Znovu ukázal, že jevelký hráč, který miluje vítězství. A je jedno, jestli jde o vrcholná klání, nebo přípravné letní turnaje.

Florbalový reprezentant Tomáš Sladký, bronzový z mistrovství světa 2010, který nedávno dovedl v pražském Superfinále Vítkovice v souboji s Chodovem k titulu, včera v Ostravě pro změnu dotlačil na 13. ročníku třídenního mezinárodního turnaje Republic Cup 2013 svůj výběr International Realstick Company k obhajobě prvenství.

Ve finále se parta okolo Sladkého, který bude od příští sezony oblékat dres švédského Jönköpingu, vypořádala s mužstvem Přemožitelé by 4teams 5:1. V něm bylo mnoho jeho již bývalých spoluhráčů z mistrovských Vítkovic.

Šestadvacetiletý ostřílený útočník zaznamenal ve finále dva góly, celkově jich na turnaji nasázel dvanáct, a stal se nejlepším střelcem. Ovládl i kanadské bodování se šestnácti zářezy na pažbě.

„Na turnaj jsem se znovu těšil. Je to nejen pro mě, ale i ostatní kluky z týmu tradiční součást letní přípravy. Letos jsme se v Ostravě představili už pošesté a máme radost, že se nám podařilo vyhrát a obhájit prvenství z loňského roku," řekl Tomáš Sladký, jehož výběr obdržel od pořadatelů šek na dvacet tisíc korun. Poražení finalisté obdrželi pět tisíc korun.

„Vítězství si vážíme, ale o peníze nám nešlo. Já si hlavně užil tři dny Ostravy, plné florbalových kamarádů a perfektní letní atmosféry. Už před turnajem jsem říkal, že vyhrát může jakýkoli tým, který nejlépe překousne to vedro v halách a hlavně noční vycházky na Stodolní. No a nám se to podařilo opravdu skvěle překousnout," rozesmál se Sladký.

Ale nebylo to jen a pouze o něm. Na turnaji se představili i známí hokejisté. Třeba vítkovický Ondřej Roman, jehož formace „Romanovců" s Vladimírem Svačinou a Rudolfem Hunou táhla Ostravany v závěru sezony, a to nejen ve vyřazovacích bojích. A právě Roman slavil po boku Sladkého prvenství. Ve finále dal šikovný centr dokonce gól, navíc v oslabení. Celkem se trefil sedmkrát.

Se svým týmem se už poněkolikáté ukázal také útočník Florida Panthers Tomáš Fleischmann. Jeho Flash team se prokousal do osmifinále, kde nestačil na stříbrné Přemožitele by 4teams. Bronzový medailista z MS „18" 2002, vítěz AHL s Hershey Bears 2006 a borec s více než 450 starty v NHL, posbíral na turnaji čtyři body za gól a tři asistence.

V ženské kategorii se radoval tým Pinksta. Ten zdolal Vítkovice 2:1. Vítězky si odnesly šek na 15 tisíc korun. Druhé Ostravanky dostaly tři tisíce korun. Pořádající FBC ČPP Remedicum Ostrava se blýsklo v juniorech poté, co jejich mladíci přehráli Brno 7:2.

„Pražskému Czech Open se rovnat nikdy nebudeme, ale turnaj měl svou kvalitu. Finále toho bylo jasným důkazem. Hrál se opravdu špičkový florbal se vším všudy. Od hráčů se k nám v průběhu víkendu dostávalo mnoho pozitivních ohlasů, což nás těší. Znamená to, že pracujeme dobře. Je to pro nás velké povzbuzení do dalších let," podotkl šéf turnaje Lubomír Šimon.

„Máme radost, že se turnaj vydařil. I z toho hlediska, že jsme se v těch vedrech obávali možných kolapsů. Žádný jsme ale naštěstí řešit nemuseli. Jen běžná zranění, jako třeba výrony kotníku," uvedl sportovní ředitel turnaje Radek Kučera.

Celkově se ostravského podniku zúčastnilo na 1200 hráčů a hráčech z Česka i ciziny.