, mistr oblasti pony B ve skákání, zúčastnil také mistrovství republiky, kde skončil s Amálkou na devátém místě. Tina na oblastním mistrovství kategorie A obsadila třetí místo a s Genou startovala na českém šampionátu,“ dodala Dagmar Šalková s tím, že pro letošní sezonu mají dva nové koně. „Zkušeného Šerona 1 v majetku manželů Horákových a začínající, ale velmi nadějnou Merci 3,“ prozradila trenérka.

O tom, že to sourozenci Šalkovi myslí s dobrými výkony vážně, svědčí současné pořadí v průběžném výkonnostním žebříčku. V kategorii dětí 8 až 12 let je Tina s Gerou druhá a se Šeronem 1 čtvrtá z devíti hodnocených. Jakub v kategorii 13 až 16 let je s Amalkou 3 osmý z dvaceti klasifikovaných.

„Přestože pony sport nabývá na popularitě a roste členská základna, stále mu není věnována dostatečná pozornost ze strany České jezdecké federace. Mnozí činovníci si stále myslí, že jde o nějaké ‚běhání poníků dokola‘, ale opak je pravda. Jedná se o stejně náročný trénink jako s velkým koněm,“ tvrdí otec Radovan Šalek, který je jediným mezinárodním rozhodčím FEI v severomoravské oblasti.

„Je pravda, že na pony závodech hrají velkou roli rodiče a někdy jejich přehnané požadavky. Od toho se pak možná odvíjí i mylný názor. Je však nutné si uvědomit, že pony sport není cílem jen naší stáje, a myslím, že i mnoha dalších, ale je pouze prostředkem k růstu jezdeckého umění a dovednosti, které se snad jednou zúročí při sportu s velkými koňmi. Tak jako v každém sportovním odvětví návyky a zkušenosti, které jezdci získají od mládí, jsou tím nejcennějším pro budoucnost celého jezdeckého sportu v republice,“ je přesvědčen Radovan Šalek.