Po šesti odehraných kolech v nejvyšší futsalové soutěži se zdá, že se bude hrát jen o další místa v tabulce…

Zatím to tak možná vypadá. Ale soupeři se na nás vždy chystají, jenomže se jim vůbec nedaří. My jsme si snad v každém zápase, který jsme v lize doposud hráli, vytvořili spoustu střeleckých příležitostí, ze kterých střílíme hodně branek. Je však stále odehráno jen málo kol k nějakým rozsáhlejším soudům.

Teď jste dali Jistebníku dvanáct gólů a už po nějakých čtyřech pěti minutách bylo o výsledku rozhodnuto. Myslíte, že v Brušperku o výsledku rozhodla vaše aktivita, nebo spíš přílišný respekt domácích?

Byl to asi součet obou možností. Do Brušperka jsme jeli s tím, že od prvních střídání na soupeře zkusíme „lehnout“, zatlačíme ho a budeme si vytvářet výhodné brankové příležitosti. Je však pravda, že jsme příliš nepočítali s tím, že dáme během čtyř pěti minut tolik gólů. Ale samozřejmě jsme za to rádi, protože pak jsme to měli ulehčené. Mohli jsme v klidu kombinovat, a i díky tomu padlo tolik branek.

K šesti brankám z předchozích zápasů jste přidal hattrick. Ovšem ne všechny branky byly „čisté“…

Dvě byly určitě s pomocí tečí domácích zadáků. Při té první jejich obránce míč jen lehce „štrejchnul“, ale stačilo to k tomu, aby na to brankář nedosáhl. Při mém třetím gólu jsem vystřelil tvrdě, ale vedle, jenže se to k mé radosti odrazilo od nohy jistebnického obránce, který se otáčel a nešel proti míči čelem, do odkryté branky. Jen ten druhý gól byl čistý průstřel. Ale až na druhý pokus, ten první totiž obětavě obránci domácích zablokovali.

Kromě domácích soutěží jste postoupili do další fáze Ligy mistrů. V listopadu pojedete do Portugalska, kde se utkáte s favorizovaným španělským Pozem Murcia, domácím Sportingem Lisabon a rumunským Targu Mures…

Rozhodně tam nepojedeme prohrát. Ale víme, že španělské mužstvo minimálně z poloviny tvoří Brazilci. Navíc reprezentanti. Takže mají skvělé mužstvo. Chceme si v Portugalsku zahrát dobrý futsal a myslím, že nemusíme být úplně bez šancí na případný další postup. Třeba Sporting jsme teď viděli v Bratislavě, kde vyhráli jen 2:1, když dávali vítězný gól až těsně před koncem, takže si myslím, že s nimi se můžeme bez obav měřit. Rumunské mužstvo je tvořeno hráči národního týmu, které tím pádem taky známe, a myslím, že to bude vyrovnaná a otevřená bitva.

A je domácí liga pro vás vůbec nějakou přípravou na vrcholná evropská klubová měření sil?

Neberte to jako vychloubání, ale je škoda, že nás doma nikdo trochu víc neprověří. Přece jen na mezinárodní scéně se hraje futsal trošku jinak, soupeři víc presují, a my tak najednou musíme přepnout do vyšších obrátek. Na což se pochopitelně chvíli zvyká. Doma hrajeme proti zataženým týmům, které urputně brání, a bohužel pro nás je to zatím vždy jen o tom, kdy tu defenzivní tvrz gólově prolomíme.

Před sezonou se hodně mluvilo o tom, že by vás letos v honbě za dalším titulem mohla potrápit hlavně teplická Balticflora. Ale první vzájemné měření sil bylo po vaší výhře 7:0 nazváno selankou…

Ale to asi tak nějak bylo. Bohužel. Zní to možná neuvěřitelně, ale doma s Balticflorou jsme měli ještě více šancí než teď v Brušperku. Jejich tým však neuvěřitelnými zákroky před ještě větším přídělem zachránil brankář. Kdo to neviděl, tak asi neuvěří. Je pravda, že jim asi chyběli dva hráči, ale komu kdy nechybí? Na to se přece vymlouvat nikdo nemůže. Kromě toho bych chtěl říct, že tepličtí hráči to v utkání proti nám neunesli ani psychicky. Byli zákeřní, nadávali nám, a dokonce po nás plivali. To si myslím, že do ligy vůbec nepatří. Tady jsme si sice s jistebnickými kluky během zápasu něco řekli, stejně jako směrem k rozhodčím, ale vše zůstalo v určitých sportovních mezích.

Jak se dá na ty urážky, o nichž jste mluvil, reagovat?

Na to existuje jednoduchý, ale pro mnohé hráče zároveň hodně složitý recept. Nesmí se na ty urážky reagovat a hrát si svou hru.

Teď v lize následuje přestávka, během níž česká reprezentace odjede do Brazílie, která přichystala malé MS. Asi vás v Chrudimi moc nezůstane, nebo je tomu jinak?

Pokud si vybavuji nominaci, z našeho týmu jede pouze gólman Kuba Žďánský. My ostatní si přece jen chceme odpočinout. Už třeba jen proto, že nám svazoví funkcionáři po Lize mistrů nevyšli vstříc a nepovolil odklad některých utkání. Hned po třech těžkých evropských pohárových zápasech jsme museli sehrát ve dvou dnech dva těžké duely v domácím poháru. Nechci, aby to vyznělo blbě, ale asi stejně jako ostatní mí spoluhráči bych jim za tu „vstřícnost“ chtěl poděkovat. Vždyť ten domácí pohár se může odehrát za celý rok, ale když se podíváte do termínovky, tak vidíte, že když se dostaneme do finále – a tím neříkám, že už tam jsme – tak to bude do dvou měsíců. A to prestiži soutěže určitě nepomůže.

A není to přece jen trochu škoda? Do Brazílie se každý rok nejezdí.

Jasně, ale já už jsem v Brazílii hrál, byl jsem tam s nároďákem na mistrovství světa. Byl to krásný zážitek, mně to však v tuhle chvíli stačí.

Před pár dny se nechal fotbalista londýnské Chelsea Florent Malouda slyšet, že by rád fotbalovou kariéru zakončil právě v Pelého zemi. Vás to neláká?

Ne, ne. To určitě ne. Co mi tak vykládali kluci v mančaftu, v Brazílii je to džungle. To Rusko bylo ideálnější, tam jsem si zvykl, ale už se ani tam vracet nebudu.

Co vy a reprezentační dres?

Ne, už ne. Dvakrát jsem se do reprezentace vrátil, pomohl jsem k postupu na mistrovství Evropy i světa. Myslím si však, že v nejlepším je třeba skončit. Kluci sice letos udělali v Maďarsku výborný výsledek, ale já už se rozhodl. Navíc mám rodinu a dodělávám barák. Mám toho i díky tomu dost, takže jsem se definitivně rozhodl.

>> VIZITKA

Roman Mareš (*15. března 1975)

* Futsalová pozice: univerzál

* Momentální působiště: Era-Pack Chrudim

* Kariéra: Pramen Havlíčkův Brod (1998 až 2001 a 2006 až 2007), Dino Moskva (2001 až 2006), Era-Pack Chrudim (od r. 2007)

* Reprezentace: 58 zápasů / 42 gólů

* Stručná charakteristika: velmi rychlý obounohý futsalista, který umí nejen góly dávat, ale také je spoluhráčům připravovat. Tahoun každého týmu, který se neukvapuje, a čeká na nejvhodnější okamžik k překvapivému zakončení či geniální přihrávce.