„Podle očekávání se potvrdilo to, co podle mého přesvědčení platí ve sportu i v životě – když netrénuješ, tak je přirozené, že proti ostatním ztrácíš. Celkově mě to hrozně nakoplo a určitě to není má poslední racketlonová akce,“ prohlásil Petr Koukal, vlajkonoš české výpravy na olympiádě v Londýně 2012.

Tituly vybojoval Martin Sopko ze Slovenska a Pavla Papayová. Mezi nováčky dominoval olomoucký hokejista Lukáš Klimek.

Badmintonista Petr Koukal ovládl první domácí racketlonové mistrovství v roce 2006. Dodnes si tento triumf pamatuje. Po několika letech však na další úspěch nenavázal. Profesionálního sportu už nechal, návrat na závodní úroveň nebyla tak jednoduchá. „Dokonce ani v badmintonu jsem nedominoval tak, jak jsem si myslel. V nejsilnější kategorii jsem nedostal šanci a nezbylo mi než bojovat o co nejvíce bodů v každém setu,“ prohlásil Koukal, který ve sportovních začátcích hrál závodně tenis a čerpal ze své všestrannosti.

Domácího racketlonového mistrovství se zúčastnili další vyhlášení hráči. Zejména pak elitní squashisté – Daniel Mekbib, Jakub Solnický a nejlepší evropský junior Viktor Byrtus. Ten obsadil v kategorii nováčků třetí místo.

close Viktor Byrtus, juniorský mistr Evropy ve squashi, si racketlon na mistrovství ČR zahrál poprvé a v kategorii nováčků vybojoval bronz. info Zdroj: Irena Vanišová zoom_in Viktor Byrtus, juniorský mistr Evropy ve squashi, si racketlon na mistrovství ČR zahrál poprvé a v kategorii nováčků vybojoval bronz.Autor: Irena Vanišová

„Moc jsem si to užil. Byl to opravdu jeden z nejvíce náročných turnajů, jaké jsem hrál. Furt se něco dělo, pauza mezi zápasy byla minimální,“ popisoval Byrtus, který obdivoval v akci Petra Koukala. „Pořád dokazoval, jak to měl v ruce. Bavil jsem se s ním, je to skromný a moc fajn sportovec.“

Pikantností byl úspěch ryze squashového týmu, který v nejvyšší kategorii skončil na druhém místě. „Vicemistři v racketlonu, to zní fakt dobře,“ těšilo Byrtuse, který hrál v týmu Slezská Pýcha.

Racketlonem se v České republice zabývá zhruba 750 hráčů. Popularita roste, například cílem Světové federace je dostat tento sport na olympijské hry. „Všichni účastníci mají můj velký obdiv za předvedené výkony. Především pak za úžasná gesta fair-play, sportovního ducha, vzájemnou pokoru i respekt a další skvělé zážitky. Pochvalu si zaslouží organizátoři i vedení racketlonového svazu za skvěle uspořádané mistrovství ČR na úrovni, na kterou jsem na akcích v ostravském SC Fajne zvyklý,“ prohlásil Petr Koukal.

close Petr Koukal, devítinásobný mistr ČR v badmintonu a vlajkonoš české výpravy na olympijských hrách v Londýně 2012, se v Ostravě vrátil k racketlonu. V roce 2006 získal v tomto sportu český titul, tentokrát obsadil 6. místo. info Zdroj: archiv Petra Koukala zoom_in Petr Koukal, devítinásobný mistr ČR v badmintonu a vlajkonoš české výpravy na olympijských hrách v Londýně 2012, se v Ostravě vrátil k racketlonu. V roce 2006 získal v tomto sportu český titul, tentokrát obsadil 6. místo.Autor: archiv Petra Koukala

Mistrovství České republiky v racketlonu v Ostravě

Muži: 1. Martin Sopko (Slovensko), 2. Patrik Žák, 3. Michal Horáček, … 6. Petr Koukal.
Ženy: 1. Pavla Papayová, 2. Klára Mihulová, 3. Viktorie Sebová.
Nováčci: 1. Lukáš Klimek, 2. Ivo Durlák, 3. Viktor Byrtus.

Týmy

II. liga: 1. Komeťáci Brno (Charvátová, Hrůza, Geržičák, Chlíbek), 2. Tým Snů (Klimková, Klimek, Kožušník, Plecák), 3. Klaris (Tělecká, Hrabec, Družkovský, Valošek).

I. liga: 1. Pražský Výběr (Žilková, Švec, Staněk, Kubáň), 2. Slezská Pýcha (Mihulová, Byrtus, Solnický, Mekbib), 3. H.A.S. (Kahánková, Žák, Dohnal, Červík).

JIŘÍ UHLÍŘ