VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel TJ Ostrava Staníček: Konec zatím nehrozí, ale vybíjíme teď klín klínem

/ROZHOVOR/ Exekuce ani zrušení Tělovýchovné jednotě Ostrava kvůli nedostatku financí zatím ještě nehrozí, i když letos dostává jeden tvrdý úder za druhým. Naposledy přišla o částku 494 tisíc korun z dotačního programu IV na provoz a údržbu, který po květnové aféře s údajnými podvody ve financování sportu v září Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zrušilo.

10.10.2017
SDÍLEJ:

ŘEDITEL TJ OSTRAVA Tomáš Staníček v beach centru areálu 
ve Varenské ulici.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„V rozpočtu jsme s tím po᠆čítali, na měsíc a půl by nám to zajistilo topení a elekřinu, které nás v zimě stojí měsíčně 300 tisíc korun,“ konstatoval Tomáš Staníček, ředitel TJ Ostrava. Patří k největším v kraji a její areál ve Varenské ulici neslouží jen vrcholovým sportovcům, ale z větší části ho využívá veřejnost.

Jak se rozhodnutí ministerstva projevilo na chodu TJ?

Měli jsme v plánu požádat o dotaci na nový multifunkč᠆ní povrch na jeden antukový tenisový kurt, kde jsme pro spoluúčast museli míti vlastní peníze. Když ale v květnu nastaly problémy a dotace nebyly vyplaceny, žádost jsme nepodali. Vyčleněné peníze na tuto akci nám pak posloužily jako rezerva, kterou jsme do současné doby už vyčerpali.

Sáhli jste i k jiným úsporným opatřením?

Předčasně jsme zastavili provoz na venkovních sportovištích a s našimi údržbáři v důchodovém věku jednáme o zkrácení jejich sezonních smluv, takže došlo i k předčasnému propouštění. Sportoviště teď budeme zazimovávat jen lehce, protože na to nebudeme mít lidi.

Zvýšení členských příspěvků neplánujete?

Myslím si, že to je až to poslední, k čemu bychom sáhli. Zátěž pro rodiče je obecně už tak dost velká a my chceme sport pořád udržet přístupný veškeré mládeži.

Těžká období jste zažili i v minulosti, ale ustáli jste je.

Byly to krušné časy. Nejdřív padla Sazka, takže od ní přestaly chodit peníze. Pak přišla hospodářská krize a sponzoři uzavřeli své zdroje. Současná situace je s tím srovnatelná. Tehdy jsme prošli krizovým řízením a z 56 zaměstnanců jsme kumulací všech funkcí snížili jejich počet na 38. Nevím, co teď ještě osekáme, všechno další by totiž šlo na úkor kvality služeb nebo uzavření sportovišť pro veřejnost a to nechceme.

V květnu měla TJ Ostrava 65. výročí svého založení. Nebude to zároveň její poslední rok?

Konec zatím nehrozí, ale vybíjíme teď klín klínem. Faktury musíme zaplatit, protože jakékoliv vypnutí elektrické energie nebo odstavení od dodávek vody by pro nás bylo zničující. Navíc máme ve svém areálu i Ostravskou univerzitu, kterou bychom tím ohrozili, a to si prostě nemůžeme dovolit. 

Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj vám v krizi pomocnou ruku nepodaly?

Od obou jsme letos dostali zasazeny celkem dost těžké rány. Město nás sice finančně podpořilo při rekonstruk᠆ci venkovních šaten u tenisových kurtů, ale na druhé straně stolní tenisté nedostali dotaci na účast v extralize a my stáli před rozhodnutím, že klub zrušíme. Jelikož jsme multifunkční organizace, stolní tenis ze svých peněz podržely ostatní kluby. Kraj nám zase nedávno zamítl dotaci na start v evropském poháru volejbalistek, kde jsme se v minulé sezoně velice dobře prezentovali. I to budeme muset řešit, možná ostatní kluby teď podpoří volejbal. Ale první úder, který přišel už na jaře, byly peníze z evropských fondů na vybudování zázemí pro golfové hřiště a opravu celého parku v Šilheřovicích.

Jak to myslíte? Dostat peníze je přece příjemné.

Když jsme získali 1,3 milionu eur, se starosty Šilheřovic a polských Krzyžanowic jsme si klepali na ramena. Byli jsme rádi, že v rámci přeshraniční spolupráce mů᠆žeme vybudovat cyklostezky, krásně upravíme park, opravíme v něm kulturní památky jako jsou kašny, brány i oranžerie, ve které mají naši golfisté klubovnu. Část dotace ale spadla do takzvané veřejné podpory de minimis a podle podmínek Evropské unie nesmíme tři roky čerpat peníze z města a kraje na činnost sportovních klubů. S právníky teď složitě dokazujeme, že naše kluby nejsou profesionální.

Dotace na provoz a údržbu by v této situaci byla vítanou injekcí. Je šance, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýcho᠆vy změní své rozhodnutí?

Česká unie sportu vyzvala ministra, aby program vyhlá᠆sil znovu, neboť bez dotací mnohé tělovýchovné jednoty a kluby nepřežijí. V pondě᠆lí ho skutečně vyhlásil znovu, ovšem jeho opravené znění už v prvním odstavci vylučuje všechny tělovýchovné jednoty ze skupiny žadatelů. Vyhlášen je pro organizace s celostátní působností a jejich pobočné spolky. Ty jsou ale jen v Sokole, ČUS má členské spolky a pro ty to není.

Znamená to konec všech nadějí?

