Pětadvacetiletý světový rekordman v běhu na 110 metrů překážky (Robles běžel v Ostravě před čtyřmi roky nejkratší překážkový sprint za 12,87) chtěl odletět do Oregonu už ve středu, aby se mohl důkladně připravit na sobotní závod, jehož složení by podle papírových předpokladů mělo být podobné finále na olympijských hrách v Londýně.

Jenomže i když měl Robles víza schválená, nemohl si je podle svého kouče Santiaga Antúneze vyzvednout dřív než včera. „V tuto chvíli není moc pravděpodobné, že bychom v Eugene startovali," řekl Antúnez agentuře Reuters. „Všechno se to zpozdilo a pak by měl závodit proti nejlepším osmi překážkářům světa," naznačil kouč, že nechce svého svěřence poslat do souboje s největšími rivaly bez ideální přípravy.

Kromě Roblese (v sezoně zatím nejlépe 13,19), jenž se minulý pátek na rozdíl od minulých let nepředstavil na Zlaté tretře, mají v Eugene startovat olympijský vítěz z roku 2004 Číňan Liou Siang (letos prozatím nejrychlejší na světě – 12,97), americký rekordman David Oliver (v Šanghaji doběhl druhý za Siangem v čase 13,13) či venkovní a haloví mistři světa Jason Richardson (v Číně byl třetí v čase 13,16) a Aries Merritt (letošní maximum má 13,03).

„Ten závod bude hodně podobný olympijskému finále," poznamenal zklamaně Antúnez.

Kromě mítinku v Eugene chtěl Robles startovat také o týden později v New Yorku, ale kdoví, kam v tu dobu jeho kroky nakonec povedou.