Nakonec se všechny zápasy čtvrtfinále dvouhry odehrály, ale třeba ten mezi nasazenou jedničkou Lukášem Rosolem a Chorvatem Nikolou Mektičem sledovalo pod deštníky jen pár nadšenců.

Hvězdu ostravského podniku ale déšť nerozhodil. Soupeře smetl 6:1, 6:0 a v sobotním semifinále se na antukových dvorcích v Komenského sadech střetne s Belgičanem Stevem Darcisem, který vyřadil nasazenou čtyřku Jana Hájka.

Na začátku týdne vám počasí problémy nedělalo. Poslední dva dny ale zlobí. V pátek se nakonec i navzdory dešti stačily odehrát všechny čtvrtfinálové zápasy dvouhry, ale poslední plánovaná čtyřhra už ne. Přitom na programu bylo jen šest utkání. Dá se už teď říct, že turnaj provází možná nejhorší počasí posledních let?

Až tak strašné to zase není. Vloni nám počasí přálo, ale třeba předloni jsme měli taky trošku problémy. Nedá se nic dělat. Máme jarní termín turnaje, takže všichni musejí počítat s tím, že tyhle potíže mohou nastat. Je to každopádně nepříjemné. Jak pro nás organizátory, tak hlavně hráče a lidi.

Řekl bych, že právě lidé přicházejí o hodně. Hvězda turnaje a 35. hráč světa Lukáš Rosol dohrával svůj zápas až v pátek vpodvečer, když poprchávalo. A na tribunách bylo vidět jen pár deštníků. Nepřemýšleli jste, že zápas přesunete na sobotu?

Je nám jasné, že konkrétně Lukáš Rosol tady v Ostravě lidi táhne. Na jeho první dva zápasy bylo plno, přišlo se podívat skoro pět set diváků. Víme, že tohle je prostě blbé, ale my 
s tím bohužel nic neuděláme. Snažíme se jet podle programu. Nechceme, aby někdo musel hrát dva zápasy v jeden den. To je pro hráče mnohem horší než utkání téměř bez diváků a za pošmourného počasí. Bohužel.

Momentálně zastáváte pozici organizátora, jste ředitelem jubilejního 10. ročníku turnaje. Sám však můžete říct, jak nepřízeň počasí řeší hráči. Sám jste se léta na okruhu ATP pohyboval, dotáhl jste to na 135. místo na světě…

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to hodně nepříjemné. Člověk neví, jestli se zrovna může najíst, zajet si do hotelu, nebo naopak zůstat na místě a čekat na svůj zápas. Já osobně jsem zažil turnaj, který se kvůli neustálému dešti dokonce nedohrál. Bylo to, tuším, na Sardinii, končilo se ve čtvrtfinále a body do žebříčku se rozdělovaly. Vůbec nejhorší zkušenost mám ale z Wimbledonu, kde jsem čekal na kvalifikační zápas dva dny. To bylo strašně nepříjemné.

Předpokládám, že jako bývalý hráč dokážete v současné pozici ředitele turnaje vyjít hráčům maximálně vstříc. Jak?

Jasně. Dělám to tak, aby měli hráči dobrou představu 
o tom, kdy nejdřív můžou jít na kurt. Podle toho si pak udělají vlastní plán a rozvrhnou si čas. Vědí, kdy mohou jet do hotelu a lehnout si, nebo musejí zůstat v areálu. Hráčům chci v době, kdy se kvůli špatnému počasí nehraje, situaci co možná nejvíce ulehčit. O tom, kdy by se mohlo pokračovat, je informujeme s předstihem hodiny a půl.

Člověk počasí prostě a jednoduše poručit nedokáže. Co všechno ale děláte pro to, abyste měl nejlepší informace o tom, kdy by mělo přestat pršet a mohlo se pokračovat v zápasech?

Jsme ve spojení s meteorologickou stanicí v Mošnově, kde sledují aktuální situaci. Ale ani jejich informace nejsou vždy stoprocentní. Během pátečního dne jsem tam dvakrát volal a ukázalo se, že byli stejně přesní jako já. Tedy skoro vůbec. Byly to takové nejasné zprávy. Jako že by mohlo přestat pršet, ale taky nemuselo. Až tak moc nám to nepomohlo. Déšť je prostě jedna velká nepříjemnost.

Prosperita Open (Ostrava; antuka; dotace 100 tisíc dolarů):

Páteční výsledky čtvrtfinále – dvouhra:
Rosol (1-ČR) – Mektič (Chorv.) 6:1, 6:0. Veselý (ČR) – Haider-Maurer (5-Rak.) 7:6 (7:3), 2:6, 6:3. Mečíř (Q-SR) – O. Rochus (Belg.) 6:2, 4:6, 7:5. Darcis (6-Belg.) – Hájek (4-ČR) 7:6 (7:3), 6:2.

Semifinálové dvojice: Rosol – Darcis, Mečíř – Veselý. (Hraje se v ostravském areálu v Komenského sadech.)