V dalších odstavcích se už hovoří i o tělovýchovných jednotách, takže nevíme, jestli můžeme o dotaci žádat. Říkáme si, že to byl jen omyl nekompetentních úředníků, protože program IV mnoho let sloužil tělovýchovným jednotám. Zkusíme to, i když termín je šibeniční do 16. října. Na žádosti teď pracujeme a podáme ji.

TJ OSTRAVA

Založena: 1952
Počet členů: 1548
Kluby: golf, volejbal, judo, stolní tenis, zápas, plavání, šachy, jóga, tenis a rekreační sport, který pořádá akce pro veřejnost
Hodnota majetku: 120 milionů korun. Bezbariérový sportovní areál ve Varenské ulici (haly na badminton, míčové sporty, stolní tenis, judo a squash, gymnastická hala, posilovna, sauna a rehabilitace, ubytovna, restaurace. Venku: beach centrum se 4 pískovými kurty, 10 antukových kurtů na tenis, 3 na volejbal a nohejbal, putting green, hřiště na kroket, 3 hřiště na petanque, 3 sektory kuželek, zahradní šachy) a osmnáctijamkové golfové hřiště v Šilheřovicích.

Autor: Marie Rodovská

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Vedoucí odboru - řízení kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, Požadavky: znalost práce s PC, znalost ČSN EN ISO 9001, 14001, Náplň práce: zajišťování činnosti interního auditora, řízení odboru kvality, enviromentu a BOZP, , Benefity: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na životní a penzijní pojištění, firemní vzdělávání. Pracoviště: Vítkovice mechanika a.s., Ruská, č.p. 2929, 703 00 Ostrava 3. Informace: Němčicová, +420 595 955 246.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 13 500 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Telefonicky: 10-12h.Osobně: středa 10-12h.Serafinova359/6, Os. Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz, MVP: Lihovarská 1378/11, Ost. Radvanice. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a politiky organizací Projektový manažer - dotační specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 1994/22, Moravská Ostrava, PSČ 702 00, Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Náplň práce:, " vyhledávání vhodných dotačních programů (např. CIPS projekty);, " zpracování kompletních projektových žádostí o dotace či granty: , - vyplnění žádosti, zpracování projektu, studie proveditelnosti, analýzy nákladů a přínosů (CBA, Cost & Benefit Analysis), logického rámce a rozpočtu a ostatních příloh dle dotačního titulu;, " administrace projektů:, - zpracování průběžných a závěrečných monitorovacích zpráv;, - konzultační činnost v průběhu realizace projektu a po jeho ukončení; , - asistence při kontrolách projektu poskytovatelem dotace;, - reportování poskytovateli dotace; , - vyúčtování projektu; , - komunikace s poskytovatelem dotace; , " tvorba strategických plánů a analýz:, - zpracování a aktualizace podnikatelských plánů v oblasti grantů EU, , Požadujeme:, , " vysokoškolské vzdělání ekonomického směru;, " minimálně 2-letá praxe v oblasti zpracování žádostí o dotace či granty;, " výborná znalost anglického jazyka slovem i písmem nutná;, " znalost účetnictví , " výborná znalost MS Office (Word, Excel, Outlook Express, Internet);, " řidičský průkaz skupiny "B";, " výborné organizační schopnosti a komunikační dovednosti;, " aktivita, iniciativa, flexibilita;, " ochota a smysl ke spolupráci;, " cílevědomost a pečlivost;, " nástup možný ihned, " Pracoviště - Ostrava. , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu, " pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích, " odpovídající platové podmínky, " notebook a mobilní telefon , " příjemný pracovní kolektiv, " stravenky, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s.,, Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 18 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Operátor/ka tryskacího boxu (tryskač/ka). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Holvekova 99/30, Ostrava - Kunčičky, Kontakt osobně, e-mailem: suproma@seznam.cz, telefonicky 8-14 hod. na č. 731 158 284., , Podmínky:, -praxe v oboru výhodou, -jeřábnický a vazačský průkaz, , Zaměstnanecké výhody: Prémie dle výkonu až 20 %.. Pracoviště: Suproma production s.r.o., Holvekova, č.p. 99, 718 00 Ostrava 18. Informace: Marcel Ožóg, +420 731 158 284.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DVA ZE ČTYŘ GÓLŮ hokejových Vítkovic ve čtvrtfinálové sérii s Kometou Brno vstřelil útočník Ondřej Roman (na snímku s č. 23). K výhrám to ale nepomohlo. Ostravané to tak po dvou domácích utkáních mají s uřadujícím mistrem 0:2 na zápasy.

Útočník Vítkovic Roman: Na Kometě umíme zahrát, budeme dál bojovat a věřit

NAPLNÍ SE ČERNÝ SCÉNÁŘ? Fotbalisty Baníku Ostrava dnes čeká velký test. Zápas proti pražské Dukle už hodně napoví o tom, zda na konci května přijde znovu pád o fotbalové patro níž.

Na Duklu potřebuje Páník odhodlané bojovníky

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

OBRAZEM: V Bredě se to hemžilo krásnými dívkami

Páteční večer se v Obchodním centru Breda v Opavě nesl ve znamení castingu soutěže s názvem Miss Czech republic, kterou jste dříve znali jako Miss Face.

OBRAZEM: Oktagon dorazil do Ostravy, Nová Karolina viděla vážení zápasníků

/FOTOGALERIE/ Už je to tady! Jen čtyřiadvacet hodin před startem očekávané show pod názvem Oktagon 5 proběhlo v ostravském Obchodním centru Nová Karolina vážení bojovníků.

Zámek je pro kastelána radost, štěstí a fůra práce

/FOTOGALERIE/ Zámek v Linhartovech se letos poprvé otevře 17. března v rmci Velikonočního jarmarku. Kastelán Jaroslav Hrubý už je zase v jednom kole.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT