Vyšlo to takřka přesně. Psal se 2. duben roku 1986, když tehdy ještě Československý národní tým ragbistů nastoupil na havířovském pažitu v přátelském utkání proti Polsku. Domácí tehdy vyhráli 25:0, ovšem málokdo by asi v té chvíli čekal, že do další návštěvy uplynou tři dekády. "A pokud chceme najít poslení oficiální zápas, musíme do historie ještě o kousek dál, k třináctému říjnu 1984," připomíná Karel Gaman, sekretář organizačního výboru a viceprezident RC Havířov.

A k tomu se váže také zajímvost. V dresu polského mužstva tehdy nastoupil současný kouč české reprezentace Tomasz Putra. "Byli jsme favority, ale domácí jsme podcenili. Byli bojovnější, agresivnější a proto vyhráli," přiznává po mnoha letech Putra.

Předtím českoslovenští ragbisté vyhráli v roce 1969 nad Polskem (25:8) a v roce 1970 nad Jugoslávií (19:3). „To byly zápasy Poháru národů FIRA, neoficiálního ME," přibližuje Gaman s tím, že národní tým v Havířově nikdy neprohrál.

Uspět bude potřebovat český tým i tentokrát, jelikož bojuje o postup do druhé nejvyšší divize mistrovství Evropy 1B. Čeká ho závěrečný zápas dvouletého cyklu, ale ve vlastních rukou svůj osud nemá. Ten drží Švýcaři, kteří v případě dvou vítězství (tento víkend s Maltou, příští v Chorvatsku) za pět bodů divizi 2A vyhrají. "Nad tím nepřemýšlíme. Chceme zvládnout svůj zápas, to je základ. Pak se uvidí, co bude," neřeší Švýcary Tomasz Putra, přičemž by rád navázal na úspěch z minulého roku na půdě soupeře.

"Tyto národy mají vlastnost, že vám nedají nic zadarmo. Mají takovou mentalitu, budou bojovat, nedají ani metr země, bude to tvrdý a bojovný zápas. My jsme ale doma a my musíme vyhrát. Důležité bude je nepodcenit a od začátku jít za svým cílem," burcuje spoluhráče kapitán Robert Voves.

O síle hostů má jasno. Vždyť několik hráčů soupeře hraje na Novém Zélandu či Anglii. "Tito hráči přináší týmu sílu a pozitivní energii, ale i ti co hrají chorvatskou ligu, tak pro ně je to asi více srdeční záležitost. Oni jsou patrioti, vlastenci, prostě Chorvati a pro ně je to zřejmě ještě větší motivace," myslí si Voves.

Češi věří, že jim pomohou také diváci. "Máme dobré zkušenosti hrát mezistátní zápasy v menších městech, přece jen Praha je sportovními akcemi už přesycená, takže naposledy ve Zlíně byla parádní atmosféra a věříme, že tady to bude podobné," vysvětluje generální sekretář České ragbyové unie a manažer národního týmu Pavel Myšák.

Jedním z důvodů je také fakt, že součástí takřka kompletního týmu (chybí pouze Pavel Šťastný a Miroslav Němeček) jsou hned čtyři havířovští odchovanci. Kromě současných hráčů prvoligového týmu Patrika Lerocha a Lukáše Macháčka také francouzští krajánci Martin Havlíček, hrající Fédérale 2 (4. nejvyšší soutěž) a Lukáš Rapant, který působí v nejvyšší a velice prestižní TOP 14 v celku US Oyonnax Rugby. „Jsme patřičně hrdí, že Lukáš přijel a bude hrát," dodává Karel Gaman. V rámci zápasu a oslav výročí založení klubu bude také oceněna dvacítka zasloužilých funkcionářů, trenérů a reprezentantů RC Havířov.

"Je dobře, že hrajeme na Moravě nebo ve Slezsku, je to pro mě srdeční záležitost. Mám k tomuto regionu vztah. A koneckonců: naše kraje jsou si velmi blízké a podobné," říká Tomasz Putra, který jinak řadu let žije ve francouzském Lyonu.

Nominace českého týmu

Martin Havlíček, Emilio Caldaroni, Jiří Pantůček, Robert Voves, Martin Wognitsch, Jiří Frank, Ondřej Kovář, Vojtěch Hruška, Marek Loutocký, Vakhtang Pailodze, Zbyněk Schutz, Václav Jursík, Petr Čížek, Pavel Vokrouhlík, Aleš Stejskal, Karel Berounský, Martin Kovář, Adam Soural, Jan Kolář, Milan Jirman, Lukáš Rapant, Vojta Havel, Jan Rohlík, Lukáš Macháček, Patrik Leroch

Tabulka ME divize 2A
1. Česká republika 7 5 1 1 166:114 27
2. Švýcarsko 6 5 0 1 154:102 23
3. Chorvatsko 6 3 0 3 146:151 17
4. Malta 6 2 0 4 120:143 11
5. Izrael 7 0 1 6 120:196 4

V sobotním tištěném vydání přinese Deník velký exkluzivní rozhovor s oporou české reprezentace a odchovancem Havířova Lukášem Rapantem…