Memoriál Jiřího Rašky, našeho prvního a dosud jediného olympijského vítěze ve skocích na lyžích z Grenoblu 1968 a českého Lyžaře století, bude ve Frenštátě pod Radhoštěm konat potřetí.
V pátek 29. a v sobotu 30. srpna se na můstku HS 106 s umělou hmotou v obou závodech mužů, které jsou poprvé zařazeny do seriálu Kontinentálního poháru, utká 56 skokanů z ČR, Itálie, Kanady, Kazachstánu, Německa, Polska, Rakouska Rumunska, Ruska, Slovinska, Švýcarska, Ukrajiny, USA.
Ženy budou i letos bojovat o body do FIS Cupu, přihlášeno je 24 závodnic z ČR, Polska, Rumunska, Ruska, USA.
Jaké byly předcházející dva ročníky Memoriálu Jiřího Rašky?
Příběh první: Plakalo i nebe
S nápadem na uspořádání vzpomínkových závodů na legendu československého sportu přišel frenštátský Jakub Janda, který Jiřího Rašku velice dobře znal z klubu a měl k němu blízký vztah. První český vítěz Světového poháru oslovil Jana Baiera a později i Jana Mazocha, vnuka Jiřího Rašky. Oba souhlasili a pustili se do příprav I. ročníku memoriálu, který se konal 1. září 2012.
Zúčastnilo se ho mnoho sportovních osobností v čele s bývalým předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem a v rámci programu došlo k přejmenování areálu na Horečkách na Areál Jiřího Rašky. Pamětní desku odhalil syn legendárního skokana. „Jsme rádi, že areál nese jméno mého otce. Udělal pro skoky ve Frenštátě hodně a byl tady snad více než doma," uvedl Jiří Raška mladší.
Závody se konaly za deštivého, uplakaného počasí, jako by i samotná nebesa symbolicky vyjadřovala lítost nad odchodem Jiřího Rašky (4. února 1941 20. ledna 2012) do skokanského nebe.
V soutěži žen se prosadily dvě nejúspěšnější české skokanky posledních let v pořadí Michaela Doleželová, Vladěna Pustková.
V mužské kategorii se dařilo českým reprezentantům. Nejúspěšnější bylo trio Lukáš Hlava, který se stal historicky prvním vítězem memoriálu, Roman Koudelka a Antonín Hájek. Za odměnu si Hlava mohl převzít na rok putovní trofej pohár, který Jiří Raška získal za výhru v závodě Turné čtyř můstků v Bischofshofenu 1969.
Příběh druhý: Osamocená vítězka
Pro rok 2013 získaly frenštátské závody statut mezinárodního FIS Cupu a konaly se ve dvou dnech. Na pátečním vyhlášení vítězů kategorie žen došlo k úsměvné historce.
„Třetí místo Spela Rogelj." Ozývá se potlesk diváků, ale vyhlášená skokanka se na pódiu neobjevuje. Hlasatel tedy po chvilce váhání přistupuje k vyhlášení druhého místa. „Ursa Bogataj, Slovinsko." Ani ona ale ke stupním vítězů nekráčí.
„Místo první domácí závodnice Michaela Doleželová." Česká skokanka jde jako jediná pro vítěznou trofej a osamocená na stupních vítězů připomíná Petra Nárožného z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kterak žádá o opakování ceremoniálu.
Vysvětlení celé situace přichází večer od Jaroslava Sakaly, kouče Slovinek. Se svými svěřenkyněmi spěchal do hotelu, když ho v autě překvapil trenérský kolega nevinnou otázkou: „Kolik se vlastně dnes vyhlašovalo závodnic? Nejlepší tři nebo šest?"
Sakala se zděsil. Uvědomil si totiž, že v samém spěchu na ceremoniál zapomněl. Ihned sáhl po mobilním telefonu, vytočil číslo hlavního pořadatele závodu Romana Klímu, a zeptal se, jak to bylo s vyhlášením. Ten mu klidným hlasem odvětil: „A ty si jako myslíš, že na tebe budeme čekat dva roky?"
Michaela Doleželová ovládla i sobotní závod žen. Mužskou kategorii nejlépe zvládl Roman Koudelka.
Třetí ročník Memoriálu Jiřího Rašky napíše na Horečkách svůj příběh již dnes a v sobotu. (ro, dop)