Bukurešť Tenista Lukáš Rosol hodně toužil vyhrát turnaj v Bukurešti. Cílem byl nejen jeho první titul na okruhu ATP, ale především přání věnovat triumf otci Emilovi, který před čtrnácti dny zemřel. „Teď jsem moc rád, že jsem to dokázal," řekl Rosol s trofejí v náručí.

Sedmadvacetiletý hráč převzal trofej z rukou legendární sportovní gymnastky Nadii Comaneciové a šampaňské mu věnoval bývalý první hráč světa Ilie Nastase, jehož jméno turnaje nese. „To bylo moc hezké, že mi gratulovaly takové legendy," řekl.

Rosol potvrdil, že finálové zápasy umí. Na challengerech prohrál jen jeden ze šesti a nyní uspěl při své premiéře v boji o titul na ATP Tour. „Musím to zaklepat, že to takhle jde dál. Přijde mi škoda bojovat celý týden, a finále prohrát," řekl.

V žebříčku se Rosol posune k 36. místu, vylepší si své maximum a poprvé se stane českou dvojkou za Tomášem Berdychem. „Chci se dostat, co nejvýš to půjde. Hledám své limity a věřím, že jdu správnou cestou. Když budu tvrdě pracovat, tak tu cestu najdeme," řekl svěřenec Ctislava Doseděla.

V rumunské metropoli Rosola podporovali kondiční trenér Hynek Frömel a kamarád David Křížek, s kterými se po mečbolu v hledišti objal. „Každé turnajové vítězství je skvělé, a zvláště když jde o první titul. Hodně dobrých hráčů titul nemá, takže jsem rád, že já už ano, a doufám, že letos ještě jeden přidám."

K cestě za premiérovým titulem Rosolovi pomohl i Davisův pohár. V Kazachstánu byl poprvé českou jedničkou a pomohl výběru kapitána Jaroslava Navrátila k postupu do semifinále. „Nakoplo mě to. Hrál jsem s větším sebevědomím, se zdravým sebevědomím a podařilo se mi to dotáhnout až do konce," řekl Rosol.

Zítra by měl zahájit boje na challengeru Prosperita Open v Ostravě. „Motivace mi nikdy nechybí, ale otázka je, jak na tom budu. Slyšíte můj hlas?" řekl Rosol s chrapotem. „Jsem trochu nastydlý. Bojoval jsem, abych neměl teplotu. Nejdůležitější bude zdraví, až pak přijde na řadu tenis," dodal Lukáš Rosol. Organizátoři ostravského podniku věří, že Rosol bude moci předvést to nejlepší.

PROSPERITA OPEN
(Sportovní centrum Ostrava, Komenského sady; antuka dotace 100 tisíc amerických dolarů):

1. kolo dnes (od 11 hodin)

Kurt č. 1:
Süč (ČR) Mečíř (Slovensko), následuje Pospíšil (ČR) Rath (Rakousko), Papík (divoká karta, ČR) Ignatik (nasazený hráč č. 8, Bělorusko), Mektič (Chorvatsko) Diez (Kanada).

Kurt č. 3:
Torebko (Německo) Draganja (Chorvatsko), následuje Michon (Francie) Skugor (Chorvatsko).

V sobotu byla rozlosována hlavní soutěž dvouhry. Los byl opět nemilosrdný k Adamu Pavláskovi, když mu na zítra přiřadil nejvýše nasazeného Lukáše Rosola. V loňském roce Pavlásek dostal v 1. kole Slovince Zemlju (tehdy 126. hráč světa) a prohrál po boji 5:7, 3:6.