Olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman na obou sprinterských tratích bude startovat v Ostravě již popáté od roku 2006. Jakou disciplínu poběží, to zatím není jasné, v úvahu přicházejí běhy na 100, 200 a 300 metrů. V Ostravě poběží také čerstvý halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek Petr Svoboda.

„Do Ostravy se vracím rád, na Zlaté tretře je vždy příjemná atmosféra a tamní diváci patří k nejlepším na světě,“ tlumočili organizátoři mítinku Boltův vzkaz v tiskové zprávě.

Čtyřiadvacetiletý Bolt běžel na Zlaté tretře dosud dvakrát 200 metrů, jednou stovku a loni se marně pokoušel o nejlepší světový výkon na třístovce. „Doufám, že vyhraji i popáté,“ pokračoval Bolt. „Trať pro letošní ročník ještě vybranou nemám, rozhodne to můj trenér,“ uvedl sprinter.

Sportovní manažer ostravského mítinku Alfonz Juck kvůli Boltovi uzpůsobil i termín závodu. „Úterý není pro Zlatou tretru úplně ideální, protože v neděli před námi je závod v Hengelu, ale tak to vychází Boltovi,“ upozornil Juck, že pořadatelé měli jasně stanovenou prioritu. Bolt pak poběží dva dny po Zlaté tretře ve čtvrtek v Římě, což bude další z jeho několika málo startů v sezoně, a předtím v sobotu navštíví finále Ligy mistrů v Londýně. „Jsem rád, že splnil slib, ale základem byl správný termín, který mu vyhovuje,“ uvedl Juck.

„Nechci říct, že to bylo jednoduché, ale ty vztahy už mezi námi jsou tak dobré, že zase tak obtížné to nebylo. Uvidíme, jakou disciplínu si vybere, budeme připraveni na cokoliv, rozhodnutí by mělo padnout do měsíce,“ ujistil Juck.

Čtyřnásobný držitel a spoludržitel světových rekordů či nejlepšího světového výkonu loni za svůj start inkasoval částku vyšší než 300 tisíc dolarů. Letošní cena se podle zákulisních zpráv nezmění, pokud proti Jamajčanovi nenastoupí některá z dalších sprinterských hvězd. „Já budu poslouchat Bolta a jeho trenéra. Pokud bude chtít slavného soupeře, uděláme všechno pro to, aby ho měl,“ řekl Juck. Do programu pak připravil závod na 100 metrů bez ohledu na Boltovo rozhodnutí.

Rozpočet Zlaté tretry se kvůli padesátému ročníku navýší. „Protože pořádáme padesátý ročník, bude tam větší množství slavných atletů,“ konstatoval manažer Miroslav Černošek. „Ještě chystáme oznámit tři čtyři největší hvězdy,“ doplnil Juck, který chce také pozvat některé legendy světové atletiky – Maritu Kochovou (držitelka stále platného světového rekordu na čtvrtce – 47,60), Maurice Greenea (legenda světové stovky a držitel halového SR v běhu na 60 metrů – 6,39) či Hichama El Guerrouje (fenomenální marocký středotraťař, nekorunovaný mílařský král).

Do Ostravy přijede také mistr Evropy v běhu na 110 metrů překážek Andy Turner z Velké Británie, dalším Svobodovým soupeřem bude Kubánec Dayron Robles, světový rekordman. „Já se takovým soupeřům vůbec nevyhýbám, jsem rád, že přijedou. Je to pro mě srdeční záležitost, tam chybět nemůžu. Také zkušenosti jsou k nezaplacení,“ uvedl Svoboda.

Již dříve organizátoři oznámili start oštěpařů Barbory Špotákové, Andrease Thorkildsena, Tera Pitkamäkiho a Petra Frydrycha. Závodit budou také čerstvá halová mistryně Evropy v běhu na 400 metrů Denisa Rosolová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

MARTIN MACEČEK + ČTK