Obhajoba je vždy o něco těžší než první triumf. To ví každý atlet, a nejinak je tomu i u halové mistryně Evropy Denisy Rosolové.

Ta měla v Ostravě před Zlatou tretrou kromě přípravy na první velký závod sezony ještě jednu starost navíc. „Musela jsem příbuzným a známým sehnat asi třicet lístků,“ pousmála se.

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka loni nečekaně vyhrála svou premiérovou čtvrtku na Zlaté tretře v osobním rekordu 50,85 vteřiny. „Tehdy mi skvělá atmosféra na stadionu v posledních sto metrech hodně pomohla,“ vzpomínala na dnešní tiskové konferenci.

„Když se ale podívám do letošní startovky, vím, že to nebudu mít vůbec jednoduché. Na dráze se potkám s podle mě nejlepší současnou čtvrtkařkou Shanyou Richardsovou-Rossovou, což je však pro mě svým způsobem i čest,“ doplnila před prvním letním ostrým startem a mrkla na vedle sedící Američanku, která má osobní rekord o více než dvě vteřiny lepší (48,70), ale na dráhu se vrací po delší pauze způsobené zdravotními obtížemi.

Richardsová v souboji s Rosolovou

A poprvé se objeví i na Zlaté tretře. „Vím, že o mě pořadatelé stáli už dříve, ale tenkrát se to nepodařilo kvůli nabité termínové listině mítinků Zlaté ligy. A taky je Tretra vždy těsně před americkým mistrovstvím,“ zdůvodnila Richardsová-Rossová, proč se objevila až letos v Ostravě.

„Ale zase na druhé straně to vyšlo přesně na roky, kdy i vy tady v Česku máte vynikající běžkyni,“ dodala s tím, že podobně jako Denisa Rosolová i ona dlouho hledala pro ní ideální trať: „Ještě na střední škole jsem běhávala stovku, dvoustovku, ale taky jsem se věnovala dálce či výšce.“

Ženská čtvrtka, která odstartuje v úterý krátce před půl osmou, bude mít na startu kromě zmiňovaných dvou závodnic ještě Etiopanku Fantu Magisovou (osobní rekord 52,09), Američanky Francen McCororyovou (50,50) s Keshiou Bakerovou (50,76), Agátu Bednarekovou (53,12) z Polska, dvě Britky Shanu Coxovou (50,84) a Kelly Sothertonovou (52,19).

Celý program 50. ročníku Zlaté tretry najdete zde:Alfonz Juck: V Ostravě lidé ani za deště ze stadionu neodcházejí

Další články související se Zlatou tretrou najdete zde:Zlatá tretra Ostrava