Jsou jako Jánošíci, favoritům ostravští volejbalisté v této sezoně body berou, slabším je nechávají. „Fakt nevím čím to je, že s těžkými soupeři hrajeme lépe než s těmi, které bychom měli převálcovat," láme si hlavu nad současnou situací libero Jan Václavík, který je zároveň asistent trenéra Zdeňka Šmejkala.

V sobotním zápase 6. kola extraligy Ostrava zaskočila na jihu Čech úřadujícího mistra. „Je příjemné porazit Budějovice 3:1, ale už třikrát jsme prohráli se slabšími soupeři," ohlédl se Václavík za nevydařenými duely v halách ČZU Praha (1:3) i Aera Odolena Voda (0:3). Navíc ve čtvrtek Ostravští v prvním utkání 3. kola Českého poháru neuspěli ani v Ústí nad Labem (1:3).

„Možná nás ta poslední porážka naštvala, ale s tím, že si v sobotu z Budějovic odvezeme všechny tři body, jsme nepočítali. Počítali jsme s jinými, které nepřišly, tak jsme to teď aspoň trošku vylepšili. Jsou to první body z venku," připomenul zkušený libero, že tým předtím uspěl jen pod svou sítí, kde porazil Příbram 3:0 a bod získal za prohru 2:3 se silným Karlovarskem.

„Těžký soupeř z nás asi dostane maximum," připustil asistent. „To, co jsme předvedli v Ústí, ani nebyl volejbal ale úplně jiný sport, hráli jsme hanebně," označil pohárový zápas za totální propadák a naopak sobotní výkon na jihu Čech za nejlepší v sezoně. „Všem, i klukům, kteří přišli z lavičky, to sedlo. Hráli jsme odvážně, dařil se nám servis, dobře jsme přihrávali, nahrávali, blokovali i útočili. Jako by do utkání v Budějovicích nastoupili úplně jiní lidé než v Ústí," poznamenal Václavík.

Zlomí výhra nad mistrem nepříznivou sérii? „Byli bychom rádi, kdyby to tak bylo. Určitě nám zvedla sebevědomí, dokázali jsme si, že umíme hrát volejbal, sami o sobě jsme už pochybovali. Je to ale pouze jeden zápas z dvaadvaceti v extralize, takže ho nesmíme přeceňovat," zůstává nohama pevně na zemi. V dalším kole by si Ostrava ráda přivezla v sobotu body z Brna. „Doufám, že vydržíme v tom, co jsme předvedli v Budějovicích, hlavně nesmíme mít tak strašné výkyvy."

I přes úvodní prohru 1:3 nepovažuje za ztracený ani Český pohár, odveta 3. kola čeká Ostravu v hale Sarezy v Hrušovské ulici 27. listopadu. „V případě výhry 3:0 postoupíme, když to bude 3:1, rozhodne ‚zlatý' set a ten doma určitě neprohrajeme," věří hrající asistent trenéra. „Los máme parádní, ve čtvrtfinále bychom narazili na Příbram, což je nejschůdnější cesta do Final Four. Byla by škoda ji nevyužít," má jasno Václavík.

Kvůli potížím se zády chyběl v zápasech proti Karlovarsku a ČZU. „Když jsem se v sobotu srazil s některým ze spoluhráčů, ještě to trochu bolelo, ale už nechodím v předklonu, můžu trénovat i hrát," těší se libero na další bitvy pod vysokou sítí.