„Moc si toho vážíme, protože žádné semináře nepořádá ani se jich nezúčastňuje, i když má nabídky nebetyčné množstvím i financemi z celého světa,“ prozradil Stanislav Žídek, předseda Českého krasobruslařského svazu, který výcvikový kemp zorganizoval. „Je milé, že Rafael přijal pozvání díky našemu dlouholetému přátelství a jeho vztahu k naší zemi i sportovcům. Jsme moc rádi, že se stal mentorem českého krasobruslení,“ řekl Žídek.

Závodníci, mezi kterými nechyběli sourozenci Michal a Eliška Březinovi, Jiří a Matyáš Bělohradští, Filip Ščerba, Petr Kotlařík, Daniel Mrázek, Aneta Janiczková, Klára Štěpánová i Martin Bidař s Hannou Abrazevičovou, nasávali informace jako houby. Stejně, jako jejich trenéři.

Není divu. Arménský kouč působí dvacet let v kalifornském Lakewoodu a v minulosti dovedl na výsluní třeba Michell Kwanovou, Ashley Wagnerovou nebo Kanaďana Jeffrey Buttla. Do Ostravy přijel podruhé. „Vloni dostali bruslaři základní znalosti a podmínky, co by měli umět a čeho se vyvarovat, letos se zase postoupilo o další krok dál,“ potěšilo Žídka výkonnostní zlepšení

Právě to je cíl „Projektu Rafael“. „Udělám vše pro to, aby tradice dobrých bruslařů v Česku neskončila s Michalem Březinou. Úkolem je najít lidi, kteří by ho mohli vystřídat a nést ten prapor dál,“ vysvětlil Arutjunjan svou motivaci.

„Jestli našemu krasobruslení nepomůže on, tak pak už nic, ani svatá voda. Je to velmi moudrý trenér, který dokáže posoudit situaci s ohledem na to, jak máme velkou základnu, český somatotyp i s přídělem hodin ledu na den,“ konstatoval Tomáš Verner, mistr Evropy 2008.