VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel TJ Ostrava Staníček: Konec zatím nehrozí, ale vybíjíme teď klín klínem

/ROZHOVOR/ Exekuce ani zrušení Tělovýchovné jednotě Ostrava kvůli nedostatku financí zatím ještě nehrozí, i když letos dostává jeden tvrdý úder za druhým. Naposledy přišla o částku 494 tisíc korun z dotačního programu IV na provoz a údržbu, který po květnové aféře s údajnými podvody ve financování sportu v září Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zrušilo.

10.10.2017
SDÍLEJ:

ŘEDITEL TJ OSTRAVA Tomáš Staníček v beach centru areálu 
ve Varenské ulici.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„V rozpočtu jsme s tím po᠆čítali, na měsíc a půl by nám to zajistilo topení a elekřinu, které nás v zimě stojí měsíčně 300 tisíc korun,“ konstatoval Tomáš Staníček, ředitel TJ Ostrava. Patří k největším v kraji a její areál ve Varenské ulici neslouží jen vrcholovým sportovcům, ale z větší části ho využívá veřejnost.

Jak se rozhodnutí ministerstva projevilo na chodu TJ?

Měli jsme v plánu požádat o dotaci na nový multifunkč᠆ní povrch na jeden antukový tenisový kurt, kde jsme pro spoluúčast museli míti vlastní peníze. Když ale v květnu nastaly problémy a dotace nebyly vyplaceny, žádost jsme nepodali. Vyčleněné peníze na tuto akci nám pak posloužily jako rezerva, kterou jsme do současné doby už vyčerpali.

Sáhli jste i k jiným úsporným opatřením?

Předčasně jsme zastavili provoz na venkovních sportovištích a s našimi údržbáři v důchodovém věku jednáme o zkrácení jejich sezonních smluv, takže došlo i k předčasnému propouštění. Sportoviště teď budeme zazimovávat jen lehce, protože na to nebudeme mít lidi.

Zvýšení členských příspěvků neplánujete?

Myslím si, že to je až to poslední, k čemu bychom sáhli. Zátěž pro rodiče je obecně už tak dost velká a my chceme sport pořád udržet přístupný veškeré mládeži.

Těžká období jste zažili i v minulosti, ale ustáli jste je.

Byly to krušné časy. Nejdřív padla Sazka, takže od ní přestaly chodit peníze. Pak přišla hospodářská krize a sponzoři uzavřeli své zdroje. Současná situace je s tím srovnatelná. Tehdy jsme prošli krizovým řízením a z 56 zaměstnanců jsme kumulací všech funkcí snížili jejich počet na 38. Nevím, co teď ještě osekáme, všechno další by totiž šlo na úkor kvality služeb nebo uzavření sportovišť pro veřejnost a to nechceme.

V květnu měla TJ Ostrava 65. výročí svého založení. Nebude to zároveň její poslední rok?

Konec zatím nehrozí, ale vybíjíme teď klín klínem. Faktury musíme zaplatit, protože jakékoliv vypnutí elektrické energie nebo odstavení od dodávek vody by pro nás bylo zničující. Navíc máme ve svém areálu i Ostravskou univerzitu, kterou bychom tím ohrozili, a to si prostě nemůžeme dovolit. 

Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj vám v krizi pomocnou ruku nepodaly?

Od obou jsme letos dostali zasazeny celkem dost těžké rány. Město nás sice finančně podpořilo při rekonstruk᠆ci venkovních šaten u tenisových kurtů, ale na druhé straně stolní tenisté nedostali dotaci na účast v extralize a my stáli před rozhodnutím, že klub zrušíme. Jelikož jsme multifunkční organizace, stolní tenis ze svých peněz podržely ostatní kluby. Kraj nám zase nedávno zamítl dotaci na start v evropském poháru volejbalistek, kde jsme se v minulé sezoně velice dobře prezentovali. I to budeme muset řešit, možná ostatní kluby teď podpoří volejbal. Ale první úder, který přišel už na jaře, byly peníze z evropských fondů na vybudování zázemí pro golfové hřiště a opravu celého parku v Šilheřovicích.

Jak to myslíte? Dostat peníze je přece příjemné.

Když jsme získali 1,3 milionu eur, se starosty Šilheřovic a polských Krzyžanowic jsme si klepali na ramena. Byli jsme rádi, že v rámci přeshraniční spolupráce mů᠆žeme vybudovat cyklostezky, krásně upravíme park, opravíme v něm kulturní památky jako jsou kašny, brány i oranžerie, ve které mají naši golfisté klubovnu. Část dotace ale spadla do takzvané veřejné podpory de minimis a podle podmínek Evropské unie nesmíme tři roky čerpat peníze z města a kraje na činnost sportovních klubů. S právníky teď složitě dokazujeme, že naše kluby nejsou profesionální.

Dotace na provoz a údržbu by v této situaci byla vítanou injekcí. Je šance, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýcho᠆vy změní své rozhodnutí?

Česká unie sportu vyzvala ministra, aby program vyhlá᠆sil znovu, neboť bez dotací mnohé tělovýchovné jednoty a kluby nepřežijí. V pondě᠆lí ho skutečně vyhlásil znovu, ovšem jeho opravené znění už v prvním odstavci vylučuje všechny tělovýchovné jednoty ze skupiny žadatelů. Vyhlášen je pro organizace s celostátní působností a jejich pobočné spolky. Ty jsou ale jen v Sokole, ČUS má členské spolky a pro ty to není.

Znamená to konec všech nadějí?

V dalších odstavcích se už hovoří i o tělovýchovných jednotách, takže nevíme, jestli můžeme o dotaci žádat. Říkáme si, že to byl jen omyl nekompetentních úředníků, protože program IV mnoho let sloužil tělovýchovným jednotám. Zkusíme to, i když termín je šibeniční do 16. října. Na žádosti teď pracujeme a podáme ji.

TJ OSTRAVA

Založena: 1952
Počet členů: 1548
Kluby: golf, volejbal, judo, stolní tenis, zápas, plavání, šachy, jóga, tenis a rekreační sport, který pořádá akce pro veřejnost
Hodnota majetku: 120 milionů korun. Bezbariérový sportovní areál ve Varenské ulici (haly na badminton, míčové sporty, stolní tenis, judo a squash, gymnastická hala, posilovna, sauna a rehabilitace, ubytovna, restaurace. Venku: beach centrum se 4 pískovými kurty, 10 antukových kurtů na tenis, 3 na volejbal a nohejbal, putting green, hřiště na kroket, 3 hřiště na petanque, 3 sektory kuželek, zahradní šachy) a osmnáctijamkové golfové hřiště v Šilheřovicích.

Autor: Marie Rodovská

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení