V kabině porubských házenkářek je cítit napětí i velké odhodlání se porvat o postup do finále. Vyhlídky nejsou úplně špatné, což potvrdila i gólmanka Lenka Roháčková.

Jedna z pamětnic posledního vzájemného měření sil z roku 2014, kdy ostravský celek vypadl ve stejné soutěži jen díky nižšímu počtu vstřelených branek v domácím prostředí. „Pro nás je důležité to, že jsme s nimi už hrály a víme, že jsou k poražení. To, že se nám před třemi lety podařilo v Hööru o gól vyhrát, je pro psychiku nesmírně důležité," říká odchovankyně ostravské házené Lenka Roháčková.

Patříte k hráčkám, která pamatují i dobu, kdy Poruba hrála jen v první lize. Co říkáte na pokrok, které za sedm let klub udělal?

Pro mě osobně to je něco neskutečného, protože si dobře vybavuji třeba i neúspěšnou baráž o postup do Interligy s Jindřichovým Hradcem v roce 2009. Za těch dalších sedm nebo dokonce už osm let se celý klub neuvěřitelně zvedl. Máme vytvořené doopravdy skvělé podmínky, které nyní můžeme zúročit i na evropské scéně. A skvělé to je hlavně pro celou ženskou házenou v Ostravě. Mladé holky z týmu získávají velké mezinárodní zkušenosti.

V evropských pohárech startujete pátým rokem a nyní jste dosáhly na historický úspěch. Kam ho ve své kariéře řadíte?

Já jsem už po vyhraném čtvrtfinále s polským Elblagem řekla, že to je můj dosavadní vrchol. A nic na tom měnit nehodlám. Věřím, že tím naše cesta nekončí.

Jsou znát mezinárodní zkušenosti, které jste v minulosti nasbíraly?

Podle mého teď v semifinále to už moc velkou výhodou nebude, protože taky Höör je mezinárodně ostřílený soupeř, který už dokonce Challenge Cup jednou vyhrál. Ale je samozřejmě velký rozdíl, jak k těmto zápasům přistupujeme. Hrály jsme v Turecku, Portugalsku, Rusku, Gruzii, Polsku, Francii. Myslím, že nás už nemůže nic překvapit.

Je velkou výhodou, že první zápase hrajete ve Švédsku?

To se uvidí, ale naposledy s Polkami nám los nahrál do karet. V minulosti jsme hrávaly většinou první zápasy doma, nyní se nám to otočilo. Je ale jasné, že rozhodovat zase budou výkony v obou zápasech. V tom jsou ostatně souboje v poháru nesmírně zrádné, ale také krásné, že o postupu může rozhodovat třeba jen gól nebo dokonce rozstřel ze sedmimetrových hodů. I to jsme už zažily.

V čem vidíte sílu Hööru?

Ten tým je hodně podobný jako před třemi lety. Snad sedm holek proti nám už hrálo. Zase se musíme připravit na rychlou a tvrdou hru, kterou celky ze severu Evropy praktikují. Mají ve svém středu i velice šikovné spojky, které umí střílet z dálky. Když podáme výkony na hranici možností, tak uspět můžeme.

Jak vidíte šance svého týmu?

Věřím, že nás pohltí atmosféra semifinále a necháme tam všechno. Nikdo z nás tak důležité zápasy ještě nehrál, takže se všechny moc těšíme. Určitě si to užijeme. Za sebe mohu říct, že se nemohu dočkat soboty. Už ať se hraje!

Poruba v evropských pohárechEHF Cup 2. kolo (říjen 2012): Astrachaň (23:23, 36:29).
Challenge Cup osmifinále (únor 2014): H65 Höör (24:25, 22:23).
Challenge Cup 3. kolo (listopad 2014): Juve Lis (35:19, 38:17). Oba zápasy se hrály v Ostravě.
Challenge Cup osmifinále (únor 2015): Colégio de Gaia (28:24, 24:28 na sedmičky 3:1). Oba zápasy se hrály v Portu.
Challenge Cup čtvrfinále (březen 2015): Union Mios Biganos-Begles (24:31, 22:24).
Challenge Cup osmifinále (leden 2016): Izmir BSB SK (28:22, 17:23).
Challenge Cup 3. kolo (listopad 2016): HC Mamuli (34:12, 31:7). Oba zápasy se hrály ve Tbilisi.
Challenge Cup osmifinále (únor 2017): KHF Shqiponja (51:18, 46:22).
Challenge Cup čtvrfinále (březen 2017): Kram Start Elblag (27:14, 24:29).