Proti slovenským mistrům stačilo svěřencům Jaroslava Kaňáka remizovat, což neměl být podle předpokladů problém. To se také potvrdilo, když napodobili debakl z podzimu (70:0), k jehož zopakování jim tentokrát chyběl jediný bod.

„V prvním poločase to byl tvrdý boj, ve kterém nám Slovan nic nedal zadarmo, a ač výsledek poukazuje na jasný průběh, tak zdaleka tak jednoznačné to nebylo. Oni ale dělali chyby, kterých jsme účinně dovedli využít," uvedl spokojený trenér Jroslav Kaňák.

Podle jeho slov rozhodl i širší kádr a lepší fyzická kondice jeho týmu. „Do druhé půle jsme zvýšili tempo, kterému už soupeř nestačil, a postupně jsme navyšovali náskok až ke konečnému vítězství," řekl po utkání šťastný Michal Havránek, útoková spojka domácích, který se na vítězství podílel 19 body.

Napětí evidentně spadlo také z trenéra a sportovního ředitele klubu v jedné osobě Jaroslava Kaňáka, jenž sám přiznal, že byl před utkáním velmi nervózní.

„Možná více, než samotní hráči," prohodil s úsměvem a hned dodal: „Cítím samozřejmě maximální úlevu a spokojenost, že se to podařilo. Jsem na tento tým hrdý, protože postoupit do extraligy bylo cílem až příští rok, ale povedlo se nám to s předstihem už nyní," uvedl kouč mladého a nadějného týmu po třináctém vítězství ve čtrnácti zápasech druhé nejvyšší soutěže.

„Prohráli jsme pouze na podzim v Havířově a právě ta jediná porážka přišla ještě v době, kdy jsme to v hlavách neměli úplně srovnané. Proto byla zbytečná. Potom přišla ale změna v myšlení hráčů, semkli jsme se, dařilo se a nakonec jsme to dotáhli," prozradil Kaňák recept, jak ostravský klub dokráčel na vrchol 1. ligy.

K tomu však vedla dlouhá cesta. „Je to patnáctiletá dřina, během které nám rukama prošly na tři stovky hráčů. Dnes mě samozřejmě mrzí, že několik talentovaných předčasně skončilo. O to víc si ale cením těch, kteří u ragby zůstali a teď mohou slavit postup do extraligy," vysvětlil s tím, že si chce řádně užít oslav, jež odstartovaly ihned po posledním utkání přímo na hřišti.

„Doufám, že si je vychutnáme, protože po celosezónní dřině máme na to nárok," prohodil Kaňák. „Slavit budeme dlouho a pořádně," potvrdil v euforii se nacházející Michal Havránek.

TJ Sokol Mariánské Hory – 1. RC Slovan Bratislava 69:0 (26:0)
Body: Havránek19 (1x5, 7xKP), Madry 10 (2x5), Siráň 10 (2x5), Kubatý 10 (2x5), Vaňhara 5 (1x5), Moravčík 5 (1x5), Kratochvíl 5 (1x5), Jiří Selešovský 5 (1x5). Rozhodčí: Kozubík, Juřica. ŽK: Siráň (Mariánské Hory). Diváci: 200.

Mariánské Hory: Košárek (54. Křižánek), Krcho (41. Michal Selešovský), Stariczki (41. Šimkovič) – Herman (41. Kuba), Moravčík (54. Škopek) – Madry, Jiří Selešovský, Bajgar – Kubatý – Tremko (41. Kratochvíl), Doupovec, Havránek, Vávra (41. Vaňhara), Hanus – Siráň. Trenér: Jaroslav Kaňák.

Bratislava: Mihalik, Dobický, Rojík – Náter (54. Kolodič), Ovolín – Kliniashuili, Vereš, Sedlák – Climetiere – Valade, Križan, Puha, Nezič (24. Lesa), Grünner – Szekely. Trenér: Ludovít Vereš.

Další ohlasy a rozhovory z tábora ragbistů Sokola Mariánské Hory najdete v tomto týdnu v tištěném vydání Moravskoslezského deníku.