Lukáš Rosol podával ve třetí sadě na vítězství a od zisku bodu ho dělily dva míče, ale se 133. hráčem světa Thanasim Kokkinakisem nakonec prohrál 6:4, 6:2, 5:7, 5:7 a 3:6 za tři a půl hodiny. Vyrovnat se v ostravské ČEZ Areně nepodařilo ani Jiřímu Veselému, který padl s Bernardem Tomicem 4:6, 3:6, 6:7.

Vykřesat na obrat naději na obrat zkusí tenisté v sobotní čtyřhře (13:30). Do té jsou nahlášeni Adam Pavlásek a Jan Mertl, ale kapitán Jaroslav Navrátil složí dvojici z trojice Rosol, Veselý a Pavlásek. Za Australany nastoupí bývalý první hráč světa Lleyton Hewitt a Samuel Groth, hráč s nejtvrdším servisem na světě, kterému před třemi lety naměřili rychlost 263,4 km/h.

„Zatím nemám v hlavě, jaká bude sestava do čtyřhry, ale stav 0:2 rozhodně není ideální," řekl Navrátil.

Pokud Češi neuspějí, čeká je v září baráž, kterou naposledy hráli před čtyřmi lety. Tehdy v Rumunsku se mezi elitou udrželi. Od vzniku Světové skupiny sestoupili jen v roce 2005.

Rosol téměř tři sety o jedenáct let mladšího soupeře přehrával. Dobře podával, byl lepší ve výměnách a zápas rychle směřoval ke konci. Jenomže za stavu 5:4 a 30:30 udělal chybu z bekhendu a Kokkinakis svůj první brejkbol v utkání využil.

Jednatřicátý hráč světa Rosol, který je potřetí v kariéře daviscupovou jedničkou, pak byl jako opařený. Prohrál další tři gamy a jeho hra byla křečovitá. Naopak Kokkinakis se ve svém teprve druhém daviscupovém utkání v kariéře chytil. Ve čtvrtém setu si nechal Rosol promasírovat záda a o sadu v koncovce přišel.

V rozhodujícím pátém setu se zdálo, že Rosol zmobilizoval síly a i za pomoci fanoušků zápas přeci jen vyhraje. Vzal Kokkinakisovi podání na 3:2, zaťal pěst a diváci bouřili. Nikdo z nich však netušil, že to byl poslední game, který získal. Další čtyři hry Rosol i po chybách, kterých udělal celkem 74, prohrál.

„Měl jsem to dobře rozehrané, ale bohužel jsem nezvládl koncovky třetího, čtvrtého a pátého setu. Vím, že jsem to měl vyhrát. On se ale čím dál víc rozehrával, zatímco já si v těch koncovkách moc nevěřil," řekl na tiskové konferenci Rosol.

Veselý vstoupil do zápasu stejně jako Rosol a vzal v první hře Tomicovi podání, ale v dalším průběhu už to dokázal jen jednou z dalších 11 brejkbolů.

Na nepříjemnou Tomicovu hru, střídání rytmu a síly úderů, nenašel český mladík recept a v dlouhých výměnách chyboval. Osmatřicátý hráč světa Tomic si dokázal dojít i pro vítězný míč na síť, jinak trpělivě nahlodával sebevědomí Veselého.

Veselý bojoval, snažil se, ale nedařilo se mu využívat šance, což dokumentoval šestý game třetí sady. V tom měl šest brejkbolů, ale ani to mu na zisk Australanova podání nestačilo. Tomic si servis v gamu dlouhém třináct a půl minuty udržel. O dvě hry později Veselý srovnal na 4:4 a vynutil si tie-break. Ve zkrácené hře prohrával už 2:6, tři mečboly odvrátil, ale při čtvrtém poslal míč do autu.

„Ze začátku jsem byl horší, přehrával mě ve všem a tu šachovou hru hrál líp ve všech směrech. První dva sety diktoval tempo. Ve třetím setu jsem začal trošku dotahovat, ale bohužel mi nevyšla koncovka," řekl Veselý. „Jsme ve špatné pozici, ale ještě není konec a zkusíme to otočit," doplnil.

Českým tenistům chybí opory Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, který po zranění teprve začíná s tréninkem. Do Ostravy přijel tým podpořit a fandí v hledišti.

Berdych, který se z utkání omluvil, popřál výběru alespoň na dálku hodně štěstí. „Kluci, držím palce!" napsal devátý hráč světa, který se s novým koučem Danielem Vallverduem připravuje v Miami na další turnaje.